Jump to content

consum ciudat


ceaun

Recommended Posts

Am un 316i din 2000 si am patit un lucru straniu cu el,in ce sens....Am schimbat saptamana trecuta uleiul si filtrul de ulei si am facut plinul de la omv cu carera 95,si am facut doar in oras(in bucuresti) cu 55L - 560 de km,mers normal,linistit si cu cateva "zvagniri" ca sa le zic asa....Ideea e ca pana acum bagam numai efix de la rompetrol si mergeam 400-450km in oras...Nu am iesit in afara si nu am schimbat cu nimic programul de mers(in sensul ca sa merg seara tarziu sau dim devreme cand e mai liber).Singurul lucru pe care l-am mai facut a fost sa schimb uleiul pe care l-am bagat,adica in loc sa mai bag ulei BMW 5W40 am bagat Castrol magnatec 5W40...Da mi se pare cam mare diferenta asta de kilometri! Sa fie de la ulei sau de la benzina???
Link to comment
Share on other sites

Am deschis topicul pentru ca mi se pare foarte important prin prisma faptului ca e o diferenta de 100 si ceva de km,ca daca erau 20-50 km ii puneam pe seama condusului!Ma gandesc oare cu cat o scadea in afara <_< ....
Link to comment
Share on other sites

Nu o sa scada, o sa genereze benzina :)

 

Acu poate nu ai facut tu calculul asa bine. Ai verificat cu plin?

Deci de fiecare data ii fac doar plinul si mereu ii dau contorul de km la 0,si merg mereu cam aceleasi drumuri si pe la aceleasi ore si fac mereu intre 400-450 km,depinzand si de vreme,dar peste 450 nu am facut,mai putin am facut ca am mai dat si eu in ea <_< ....,tocmai de-aia mi se pare ciudat....

Link to comment
Share on other sites

In functie de uleiul folosit, frecarea poate sa usureze functionarea motorului, ceea ce este baza maririi randamentului si scaderii consumului de combustibil.

 

asta poate in functie de indicativul de pe ulei, dar a specificat ca a folosit acelasi tip 5W40 si marci diferite. si oricum e prea mare diferenta ca sa fie datorita uleiului.

Link to comment
Share on other sites

asa mult sa iti consume 12 13 l???eu am un e 36 din 94 dar consuma cam 8 maxim 9 si pun benzina doar de la petrom de 95!motor 1600!a tau din 2000 sa consume atat mi se pare exagerat

El are motor de 1,9 si tu de 1,6, iar diferenta de trafic dintre orasele in care locuiti fiecare e evidenta. El s-a referit doar la consumul urban, tu probabil spui de cel mediu.

On topic: mai fa un experiment, de dragul stiintei, pune din nou un plin de la rompetrol si apoi de la omv. E interesant de stiut, mai ales ca ai mereu cam acelasi traseu si cam la celeasi ore.

Link to comment
Share on other sites

Da,traseul e cam acelasi,servici,scoala acasa si mereu e cam pe aceleasi rute....Spun 'cam' pentru ca se mai intampla vreun accident si tre sa ocolesc sau ca mai am vreun drum in plus la cumparaturi,da oricum tot in oras...De obicei fac plinul cam la o sapt jumate maxim doua.Acum am facut joi iar plinu tot de la omv si tot cu carera 95 si sa vedem cum stau la consum...Cum ziceam merg normal cu cateva demaraje ocazionale si de obicei rare cand mai face cate unu pe desteptul....Dupa ce o sa termin plinu asta o sa bag iar de la petrom.Sunt chiar foarte curios de rezultat.... <_<
Link to comment
Share on other sites

asa mult sa iti consume 12 13 l???eu am un e 36 din 94 dar consuma cam 8 maxim 9 si pun benzina doar de la petrom de 95!motor 1600!a tau din 2000 sa consume atat mi se pare exagerat

 

 

de ce te mira ? eu am 316 din 95 si tot 12-13 imi ia in bucuresti. mers normal. rareori cu acceleratii mai dure. benzina efix fireste,

am schimbat pe mol sa vad daca este vreo diferenta. desi....

