Jump to content

vreau sa o ridic putin masina


baubau

Recommended Posts

salutari baietii am si eu o prb

cu pot sa imi ridic spatele fara sa schimb arcuri telescoape shi din astea

vreau sa o ridic vreo 2 cm ca sa nu atinga gumele pe aripi

avand in vedere ca am pus niste jante cu et 20 arata super fain shi vreau sa le las asa

mentionez ca numai pe spate atinge si vreau sa las gumele astea 235 45

deci se poate pune ceva ca sa o ridic putin

la septar amveam niste distantiere intre spirele de la arcuri

oare se poate si aici

aaa scuze

mashina este un e36 coupe

Edited by baubau
Link to comment
Share on other sites

poti sa ti pui arcuri de E36 in 4 usi

sunt cu 2 cm mai inalte decat pt compact

sunt calibrate pt greutate mai mare (2 usi in plus..si altele)...pt asta mai pune 1 cm la inaltare daca le pui pe coupe-ul tau

eu asa am procedat pt compact ...sunt mai lasat pe fata si pe spate sunt cu aprox 3,5 cm mai inalt

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
sper sa rezolv ca tre sa ma duc cu ea la rar si vreau sa raman jantele astea

Am si eu o problema similara! Ai reusit sa o inalti? Daca da, prin ce metoda? La mine treaba cu arcurile pica, pentru ca am deja 4 usi, si in plus as ridica si fata, nu numai spatele. Spune-mi si mie te rog, daca merge treaba!

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa caut pe net. Am gasit mai demult, sunt ca niste bride intoarse care se pun intre spirele de la arcuri. Sunt cu surub si le reglezi inaltimea cu masina ridicata. Le poti pune pe spira moarta, ca sa nu iti afecteze comfortul.

 

Cauta la magazinele(mai rasarite) de tuning. Tot acele bride le poti pune invers ca sa strangi 2 spire, sa lasi mai jos masina. Functioneaza in ambele feluri.

Link to comment
Share on other sites

am auzit ca is chiar bune bridele astea eu odata mi-am tras masina in pamant cu ele :blink: dupa ce am ridicat-o prea mult ...

 

toti cautati raspunsuri la probleme si raspunsul e mai simplu decat crezi <_<

 

jantele alea nu is bune pentru masina respectiva daca tot faci ceva fa de calitate si cauta niste jante normale

 

p.s. dece iti spun asta ca am avut un opel si am pus niste jante care nici pe departe nu iesau atat si am frecat la aripi cu distanta mult mai mare decat crezi tu si am indoit aripile de m-am saturat sa le repar :bashwall:

 

v4ld iti poate spune aceasi problema cu un ford sierra si jante de 17 daca nu cumva si-a indreptat putin si el aripile :unsure:

 

caz concret opel-ul meu (bine ai sa zici suspensie opel e mai moale ca la bmw - adevarat dar sunt si gropi si damburi in asfalt care misca si suspensia de bmw :) )

 

http://img3.imageshack.us/img3/6022/picture065u.jpg

 

Prin concluzie: Ti-ar placea la o denivelare serioasa la 80 kmh sa sari in masina doar sau sa ai si 2 aripi pe spate indoite ? :blink:

Edited by BeRnEk
Link to comment
Share on other sites

<_< fender-bender ya ya

 

Si eu am vrut sa ii recomand macar niste cauciucuri pe 40, dar am zis ca daca omu o vrea mai inaltata, sunt cateva subterfugii. Acuma, nu o poti ridica substantial, acolo, 1 cm. Daca te coafeaza ..

Edited by vl4d
Link to comment
Share on other sites

Automat merge cu cauciucuri pe 40, dar ma gandeam ca ar fi bine si cu un cm. sa o ridic, ca sa nu fiu nevoit sa ma plimb doar eu cu copilul cu masina! Dar din cate am inteles, mai sunt si altii cu problema asta, chiar si cu jantele originale! Ar fi trebuit sa scrie in carte la BMW 2 locuri, nu 5! Si 4 persoane adulte daca pui o cocosezi de tot <_<
Link to comment
Share on other sites

Chiar acum am vorbit cu doi prieteni cu E46 si ambii mi-au confirmat ca la greutate atinge... Nu au nimic modificat! Dar, cine mai stie... E posibil sa fie doar cazuri particulare atunci? Nu mi-as face probleme prea mari din cauza greutatii, pentru ca nu am luat-o sa car nimic cu ea, ci doar sa ma plimb... Dar exista si posibilitatea de a pune 4 persoane cateodata!
Link to comment
Share on other sites

la e46 sub arcuri vin niste tampoane de cauciuc,sant de 2 grosimi,din greseala mi-am luat alea mai groase si statea prea sus masina,asa ca le am,cred ca poti sa le pui si la e36,am dat vreo 50 lei pe ambele,daca te intereseaza o sa le caut in garaj.

 

Unde ai comandat ca vreau si eu, te rog

Link to comment
Share on other sites

Puteti incerca sa trageti de arcuri, sa le mai inaltati putin. Stiu ca se decalesc, se trage de ele apoi se calesc la loc. Poti sa le faci mai tari, mai moi. Sau varianta propusa de ovy, cu acele inaltatoare de cauciuc.
Link to comment
Share on other sites

Pai prietenii aia a tai au jante originale pentru e46 cu dimensiuni recomandate?

 

Hai sa nu fugim pe langa copac unu dupa altu <_< cu jantele care sunt trecute in cartea masinii si cauciucurile corespunzatoare si ET-ul CORRECT pentru masina respectiva garantat nu exista ABSOLUT nici o problema !

 

Toate restul sunt cazuri particulare si problemele apar din cauza ca nu sunt respectate dimnesiunile fie cauciucuri fie jante :)

 

Inginerii BMW nu sunt batuti in cap si toate combinatiile de jante si cauciucuri care sunt trecute in cartea masinii garantat merg perfect si in cazul in camera masina e incarcata cu 5 persoane + BAGAJE.

 

Orice alte dimensiuni le pui pe riscul tau si evident pot aparea probleme la incarcatura mai mare ! Arcurile chiar complet comprimate masina sta pe tampoanele de cauciuc si tot nu freaca nimic !

Edited by BeRnEk
Link to comment
Share on other sites

Voi stiti mai bine pentru ca le-ati probat! La mine nu e cazul pentru ca am jante mai mari pe ea si nu as fi vrut sa le dau jos pentru ca arata super... Dar va trebui sa schimb cauciucurile pentru ca sunt necorespunzatoare, si apoi mai vedem daca mai trebuie vreun centimetru sau nu...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.