Jump to content

volan schimbat


dragosdogaru

Recommended Posts

oameni buni!!!.....mi-am schimbat volanul cu unul care are comenzi pe el.Nu are cum sa-mi functioneze toate comenzile pt ca masina(un e46),nu e prevazuta cu pilot automat,tel,etc.Problema este ca vreau sa mi se aprinda luminile pe volan.Cine stie cum se face,sau daca a mai facut cineva asa ceva sa-mi spuna si mie......Multumesc mult!! :blink:
Link to comment
Share on other sites

Eu am facut asta la al meu.

 

Iti vor merge comenzile de la cass, dar nu si pilotul.

 

Trebuie sa iti cumperi firele de la reprezentanta, sunt cam 15 euro.

 

Si ai documentatia asta, pe care o folosesti ca sa le instalezi. E foarte simplu.

 

http://www.angelfire.com/myband2/ds/3543en.pdf

74703[/snapback]

am intzeles,merci mult,dar mai exista o problema.Mi-am schimbat cass nu-l mai am pe ala original.Ca sa fac sa se aprinda doar luminitele pe volan mai trebuie sa-mi cumpar firele?Daca da,spune-mi cum pot sa le procur,pt ca eu sunt din Bacau,iar cea mai aproape reprezentanta este la Brasov......pot da comanda sa le trimita prin posta?

Link to comment
Share on other sites

Luminitele se aprind indiferent daca ai casu normal sau nu. Unul din fire merge la blocul de lumini si de acolo se lumineaza cand aprinzi farurile. Altul se duce in fata la motor in mufa de la computer si altul pe bus catre casetofon.

 

Daca ai model cu facelift, dupa 2001, exista posibilitatea sa mearga pilotul, in caz ca ai EML la motor, adica clapeta de acceleratie electronica.

Link to comment
Share on other sites

Luminitele se aprind indiferent daca ai casu normal sau nu. Unul din fire merge la blocul de lumini si de acolo se lumineaza cand aprinzi farurile. Altul se duce in fata la motor in mufa de la computer si altul pe bus catre casetofon.

 

Daca ai model cu facelift, dupa 2001, exista posibilitatea sa mearga pilotul, in caz ca ai EML la motor, adica clapeta de acceleratie electronica.

74800[/snapback]

am inteles...dar de unde sa le procur?

Link to comment
Share on other sites

Numai de la reprezentanta. Am incercat la Ausburg, dar desi aveam codul de piesa, nu l-au gasit. Aparent retrofit-urile nu apar decat in sistemul de la reprezentanta, magazinele de piese nu au acces la ele.

 

Part number este: 61.12.0.016.012

 

Numai la reprezentata va aparea in sistem. Nici pe realoem.com nu apare.\

 

Am discutat problema si pe thread-ul asta si am primit PN-ul de la cineva din Anglia.

 

http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=294458

Link to comment
Share on other sites

Numai de la reprezentanta.  Am incercat la Ausburg, dar desi aveam codul de piesa, nu l-au gasit. Aparent retrofit-urile nu apar decat in sistemul de la reprezentanta, magazinele de piese nu au acces la ele.

 

Part number este: 61.12.0.016.012

 

Numai la reprezentata va aparea in sistem. Nici pe realoem.com nu apare.\

 

Am discutat problema  si pe thread-ul asta si am primit PN-ul de la cineva din Anglia.

 

http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=294458

74854[/snapback]

da-mi un nr de tel de la reprezentanta sa sun sa le comand....10x!

Link to comment
Share on other sites

am sunat la reprezentanta la iasi sa dau comanda de fire.stiti ce mi-au spus aia.... :blink:? ca nu au in baza lor de date codul ala de la fire....sa mai incerc la o alta reprezentanta?

74991[/snapback]

 

Trebuie sa fie, si la mine s-au chinuit sa il gaseasca, dar l-au gasit.

 

Imi pare rau ca nu am factura cu care l-am cumparat.

Link to comment
Share on other sites

am sunat la reprezentanta la iasi sa dau comanda de fire.stiti ce mi-au spus aia.... :blink:? ca nu au in baza lor de date codul ala de la fire....sa mai incerc la o alta reprezentanta?

74991[/snapback]

 

 

O reprezentanta ar trebui sa fie de ajuns :)

 

Mai suna 1 data :)

 

Roaga-i sa caute codul 65 71 0 016 106

 

Dupa ce il vor gasi ,sa verifice ce contine kitul respectiv.Surpriza! :)

 

61 12 0 016 012 este continut in kit.

 

 

PS

 

Sper ca suni la o reprezentanta BMW :)

Link to comment
Share on other sites

O reprezentanta ar trebui sa fie de ajuns :)

 

Mai suna 1 data :)

 

Roaga-i sa caute codul 65 71 0 016 106

 

Dupa ce il vor gasi ,sa verifice ce contine kitul respectiv.Surpriza! :blink:

 

61 12 0 016 012 este continut in kit.

PS

 

Sper ca suni la o reprezentanta BMW :)

75095[/snapback]

au gasit cei de la iasi 19 euro ma costa.sper sa se potriveasca...multumesc mult pt indrumari.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Eu am facut asta la al meu.

 

Iti vor merge comenzile de la cass, dar nu si pilotul.

 

Trebuie sa iti cumperi firele de la reprezentanta, sunt cam 15 euro.

 

Si ai documentatia asta, pe care o folosesti ca sa le instalezi. E foarte simplu.

 

http://www.angelfire.com/myband2/ds/3543en.pdf

74703[/snapback]

wlf,am intrat in posesia firelor numai ca mai am o rugaminte la tine.da-mi un nr de tel sau o adresa de mail ca vreau sa vb cu tine.....ok?nr meu este 0476010009....da-mi un beep....ms.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.