Jump to content

Sfat 316i-2001


BTU

Recommended Posts

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Voi ce spuneti,sa mai astept sau sa o iau <_<

 

si daca nu-i buna masina te intorci aici si scoti ochii oamenilor?

tu ceri parerea unor oameni care nu au vazut nici macar o poza cu masina aia. cel mai bine ia un mecanic de manuta, mergeti impreuna, vedeti masina si hotarati.

Link to comment
Share on other sites

Testul l-am facut cu un prieten vizual si am si mers putin cu ea.Defecte v-am zis ce am vazut eu:putin murdar bordul,plasticul de sub maneta de frana zgariat la urat,aripa dreapta spate zgariata pan' la tabla si nu straluceste vopseaua ca la altele de prin targ.

La service nu stiu la care sa merg ca nu e reprezentanta pe aici.Ce aparat ar trebui sa aiba acolo,presupun ca nu VAG COM sau cum ii spune?

Edited by BTU
Link to comment
Share on other sites

vizual nu ai cum sa iti dai seama ... Vezi unde ai o reprezentanta sau un service mai "rasarit" sa o pui pe tester . Si in functie de ce iese o iei sau nu ... Aici nu poti sa primesti decat sfaturi gen : merita pretul , putine optiuni etc ... Testarea masinii este graitoare ...
Link to comment
Share on other sites

are cei mai putini cai putere.

are cele mai slabe dotari.

mai bine mai strange putini bani sau mai asteapta 2-3 luni si cumpara un 318i cu motor de 1,8l nu cu 1,9.

 

ce intelegi tu cand spui ca are slabe dotari ???

 

... sa mai stea 2-3 luni pt un 318, ca sa ce ... ??? sa aiba un + de 11 cp ??? :bashwall:

 

 

 

am avut 316 din 2000 si stiu ce inseamna

are volan in 4 spite,nu are scaune sport si nici pielesau incalzire, manuala, nu are comenzi pe volan, nu are navigatie, nu are telefon , jantele sigur pe 15'

motorul e mai puturos si mai gurmand ca unul de 1,8 l si 118 cp

 

si cu alea 2-3 luni mai vb cu preturile pe care or sa le aiba masinile, nu neaparat bmw-uri , ci si cele din parcurile societatilor de leasing.

 

Am vazut ca are ASC.Ce e asta,un fel de ESP?

cam asa dar se refera doar la rotile de tractiune(spatele) e echivalentul ASR-ului

<_< Cu tot respectul, dar dati unii niste commenturi atat de infantile de zici ca am fi niste copii de 10-12 ani... Dati-i omului un sfat cu adevarat util, nu mai veniti cu idei de toata :) cacaoa gen:"vai,este 316i este varza...ia-ti macar un 318i!" Care e ,fratilor diferenta aia nemaipomenita intre un 316 si un 318 i motor m43 1,9,hm? :unsure: Daca mai vorbeam de un 316 si de un...de la 320 in sus mai spuneam,dar asa...in fine.Fiecare cu ideile lui...Revenind on topic,mister,pune masina mai intai pe un tester sa afli cat mai multe despre ea chiar daca te mai costa ceva bani in plus si cel mai important:testeaz-o,vezi cum se comporta,vezi cum arata(ti-a dat un coleg mai sus un link de unde poti afla mai multe despre cum trebuie analizata o masina) si daca esti multumit,atunci ia-o ca e pomana la pretul asta si din 2001!!! :blink: Nu te lua dupa toate cartile service si mai stiu eu ce hartii care iti arata tie unde i s-a facut service-ul,etc ca pana la urma tu cumperi masina,nu hartiile alea! Daca masina a fost ingrijita, cu siguranta nu te va dezamagi si nu iti va crea probleme existentiale precum cele ale unor colegi de pe forum, chiar daca are "doar" 105 CP si nu inca vreo 13 in plus...Multa bafta!!! :blink:

Edited by Bobo1987
Link to comment
Share on other sites

prietene..... am eu 316 din 2000 si deocamdata sunt foarte multumit, consumul e bunicel... iar ca dotari mi se pare suficient clima automata si geamuri electrice, ASC-ul e bun iarna, sincer...isi face treaba! si culmea.... eu am 128 000 de KM!!! Reali... inscrisi pe cartea service....! deci se poate, nu trebuie sa ridicam suspiciuni! intretinerea nu e usturatoare....cei 105 cai nu sunt suficienti doar in cazul in care vrei curse sau alte chestii! si ...sti ceva.... cu putina indemanare si ceva banuti, faci niste retrofituri frumoase la el, iei jos inscriptia de pe portbagaj si inviti un membru al forumului sa-l conduca si sa-ti spuna ce e... 316 sau 318 ? <_< Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Pai daca 105 CP nu sunt suficienti pentru o masina de la care nu ai pretentii de sportivitate [ai lua 330i...daca nu], atunci ce sa mai zica cei cativa zeci de mii care au Passat 90CP sau Skoda cu 90CP ... si diesel !!!???

Clima si geamuri electrice pe fata...tin de confortul minim necesar.

 

In timp poti sa o mai customizezi. Mai un A.E., mai niste jante frumoase, etc.

 

P.S. Ce masina ai mai avut si ... cati ani ai ???

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

si la unele service-uri mai rasarite merge . Ti-o pune pe tester si vede daca are erori . Preturile difera de la 80 la 350 ron . Intereseaza-te daca ai la tine in oras sau prin apropiere , dai un telefon si iti spun tot ce vrei sa stii
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.