Link to comment
Share on other sites

Ba dupa parera mea benzina asta efix mi se pare o MARE TEAPA!!!Vorbind de benzina de 95 cea mai buna mi se pare carera,nu ca bag eu acum neaparat,ca pana acum am bagat numai efix,dar vad ca trage si se comporta mai bine masina......Iar la benzinele superioare parerile sunt impartite dar eu merg pe v-power(parca ii zice) de la mol si pe lukoil de 98....Mai la vara o sa fac un test:o sa bag cate un plin din fiecare benzina sa vedem cu care merg mai mult si care e mai buna.....
Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce sa zic dar in cazul asta un motor de 2000 pe benzina de bmw cat consuma?hai ca la mine nu e asa aglomerata zona poate si de asta!totusi bucurestiu e bucuresti..na,,,

inca o problema cu consumul ma tot contrazic cu un prieten:el sustine ca daca scoti masina din viteza consuma mai putin decat cand o lasi cum se spune "din frana de motor "la vale fara sa o accelerezi!normal nu e tot una doar masina cand nu apesi acceleratie nu isi trage ea cata benzina vrea nu???

 

asa mult sa iti consume 12 13 l???eu am un e 36 din 94 dar consuma cam 8 maxim 9 si pun benzina doar de la petrom de 95!motor 1600!a tau din 2000 sa consume atat mi se pare exagerat

El are motor de 1,9 si tu de 1,6, iar diferenta de trafic dintre orasele in care locuiti fiecare e evidenta. El s-a referit doar la consumul urban, tu probabil spui de cel mediu.

On topic: mai fa un experiment, de dragul stiintei, pune din nou un plin de la rompetrol si apoi de la omv. E interesant de stiut, mai ales ca ai mereu cam acelasi traseu si cam la celeasi ore.

stai dar el zicea care are un 316 i nu inseamna ca are motor de 1,6 l??eu asa am inteles!stiu ca e si diferenta de orase mare!nu vad unde sa scrie ca are motor de 1,9

Link to comment
Share on other sites

Pai noi vb de un motor de 1895 cm aici,deci aproape 2000....dar in 4 cilindrii...Daca iei unu de 6 cilindrii la 2000cm ,atunci sa vezi polemica de se fac iar 50 de pagini cu cat consuma..... <_< Si eu zic ca daca o scoti din viteza consuma mai putin...ca nu mai merge turata sa consume ....

 

nu stiu ce sa zic dar in cazul asta un motor de 2000 pe benzina de bmw cat consuma?hai ca la mine nu e asa aglomerata zona poate si de asta!totusi bucurestiu e bucuresti..na,,,

inca o problema cu consumul ma tot contrazic cu un prieten:el sustine ca daca scoti masina din viteza consuma mai putin decat cand o lasi cum se spune "din frana de motor "la vale fara sa o accelerezi!normal nu e tot una doar masina cand nu apesi acceleratie nu isi trage ea cata benzina vrea nu???

 

asa mult sa iti consume 12 13 l???eu am un e 36 din 94 dar consuma cam 8 maxim 9 si pun benzina doar de la petrom de 95!motor 1600!a tau din 2000 sa consume atat mi se pare exagerat

El are motor de 1,9 si tu de 1,6, iar diferenta de trafic dintre orasele in care locuiti fiecare e evidenta. El s-a referit doar la consumul urban, tu probabil spui de cel mediu.

On topic: mai fa un experiment, de dragul stiintei, pune din nou un plin de la rompetrol si apoi de la omv. E interesant de stiut, mai ales ca ai mereu cam acelasi traseu si cam la celeasi ore.

stai dar el zicea care are un 316 i nu inseamna ca are motor de 1,6 l??eu asa am inteles!stiu ca e si diferenta de orase mare!nu vad unde sa scrie ca are motor de 1,9

316i din 2000 au 99% motoare de 1895 cm,ca am inteles ca ar fii si motoare de 1,6 l da io sincer nu am vazut....
Link to comment
Share on other sites

<_< Si eu zic ca daca o scoti din viteza consuma mai putin...ca nu mai merge turata sa consume ....

 

eu sunt sigur si pe probate ca este exact invers. probat pe masina diesel si pe benzina cutii de viteza manuale.

Link to comment
Share on other sites

<_< Si eu zic ca daca o scoti din viteza consuma mai putin...ca nu mai merge turata sa consume ....

 

eu sunt sigur si pe probate ca este exact invers. probat pe masina diesel si pe benzina cutii de viteza manuale.

Exact.

Link to comment
Share on other sites

Azi am facut din nou plinul.....55,2 l si am facut 510 km,din care 20 in afara bucurestiului ca am avut o treaba pe la adunati copaceni... Benzina omv carera 95....Dupa ce termin si plinu asta o sa bag iar de la rompetrol sa vad daca e de la benzina sau de la ulei....Oricum am trecut iar de 500....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.