Jump to content

Martor bord aprins


Gabi M

Recommended Posts

De ieri mi s-a aprins un martor in bord( 530 d E39 2002, steptronic). Martorul nu apare in manual. Este situat in ecranul din mijloc lateral stanga langa ledul de la DSC si apar doua masini una mai sus si una mai jos de culoare galbena. Stie cineva despre ce este vorba?
Link to comment
Share on other sites

Ledul este in locul unde ar trebui sa fie iconita de la self level suspension, insa difera imaginea iconitei. La self level susp, iconita e o masina cu doua sageti verticale in ea. Dar cred ca asta e.

 

E modelul break? Astea break din cate stiu eu au suspensia spate pneumatica, poate de aici e ceva. Oricum nu ar strica o diagnoza.

Link to comment
Share on other sites

De ieri mi s-a aprins un martor in bord( 530 d E39 2002, steptronic). Martorul nu apare in manual. Este situat in ecranul din mijloc lateral stanga langa ledul de la DSC si apar doua masini una mai sus si una mai jos de culoare galbena. Stie cineva despre ce este vorba?

 

poti pune o poza?

Link to comment
Share on other sites

Ledul este in locul unde ar trebui sa fie iconita de la self level suspension, insa difera imaginea iconitei. La self level susp, iconita e o masina cu doua sageti verticale in ea. Dar cred ca asta e.

 

E modelul break? Astea break din cate stiu eu au suspensia spate pneumatica, poate de aici e ceva. Oricum nu ar strica o diagnoza.

 

E berlina. La diagnoza apare totul ok.

Link to comment
Share on other sites

Unde ai facut diagnoza?

Intreb pentru ca am patit si eu cu a mea....La o unitate de diagnoza comuna pentru mai multe marci auto, imi dadea eroare pe una din bujii, dar nu preciza si la care. Recomandabil ar fi sa mergi la AB, ca ei citesc absolut toate erorile din computer. Stiu ca e dublu la pret, si se mai pune si motorina, daca e in alt oras, dar este diferenta sa stii.

Link to comment
Share on other sites

Ciudat, pare un semn de active cruise control si e39 parca nu are.Ai umblat recent la bord?

 

Nu, doar cei de la RAR au vazut pe computerul de bord seria sasiului. Active cruise control din cate stiu si eu nu este.

Link to comment
Share on other sites

E ciudat. Si la mine in bord am aceeasi iconita, nu se aprinde insa se vede imaginea iconitei.

In carte, in locul unde este acest martor, arata iconita de self level suspension, doar ca iconita e altfel. E o masina cu 2 sageti verticale inauntru.Dar berlinele au self level suspension?

 

Eu personal tind sa cred ca asta este iconita de la self level suspension. Oricum tot la recomandarea mea raman: fa o interogare la AB. Poate se vor lamuri cei de acolo.

Link to comment
Share on other sites

Interesant........doua din cele trei fire ce regleaza xenonul erau rupte(firele de la roata dreapta fata ce merg la instalatie). Odata rezolvata problema......a disparut si martorul din bord.....

Am sa vad daca se va mai aprinde.......

Link to comment
Share on other sites

Interesant........doua din cele trei fire ce regleaza xenonul erau rupte(firele de la roata dreapta fata ce merg la instalatie). Odata rezolvata problema......a disparut si martorul din bord.....

Am sa vad daca se va mai aprinde.......

 

 

Sa fie legat xenonul la acel martor? Adik reglajul automat pentru farul cu xenon....Sau doar coincidenta? Dar este ff ciudat ca nu scrie nimic in manual de asa ceva....

Avem toti pe e39 acel martor, insa nimeni nu si-a pus problema de la ce este pana cand nu s-a aprins la cineva...<_<

Edited by denti_marius
Link to comment
Share on other sites

E ciudat ca nu apare nicaieri macar o informatie legata de asa ceva....

Inca nu pot sti daca e doar o conincidenta dar cert e ca dupa remediere s-a stins.... In general reglajul la xenon are doar doua fie pe E39 cel putin, celalalt o fi ceva suplimentar?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.