Jump to content

Interfata diagnoza multimarca kkl(usb) probleme conectare


aniel

Recommended Posts

Din cite am vazut eu interfata KKL este asociata cu masinile produse de grupul volkswagen audi, asa ca ma indoiesc ca vei reusi sa te conectezi cu carsoft 6.1, care are nevoie de o interfata dedicata BMW, la masina ta. Ai putea incerca cu aplicatia PCMSCAN care stie sa foloseasca mai multe tipuri de interfete sau cu alte programe asemanatoare. Dezavantajul este ca acest gen de programe sunt facute pentru sistemul OBD II si nu vei putea comunica decit cu modulul DME.
Link to comment
Share on other sites

ma pot conecta la 316 ti e 46 2001 cu Interfata kkl(usb) http://www.magazine-online.ro/autoscan/int...kl-usb---105253

am incercat cu carsoft 6.1 si nu se conecteaza cu nici un modul

vad un adaptor dar nu stiu ce inseamna

 

 

vad ceva de un adaptor intre cablu si OBD <_<

bmw_c.ico

post-11836-1233854161_thumb.jpg

Edited by aniel
Link to comment
Share on other sites

am reusit sa conectez PC la masina dar tot nu comunica cu toate modulele.de la ce pate sa fie???? <_<

 

tu incerci sa te conectezi la masina cu programul Carsoft 6.1 si interfata compatibila carsoft sau cu programul Carsoft 6.1 si cu intefata KKL de care ai amitit mai sus?

Link to comment
Share on other sites

am reusit sa conectez PC la masina dar tot nu comunica cu toate modulele.de la ce pate sa fie???? <_<

 

tu incerci sa te conectezi la masina cu programul Carsoft 6.1 si interfata compatibila carsoft sau cu programul Carsoft 6.1 si cu intefata KKL de care ai amitit mai sus?

cu interfata de mai sus KKL despre care zice si producatorul ca este compatibila cu Carsoft 6.1 ( http://www.autoscan.ro/index.php?page=shop...hop&Itemid= ) uite link-ul :)

Link to comment
Share on other sites

De ce incerci interfata KKL cu Carsoftul? Nu cred sa mearga. Instaleaza mai bine Ediabas-ul, si daca interfata e buna, iti va functiona perfect. (cel putin partea de computer motor).

am cautat peste tot o varianta mai noua.cea pe care o am nu merge pe VISTA.nu stiu unde pot gasi <_<

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

kkl nu comunica sub nici o forma nici cu carsoft caruia ii trebuie interfata dedicata si nici INPA/EDIABAS care sufera de acelasi lucru. Este destinata VAG si nici cu asta nu se simte prea bine. Singura solutie, dar e numai de test pentru a-i verifica functionalitatea este sa incerci cu Palmer sau Digimoto (PalmerEngineering cauta, numai ca nu cu un soft din gama destinata ELM..asta e pentru alt tip de interfata).

KKL este un cititor si reset de coduri de eroare...numai atat din pacate

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

este pe USB... interesant...m-as baga sa fac modificarile dar imi e frica sa nu stric interfata . Cristimm, tu ai facut ?

 

Inca nu, dar ma bate gandul. Pana una alta carsoft isi face treaba pt lucruri uzuale gen resetat uleiul si citit coduri de eroare.

Link to comment
Share on other sites

kkl nu comunica sub nici o forma nici cu carsoft caruia ii trebuie interfata dedicata si nici INPA/EDIABAS care sufera de acelasi lucru. Este destinata VAG si nici cu asta nu se simte prea bine. Singura solutie, dar e numai de test pentru a-i verifica functionalitatea este sa incerci cu Palmer sau Digimoto (PalmerEngineering cauta, numai ca nu cu un soft din gama destinata ELM..asta e pentru alt tip de interfata).

KKL este un cititor si reset de coduri de eroare...numai atat din pacate

Dan, ai un soft pe care l-as putea incerca... Palmer sau Digimoto ? Sau un link, ceva..ca nu gasesc <_<

Link to comment
Share on other sites

cristimm, singura chestie putin mai delicata la modificarea de care vorbeam eu este dezlipirea pinilor 18 si 20 ai chipului FTDI. Montajul cu tranzistor este switch-ul pentru detectia contactului, insa poti face o diagnoza si fara semnalul respectiv si atunci modificarea devine si mai simpla: Unesti pinul 7 cu pinul 8 din mufa OBD a interfetei, si pinul 18(RI) de pe chipul FTDI il unesti cu pinul 17(GND). E suficient pentru Ediabas/INPA.

 

 

Semnalul de detectie al contactului este folositor insa la autodetectia in DIs sau pe la codare. Modificarea facuta retine compatibilitatea cu masinile din grupul VAG.

 

 

post-520-1244020985_thumb.jpgpost-520-1244021425_thumb.jpg post-520-1244021542_thumb.jpg

Edited by Cream
Link to comment
Share on other sites

cristimm, singura chestie putin mai delicata la modificarea de care vorbeam eu este dezlipirea pinilor 18 si 20 ai chipului FTDI. Montajul cu tranzistor este switch-ul pentru detectia contactului, insa poti face o diagnoza si fara semnalul respectiv si atunci modificarea devine si mai simpla: Unesti pinul 7 cu pinul 8 din mufa OBD a interfetei, si pinul 18(RI) de pe chipul FTDI il unesti cu pinul 17(GND). E suficient pentru Ediabas/INPA.

 

 

Semnalul de detectie al contactului este folositor insa la autodetectia in DIs sau pe la codare. Modificarea facuta retine compatibilitatea cu masinile din grupul VAG.

 

 

post-520-1244020985_thumb.jpgpost-520-1244021425_thumb.jpg post-520-1244021542_thumb.jpg

 

Cu modificarea simplificata ce se poate face inafara de diagnoze? Se pot scoate erorile, activa anumite functii, parametrii in timp real, reseturile de service (ulei, samd) ? Se poate face tot ce se poate face macar cu un Car Soft 6.5 ?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru informatii. Am comandat adaptorul de la mufa rotunda la OBD, trebuie sa-mi vina zilele astea. Sper sa mearga Ediabas/INPA si cu E36, poate ma ajuti cu o testare ca sa nu modific interfata degeaba. <_<

Cristimm, ai reusit ceva cu modificarea? Vad ca Cream nu raspunde... :)

Link to comment
Share on other sites

kkl nu comunica sub nici o forma nici cu carsoft caruia ii trebuie interfata dedicata si nici INPA/EDIABAS care sufera de acelasi lucru. Este destinata VAG si nici cu asta nu se simte prea bine. Singura solutie, dar e numai de test pentru a-i verifica functionalitatea este sa incerci cu Palmer sau Digimoto (PalmerEngineering cauta, numai ca nu cu un soft din gama destinata ELM..asta e pentru alt tip de interfata).

KKL este un cititor si reset de coduri de eroare...numai atat din pacate

Dan, ai un soft pe care l-as putea incerca... Palmer sau Digimoto ? Sau un link, ceva..ca nu gasesc <_<

 

 

Gabi,

Ai PM

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.