Jump to content

Normele de poluare la BMW


EugenD

Recommended Posts

Eram curios si eu sa vad daca se poate face ceva. Mi-a si aratat tipul de la biroul de consultanta formularul care trebuie sa il trimiti si cu factura si un fel de certificat de conformitate care ti-l elibereaza firma la care s-a montat catalizatorul. Asta ti se cere sa trimiti in caz ca nu vrei sa faci testul mecanic. Eu le aveam ambele. Mi-a spus ca au fost cateva cazuri care au trimis documentatia la Bucuresti dar nu stia daca s-a rezolvat sau nu pt ca nu el elibereaza rezultatele.

Mai bine ca n-am ajuns acolo :twoup:

Link to comment
Share on other sites

in mod normal, dar repet NORMAL, daca o masina de serie a trecut testul dinamic si a primit un nivel de poluare mai redus, specific unei norme EURO superioare, atunci orice masina cu acelasi numar de omologare va primi acelasi nivel de poluare redus...

 

doar ca, in aceste cazuri, RAR mai solicita documente doveditoare a instalarii sistemului catalitic la firme autorizate...

 

cei care nu mai ajung la testul dinamic trebuie sa se considere norocosi...

 

eu am trecut prin asa ceva si nu mai vreau... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa te dezamagesc , insa criteriile de la RAR sunt confuze , la unele mashini se ia dupa cod motor / catalizator / sonda lambda , la altele doar dupa cod motor si anul de fabricatie .

Criteriile la RAR nu sunt confuze, lumea e confuza. Ii auzi pe unii cu E36 din '91 spunand ca la RAR se dau norme dupa ureche ...

Baza de date aflata la dispozitia RAR - serviciul CTPC e una si aceeasi !

asta asa e !!!

 

@gorapetru: masina ta e EURO 2 !

Link to comment
Share on other sites

buna tuturor. mementan sunt in proces de achizitie a unui e36 316 din 1994 care sper sa fie euro 2. codul la motor e 164E2 si prima inmatriculare a avut-o in 9.03.1994. sper din tot sufletul sa fie euro 2. o alta rugaminte este urmatoarea: care ma poate ajuta cu greutatea masinii goala si cea maxima autorizata si o viteza maxima data de producator, adica inscrisa in carte. multumesc mult
Link to comment
Share on other sites

Guest gorapetru
buna tuturor. mementan sunt in proces de achizitie a unui e36 316 din 1994 care sper sa fie euro 2. codul la motor e 164E2 si prima inmatriculare a avut-o in 9.03.1994. sper din tot sufletul sa fie euro 2. o alta rugaminte este urmatoarea: care ma poate ajuta cu greutatea masinii goala si cea maxima autorizata si o viteza maxima data de producator, adica inscrisa in carte. multumesc mult

 

Salut! Ar fi interesand daca ne-ai transmite si noua datele care au iesit in urma consultantei la RAR.Asteptam cu interes!

Link to comment
Share on other sites

Guest gorapetru
salut, nu am mai facut consultanta, dar masina am cumparat-o :twoup:, un 316 din 1994, 164E2 codul matorului. acum sper sa fie euro2. consultanta nu am mai facut-o pt ca orice norma iti iese la consulanta iese si la RAR-ul final, si nu poti depune contestatie.

 

 

 

Ar fi interesant sa postezi o poza cu tablita. si locul unde este ea amplasata.(pt ca se tot vorbeste de ea pe unde e si ce scrie)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.