Jump to content

Cumpar piese E46


Recommended Posts

VIN kk47217

 

Bieleta antirului stanga + dreapta

Bascula cu bucsa stanga + dreapta ( asa mi-a zis mecanicul )

amortizoare fata spate

discuri de frana fata spate marca ATE

placute frana fata spate ATE

Saboti frana

planetare stanga dreapta

6 fise bujii

furtun servo

garnitura baie ulei cod 11421719855 (daca am vazut bine )

garnitura filtru ulei cod 11131437237 -||-

suport cric ( cauciucul de sub masina in care vine pus cricul

 

spune-mi preturile la fiecare ( de preferat cele de calitate gen lemforder )

 

 

Am sa va rog sa postati doar o data lista completa + preturi si daca se paote fara alte comentarii <_<

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

De ce schimbi planetarele ? <_<

 

 

Am fost la revizie cu masina...si mecanicul de acolo mi-a facut lista asta care ma ingrozeste...ideea este ca am fost azi la intalnire si am vb cu verssatu cu brandex si ceilalti...toti mi-au zis ca e o prostie ( in legatura cu planetarele )....in alta ordine de idei i-am rugat sa dea o tura cu masina si sa-mi spuna daca ei aud ceva la articulatii...m-au refuzat politicos... ideea este ca din lista de mai sus ar insemna ca merg cu un tractor...pe cand masina mea nu zdrangane nici un pic...(o dau la proba ) acum nu stiu ce sa fac...discuri de frana le schimb e ok...si basculele (poate ) sa stau eu linistit dar restul???...am sa ma mai duc la alt mecanic sa vad ce zice...

 

ªi eu am vrut sã le schimb mai de mult, când am crezut cã am planetarele pe faÞã :) . De fapt eu am avut altceva defect.

Probabil aceeaÂşi chestie e Âşi la el.

 

 

la mine se aude un zgomot metalic ca o bufnitura scurta sub scaunul soferului spre spate oarecum cand bag in treapta I...si cica ar fi planetarele....

 

Fara comentarii nu se poate.

 

Mai ales la ce pretentii ai...

 

 

nu am nici o pretentie...topicul se refera in principiu la furnizorii de piese :bashwall:

Link to comment
Share on other sites

Am fost la revizie cu masina...si mecanicul de acolo mi-a facut lista asta care ma ingrozeste...ideea este ca am fost azi la intalnire si am vb cu verssatu cu brandex si ceilalti...toti mi-au zis ca e o prostie ( in legatura cu planetarele )....in alta ordine de idei i-am rugat sa dea o tura cu masina si sa-mi spuna daca ei aud ceva la articulatii...m-au refuzat politicos... ideea este ca din lista de mai sus ar insemna ca merg cu un tractor...pe cand masina mea nu zdrangane nici un pic...(o dau la proba ) acum nu stiu ce sa fac...discuri de frana le schimb e ok...si basculele (poate ) sa stau eu linistit dar restul???...am sa ma mai duc la alt mecanic sa vad ce zice...

 

Care a fost explicaĂžia pentru schimbarea planetarelor? Ce au?

EÂşti sigur cĂŁ Ăži-a zis de planetare?

Link to comment
Share on other sites

Eu contorizez vreo 7000 lei la o prima vedere pentru piesele enumerate. Am impresia ca numai planetarele sunt vreo 2000 lei bucata...

Vezi, daca te duci la acelasi mecanic sa nu cumva sa incerce sa ti le monteze pe fata, vazand ca lipsesc <_<

Link to comment
Share on other sites

avand in vedere ca ai doar 2 amarate de luni pe forumul asta eu zic sa mai asculti putin si de sfaturile noastre ca sunt o groaza de mecanici care sunt cu foamea in gat si nu stiu cum sa te tepuiasca mai repede!

In primul rand daca vrei preturi bune, te sfatuiesc sa iei legatura cu userul groza dan,

in al 2-lea rand mergi frate la un alt service si mai cere o parere, eu nu am auzit pana acum sa schimbe cineva planetarele ( ai cumva dacie si nu stiam noi?)

In ce zona stai?

 

Forumul nu te face expert ĂŽn maÂşini, poĂži sĂŁ fii Âşi de 2 ani activ, asta nu ĂŽnseamnĂŁ absolut nimic.

 

Poate nici n-a ĂŽnĂželes bine ce piesĂŁ trebuie sĂŁ schimbe, Âşi asta e posibil.

