Jump to content

Tremura de nu mai stiu ce sa`i fac...:(


Recommended Posts

salut....330d,e46,2001...de vreo 2 saptamani am simtit o bataie in volan...adica pe la 120,in acceleratie,volan vibra un pic....incepand cu peste 160...nu se mai simtea nimic,in frana se simtea foarte putin.Avand in vedere ca mai tot e schimbat recent (inafara de brat stanga fata,unde am si dubiu) am urcat mecanicu la volan si l-am pus sa constate...m`a trimis la echilibrat rotile ca altceva nu am ...rotile fiind noi si alea....acum...de la 2 saptamni de cand am simtit prima bataie....cand pun frana si vitezometru ajunge la 80km/h...volanu parca da sa sara...oscileaza stanga dreapta de parca e posedata....daca aveti idee de la ce`ar putea fi va rog sa ma ajutati...ca`s satul sa arunc banii pe incapacitatea meacnicilor.Deci singura piesa ce n`am schimbat`o de mai bine de un an e bratu stanga fata si platourile la amortizoare....pfff...multumesc !
Link to comment
Share on other sites

si bratul stanga ce`mi sta pe creier sa nu aiba nici o influenta asupra volanului?...adica in cazu`n care pivotii au joc,acestia nu au nici o legatura cu volanu,asa`i ?

au legatura da nici in halul asta ...ar trebui sa ai batai f mari ..sa joace bucsa si sa se miste bratul

 

pune o poza cu discurile daca poti

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

hai ca am sa pun maine...cand or sa fie schimbate ...pt ca stau si ma gandesc ca mecanicu ala n`o fi el chiar asa dobitoc incat bratu meu sa fie distrus si el sa zica bun...si ma mai gandesc ca fac inntre 1-2 mii de km pe saptamana...iar discurile nu le-am schimbat niciodata de cand am masina...
Link to comment
Share on other sites

hai ca am sa pun maine...cand or sa fie schimbate ...pt ca stau si ma gandesc ca mecanicu ala n`o fi el chiar asa dobitoc incat bratu meu sa fie distrus si el sa zica bun...si ma mai gandesc ca fac inntre 1-2 mii de km pe saptamana...iar discurile nu le-am schimbat niciodata de cand am masina...

 

Am mai patit o chestie similara la alta masina si era o bieleta de directie ..avea joc in nuca direct si la decelerare trepida volan dar nu la franare cum spui tu ,,LA discuri ovalizate e specific sa simti trepidatia exact cand franezi ..si simptomul se manifesta de obicei intre 60-90 km /h ...la viteze mai mari se amelioreaza

Link to comment
Share on other sites

si in cazu in care schimb maine discurile....eu as prefera sa pun dublu ventilate...am sa ma orientez in functie de pret...trebuiesc inlocuite si placutele,pt ca astea pe care le am acum....sa aiba maxim 7..8..mii de km...deci sunt bune rau

 

sfatul meu e sa pui discuri originale daca poti ..Nu trebuie sa schimbi neaparat placute desi asa e recomandat !

Link to comment
Share on other sites

hai ca am sa pun maine...cand or sa fie schimbate ...pt ca stau si ma gandesc ca mecanicu ala n`o fi el chiar asa dobitoc incat bratu meu sa fie distrus si el sa zica bun...si ma mai gandesc ca fac inntre 1-2 mii de km pe saptamana...iar discurile nu le-am schimbat niciodata de cand am masina...

 

Am mai patit o chestie similara la alta masina si era o bieleta de directie ..avea joc in nuca direct si la decelerare trepida volan dar nu la franare cum spui tu ,,LA discuri ovalizate e specific sa simti trepidatia exact cand franezi ..si simptomul se manifesta de obicei intre 60-90 km /h ...la viteze mai mari se amelioreaza

 

 

ok...oricum discurile le schimb...sper sa reusesc maine da mie si in acceleratie parca simt asa....un pic ca roata stanga isi face de cap...sincer sper sa fie de la paranoia...ca incredere in mecanici nu mai am DELOCCC....isi dau cu presupusu pe banii clientilor....phhhbbb

 

si in cazu in care schimb maine discurile....eu as prefera sa pun dublu ventilate...am sa ma orientez in functie de pret...trebuiesc inlocuite si placutele,pt ca astea pe care le am acum....sa aiba maxim 7..8..mii de km...deci sunt bune rau

 

sfatul meu e sa pui discuri originale daca poti ..Nu trebuie sa schimbi neaparat placute desi asa e recomandat !