Link to comment
Share on other sites

Am fost la revizie cu masina...si mecanicul de acolo mi-a facut lista asta care ma ingrozeste...ideea este ca am fost azi la intalnire si am vb cu verssatu cu brandex si ceilalti...toti mi-au zis ca e o prostie ( in legatura cu planetarele )....in alta ordine de idei i-am rugat sa dea o tura cu masina si sa-mi spuna daca ei aud ceva la articulatii...m-au refuzat politicos... ideea este ca din lista de mai sus ar insemna ca merg cu un tractor...pe cand masina mea nu zdrangane nici un pic...(o dau la proba ) acum nu stiu ce sa fac...discuri de frana le schimb e ok...si basculele (poate ) sa stau eu linistit dar restul???...am sa ma mai duc la alt mecanic sa vad ce zice...

 

Care a fost explicaĂžia pentru schimbarea planetarelor? Ce au?

EÂşti sigur cĂŁ Ăži-a zis de planetare?

 

 

Foarte sigur ca a zis de planetare...

 

avand in vedere ca ai doar 2 amarate de luni pe forumul asta eu zic sa mai asculti putin si de sfaturile noastre ca sunt o groaza de mecanici care sunt cu foamea in gat si nu stiu cum sa te tepuiasca mai repede!

In primul rand daca vrei preturi bune, te sfatuiesc sa iei legatura cu userul groza dan,

in al 2-lea rand mergi frate la un alt service si mai cere o parere, eu nu am auzit pana acum sa schimbe cineva planetarele ( ai cumva dacie si nu stiam noi?)

In ce zona stai?

 

 

o iau ca pe un sfat bun...multumesc...cu toate ca esti ironic...(2 luni amarate si daca am dacie ) ideea este ca am vorbit cu grozadan de piese deja....si cum ai zis si tu intradevar nu a schimbat nimeni planetare pana acum...nici grozadan nu a vandut planetare pana acum ( asa a zis el )

 

Eu contorizez vreo 7000 lei la o prima vedere pentru piesele enumerate. Am impresia ca numai planetarele sunt vreo 2000 lei bucata...

Vezi, daca te duci la acelasi mecanic sa nu cumva sa incerce sa ti le monteze pe fata, vazand ca lipsesc :)

 

 

haha :bashwall:)) cel putin poate sa incerce sa le monteze pe fata :unsure: intradevar suma se ridica undeva la 8 k RON cu preturile de la grozadan <_<

Link to comment
Share on other sites

Ca să lămurim lucrurile, am vorbit azi cu unul dintre mecanicii de la service-ul lui Alex, pe el nu l-am deranjat pentru că e duminică.

 

Nu cred că ai fost foarte atent la ceea ce ţi-a zis.

 

Să luăm piesele pe rând.

 

Basculele - ţi-a spus să schimbi doar una, tu le-ai trecut pe amândouă pe listă.

Amortizoare - ai amortizoarele de pe faţă sparte, probabil pentru că ai arcuri sport cu amortizoare standard şi maşina are o gardă la sol foarte joasă.

Planetare - nu ţi-a zis să schimbi planetarele, ţi-a zis că mai merg ĂŽnsă că au joc. S-a uitat la planetare şi diferenţial pentru că i-ai zis chiar tu că auzi un zgomot din spate la plecarea de pe loc.

Există joc şi ĂŽn diferenţial, bănuiala mea este că s-au făcut cercuri cu maşina, jocul ĂŽn planetare nu este deloc normal, altă explicaţie nu găsesc. Probabil că şi un stil de conducere foarte sportiv cu plecări brutale de pe loc favorizează apariţia unor semne de uzură atât de mari ale transmisiei.

 

Am fost astazi la revizie...am schimbat toate filtrele + ulei motor - servo - frana + placute frana spate fata,bujii. Toata lista care am trecut-o mai sus a fost facut de mecanic...va spun sincer ca mi se pare inutila...la prima intalnire la care am sa vin am sa dau masina la probe...sa-mi spuna si mie cineva daca se aude ceva in ea <_< mecanicu mi-a zis ca cele de sus sint pe duca si ar fii bine sa le schimb...

 

Mă ĂŽndoiesc că nu auzi nimic şi nu-ţi dai seama că amortizoarele faţă sunt sparte.

 

Cum ţi-am scris şi mai sus, nu ţi-a zis că trebuie să schimbi planetarele ci doar că au joc.

 

Bujiile şi fişele erau praf, probabil ai spălat motorul şi apa a ajuns la bujii şi la fişe, nu este recomandată spălarea motorului.

Bănuiesc că tu ai trecut toate piesele pe listă din dorinţa de a avea o maşină foarte bine ĂŽntreţinută.

 

Pentru toţi ceilalţi care au ĂŽnceput cu ironii: Acel service nu obligă clienţii să cumpere piese prin service, cei mai mulţi de pe forum pe care i-am trimis acolo ĂŽşi cumpără piesele chiar de pe forum sau au propria sursă de piese deci nu cred că avea Alex de ce să-i spună că trebuie să schimbe atât de multe piese din moment ce nu i-a propus să i le comande.

 

 

 

Miştourile sunt un mod de a destinde atmosfera ĂŽnsă trebuie să fie bazate pe un fapt real, nu doar pe supoziţii.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Mda...no comment...este adevarat...si ma repet am fost multumit de serviciile de acolo si la Alex am sa merg in continuare...ideea este alta...am o problema la masina...se aude un zgomot...i-am intrebat cum se rezolva...mi-au zis ca am joc in planetare si de acolo vine zgomotul...logic ar fi sa schimb planetarele ca sa dispara zgomotul corect? a 2-a la mana...de bascule mi-a spus de amandoua... amortizoarele nu au urme de ulei sau scurgeri de nici un fel...ti-am zis ca am sa-ti dau masina la proba...nu se aude nimic in masina...cat despre fise de bujii si alte alea nui problema
Link to comment
Share on other sites

E corect Însã având În vedere preÞul planetarelor, nu a vrut sã-Þi zicã sã le schimbi ca sã nu te bage la cheltuieli foarte mari.

El recomandã strictul necesar, dacã schimbi orice piesã care prezintã semne de uzurã, ca la carte, aºa cum se face la reprezentanÞã În orice Þarã civilizatã, costurile ar fi foarte mari.

 

Mi-a zis cĂŁ Ăži-a recomandat schimbarea doar uneia dintre bascule Âşi cĂŁ cealaltĂŁ mai merge.

 

O sã-l sun mâine sã-l Întreb exact ce au amortizoarele Însã este adevãrat cã ai amortizoare standard cu arcuri sport ºi cã maºina e foarte joasã?

Ăn configuraĂžia asta nu vor rezista amortizoarele Âşi nici articulaĂžia, aratĂŁ ĂŽntr-adevĂŁr frumos ĂŽnsĂŁ fiabilitatea scade.

Link to comment
Share on other sites

Dap este adevarat ce spui am arcuri sport cu amortizoare standard...eu te inteleg perfect ce spui dar te intreb daca ai o problema la masina nu te interesezi sa o rezolvi? si daca auzi mai multe pareri nu intri in ceata? in fine devenim off-topic...am inceput deja sa comand piesele de la grozadan...i-mi place pe langa pretul bun pe care-l are si promptitudinea cu care raspunde...acest topic se poate inchide Edited by PityWPN
Link to comment
Share on other sites

Deja devenim off-topic...daca se doreste continuarea discutiei am sa deschid un topic nou la ingrijire si intretinere cu acelasi subiect <_<

 

Da, ai dreptate.

Ciupanezu este prieten cu seful de service , nu cred ca are alte interese.

Daca lucra la customer service acolo avea numar gratuit, cum se procedeaza, gen 1-800-CIUPANEZU.

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

@Bavaria: Pe când te apuci de stand-up comedy?

 

Dap este adevarat ce spui am arcuri sport cu amortizoare standard...eu te inteleg perfect ce spui dar te intreb daca ai o problema la masina nu te interesezi sa o rezolvi? si daca auzi mai multe pareri nu intri in ceata? in fine devenim off-topic...am inceput deja sa comand piesele de la grozadan...i-mi place pe langa pretul bun pe care-l are si promptitudinea cu care raspunde...acest topic se poate inchide

 

Ne vedem la următoarea ĂŽntâlnire, sunt curios cum de nu se aude nimic ĂŽn maşină. <_<

 

A vrut sa il arda si el de niste piese.Asta este.

Da' pentru faza cu plantetarele recunosc ca are ceva tupeu.

 

Bănuiesc că ai dreptate, ai văzut maşina la webcam şi părerea ta e foarte avizată.

 

Ma nu inteleg ceva. Esti manager la raionul Customer Service de la service-ul respectiv?

 

Nu am nici un interes financiar.