 

 

daca imi recomanzi discurile originale doar pt simplu fapt ca sunt mai calite decat astea pe furnizori....nu cred ca am sa`mi pun pt ca alea originale se fac pe comanda care de fel ia 2 ..3..zile(asa e la mine)..presupun ca astea pe furnizor n`ai fi din plastic <_<)...o sa ma tine o vreme...nu ?

Link to comment
Share on other sites

..presupun ca astea pe furnizor n`ai fi din plastic <_<)...o sa ma tine o vreme...nu ?

 

:) din plastic nu sunt .dar pe mine m-a tinut un set fix 3 luni ...apoi aceleasi simptome ...iar schimbat discuri ..alti bani alta distractie . Poate merita sa astepti 3 zile Cum crezi

Link to comment
Share on other sites

Am avut aceleasi simptome ca si tine cu vibratul volanului, rezolvarea ei a fost inlocuire brate stanga dreapta fata cu tot cu bucsi si am terminat balciul.Dupa ce le schimbi tb sa mergi neaparat la reglare directie. In afara de astea ar mai fi o problema dar ar trebui facuta inainte de a schimba ceva si mai putin costisitoare si anume sa indrepti jantele de aliaj daca ai asa ceva.Inca nu schimba piese aiurea pana nu te duci la un mecanic calumea daca zici ca nu ai incredere in cel la care iti facea reviziile.
Link to comment
Share on other sites

jantele...nu stiu sa`ti zic modelu lor dar sunt de seria 3 noua....le-am luat noi cu cauciucuri noi...am fost cu ele la centrat indreptat ....deci nu se pune problema ca ar fi de la roti.....iar acum va aud pe voi ca ar fi bratu...hm...asta ar confirma si banuiala mea dar am facut comanda de discuri,imi ajung maine ...si o sa vad atunci ...cat despre amortizor....nu stiu de care tija sa trag....sunt praf cu mecanica...explica`mi mai ca la......incepatori:)
Link to comment
Share on other sites

Salutare, scuze ca ma bag peste topicul tau, insa am si eu o treaba asemanatoare ce am constatat-o adineaori. La viteza mica, foarte mica, chiar, atunci cand pun frana se simt niste vibratii in volan spre stanga sa zic asa si se aude un mic troncanit ce vine din partea din fata a masinii. La viteza mai mare nu se simte lucrul asta, am observat acum cand am bagat masina in garaj treaba asta si sunt curios de la ce poa sa fie...

Este vorba de masina din semnatura.

Multam pt eventualele aprecieri si scuze inca odata ca m-am bagat peste topicul omului dar nu am vrut sa fac unul nou cam pe aceiasi tema..

Link to comment
Share on other sites

"verifica presiunea rotilor poate are una mai putin" daca ar fi asa, as fi simtit decat vibratia in volan fara sa aud vreun zgomot adaugat... poa sa fie de la discuri? Eventual de la placute? Sau de la ce altceva sa fie, bucse? - sper sa nu
Link to comment
Share on other sites

Brat (pivot cu joc iti da exact simptomele descrise la inceput adica la o anumita viteza vibreaza si apoi se potoleste) si foarte posibil cum myxage a zis, bieleta de directie si senzatia asta sublima o ai din articulatia de la caseta. Lasa discurile deocamdata si da bascula jos si bieleta. Sfatul meu e sa apelezi la un mecanic

La vibratii aparute la franare poti suspecta cu toata forta discurile. Posibil ambele in cazul tau

Link to comment
Share on other sites

Brat (pivot cu joc iti da exact simptomele descrise la inceput adica la o anumita viteza vibreaza si apoi se potoleste) si foarte posibil cum myxage a zis, bieleta de directie si senzatia asta sublima o ai din articulatia de la caseta. Lasa discurile deocamdata si da bascula jos si bieleta. Sfatul meu e sa apelezi la un mecanic

La vibratii aparute la franare poti suspecta cu toata forta discurile. Posibil ambele in cazul tau

 

Nu prea le am cu mecanica dar se poate sa imi dai un link la o poza cum arata o bascula de bmw? Nu de alta dar tre sa ma uit sa vad cum ii zice pe suedeza, si sa ma duc chitit pe asta si sa intreb un mecanic de aici... Multam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.