 

Dap este adevarat ce spui am arcuri sport cu amortizoare standard...eu te inteleg perfect ce spui dar te intreb daca ai o problema la masina nu te interesezi sa o rezolvi? si daca auzi mai multe pareri nu intri in ceata? in fine devenim off-topic...am inceput deja sa comand piesele de la grozadan...i-mi place pe langa pretul bun pe care-l are si promptitudinea cu care raspunde...acest topic se poate inchide

 

Ai dreptate ĂŽnsă părerile de pe un forum nu contează. :)

Aici poate scrie oricine.

O idee bună ar fi să mergi la un alt service unde să ridici maşina pe elevator şi să ceri o constatare cu tine de faţă.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

@Bavaria: Pe când te apuci de stand-up comedy?

 

Dap este adevarat ce spui am arcuri sport cu amortizoare standard...eu te inteleg perfect ce spui dar te intreb daca ai o problema la masina nu te interesezi sa o rezolvi? si daca auzi mai multe pareri nu intri in ceata? in fine devenim off-topic...am inceput deja sa comand piesele de la grozadan...i-mi place pe langa pretul bun pe care-l are si promptitudinea cu care raspunde...acest topic se poate inchide

 

Ne vedem la urmãtoarea Întâlnire, sunt curios cum de nu se aude nimic În maºinã. <_<

 

A vrut sa il arda si el de niste piese.Asta este.

Da' pentru faza cu plantetarele recunosc ca are ceva tupeu.

 

BĂŁnuiesc cĂŁ ai dreptate, ai vĂŁzut maÂşina la webcam Âşi pĂŁrerea ta e foarte avizatĂŁ.

 

Ma nu inteleg ceva. Esti manager la raionul Customer Service de la service-ul respectiv?

 

Nu am nici un interes financiar.

 

Ma gandeam sa ma apuc.

 

Hai mai, nu ai recunoaste niciodata.Nu trebuie sa vad masina.Cand ai mai pomenit tu sa se schimbe la BMW planetarele.Poate dupa un accident.

Pai de ce nu le mai schimba daca sunt defecte?

Link to comment
Share on other sites

Nu ĂŽnţelegi că nu i-a zis să le schimbe ci i-a spus doar că au joc?

I-a zis că are un zgomot de la puntea spate şi i-a zis cam de la ce ar putea fi, nu s-a preocupat ĂŽn mod special de rezolvarea problemei.

 

Pity a venit pentru revizie.

 

Şi da, pot exista planetare uzate, totul depinde de stilul de conducere.

 

Ai auzit de diferenţial picat la E39? Mie mi-a picat. Ai auzit de bloc hidraulic spart de la o cutie steptronic? Se ĂŽntâmplă rar şi totuşi mie mi-a picat.

Nu există adevăruri absolute când vine vorba de piese uzate.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Nu ĂŽnĂželegi cĂŁ nu i-a zis sĂŁ le schimbe ci i-a spus doar cĂŁ au joc?

I-a zis cĂŁ are un zgomot de la puntea spate Âşi i-a zis cam de la ce ar putea fi, nu s-a preocupat ĂŽn mod special de rezolvarea problemei.

 

Pity a venit pentru revizie.

 

ÂŞi da, pot exista planetare uzate, totul depinde de stilul de conducere.

 

Ai auzit de diferenÞial picat la E39? Mie mi-a picat. Ai auzit de bloc hidraulic spart de la o cutie steptronic? Se Întâmplã rar ºi totuºi mie mi-a picat.

Nu existã adevãruri absolute când vine vorba de piese uzate.

 

 

Bine, vine zgomotul de la planetarele care au joc dar nu este nevoie sa le schimbe.

Pai stiu ca ti s-au stricat o gramada la masina.Totul depinde de stilul de conducere.

Link to comment
Share on other sites

PĂŁi Âşi dacĂŁ maÂşina lui este abia cumpĂŁratĂŁ, de unde Âştii tu cum a fost condusĂŁ?

 

I-a zis cã aude o loviturã dinspre puntea spate ºi Alex i-a zis cã planetarele au joc ºi cã jocul este atât de mare Încât nu poate sã-i spunã exact dacã este diferenÞialul sau doar planetarele.

 

Am ĂŽncheiat ce am avut de spus.

Link to comment
Share on other sites

Constatarea a fost facuta cu mine de fata...asta este ce mi-a placut....pentru celelalte piese nu comentez...dar pentru planetare....nu stiu...ideea este ca am sa merg la alt service si daca si acolo i-mi spune acelasi lucru am sa le schimb PUNCT...pentru ca sint paranoic
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.