Jump to content

E36 6 cilindri vs E46 4 cilindri


the_rifle

Recommended Posts

Mah...eu am un E36...316i...si uneori ma simt naspa, dar nu din cauza masinii, ci din cauza ca vad atati tzarani inculti censored censored care se inscriu in tiparul manele + ochelari de soare + gel + forja + neacordare de prioritate + nu-l las pe fraierul asta sa intre in fata mea + parcari aiurea...Eu am gentile din dreapta zgariate ca parchez cat mai aproape de bordura, cand ajung acasa parchez in asa fel incat si altii sa aiba loc, mai las pe cate unu sa intre de pe o strada laterala, rar bag viteza a4-a prin oras, afara rar ma vezi atingang 120. In fine, m-am saturat de modestie si ma laud ca incerc sa conduc ca un om cu mintea acasa, constient fiind ca o masina poate omora un om. Treaba asta cu asocierea BMW cu cocalarii manelisti badarani si jmecheri, nu va trece nicicand...eu m-am obisnuit. Plus ca frustrati si imbecili care sa creada ca 316i e masina tare se gasesc peste tot, doar ignoranta e la moda in Romania...

In concluzie, bucurati-va de masina ca doar nu ati luat-o pt ceea ce cred altii ci pt ca va place cum arata! Si conduceti cuminte, ca dupa un accident poti trai, dar nu vei putea trai cu gandul ca ai omorat pe cineva...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 274
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

inchipueti ca acum oricine aproape poate sa cumpere un motor de 2000 sau 2500 ideea e sa vezi daca poate sa il intretina,nu sa caute piese la dezmembrari sau sa-l tina in parcare ca nu are bani de benzina,cum mai stiu pe unii ca asculta muzica in parcare la maxim si duc bateria la incarcat in casa.

 

 

Aici presupun ca vorbesti de tine.... Ok. Noi te intzelegem. Daca vrei facem o cheta pt banii de benzina.... oricum daca iti pui problema de banii de benzina e nasol....

 

The rifle,esti fenomenal,pe cuvant...Parca ai conduce vreo racheta de zeci de mii de euro, cand de fapt cel care conduce o rashnitza cred ca tu esti!!! :unsure: Ca de cele mai multe ori,motoarele astea puternice ajung la niste persoane infantile care isi bag joc de bietele masini ca sa arate ce "herghelie" strunesc ei... <_< Personal respect orice BMW indiferent de motor si de anul de fabricatie, la fel si pe posesorii lor(mai putin pe cocalarii care le-au luat cu restul de la paine-de fiecare data pisici- sa se :bashwall: si ei ca au BMW,dom'le). Sincer eu cand sunt in trafic intotdeauna cedez prioritate BMW-urilor... :) Insa mor cand vad o gramada de...loooooseri care stau in cate o pisicutza si nu isi incap in piele de ce smecheri sunt ei.Aaa, era sa uit:si cu "muzica" la max(maneaua). Sper din tot sufletul sa nu avem astfel de colegi aici pe forum, insa se pare ca faca fac prezenta unii,nu crezi? Unde ai vazut tu aici pe forumul asta sa se ia peste picior vreun posesor de pisica sau oricare BMW model mai vechi sau sa fie privit cu aroganta sau sa fie marginalizat doar ptr ca poseda un BMW mai vechi sau mai ieftin,hm? Probabil ca te-au privit cu aroganta tot prieteni de-ai tai care daca gandesc ca tine...e clar! :) Fiecare cu ce poate si cu ce isi doreste sa ii ofere masina...Orice posesor de E46 poate sa isi ia oricand orice E36 325 si sa ii mai ramana si bani, daca stau bine si ma gandesc,isi pot da E46-le si daca mai pun o suma mica si isi iau chiar un M E36...Dar cum spuneam,fiecare asteapta altceva de la o masina. Nu toti gandesc ca tine, asa ca nu e nevoie sa jignesti pe altii doar ca nu gandesc la fel ca tine si ca nu isi doresc de la masina lor ce iti doresti tu de la a ta... Mai era unu' la fel ca tine p-aici(B 14 BYE-parca asa isi zicea si tot 2,5 avea motorul-va afecteaza gandirea motorul asta? :blink: ).

Eu propun sa o lasam balta cu topicul asta ca nu facem altceva decat sa ne certam si sa ne jignim intre noi: posesorii de E36 cu posesorii de E46 si nu asta este scopul acestui forum,nu? :blink:

 

 

Eu nu m-am luat de nimeni si n-am jignit pe nimeni. Am facut o paralela intre e36 si e46 atat.... Dar cum m-am asteptat mi-au sarit toti in cap :wub: Nu ma deranjaza :wub:

Nu am dat nici sfaturi n-am convins pe nimeni sa-si ia motor mai mare nu am adus eu in discutie nici banii de benzina nici preturile si nici de genul de muzica si se pare ca nu eu sunt cel frustrat :wub:

Cat despre acest topic pe care vrei sa-l lasi balta iti pot spune ca nu te tine nimeni cu fortza pe el asa ca ..... "bashti de-aici..."

Care-i problema ?

 

 

 

te-ai eneravat " cu nervii " ?

 

Si daca eu sunt convins ca un motor de E36 e mai Ok decat unul de E46 cu ce va deranjaza asta pe voi ? Vi l-am, bagat eu pe gat ?

 

 

Sanatate fratilor !!!!

 

P.S. Si mai subtire cu " BMW-ul ma defineshte...." Poti sa ai si maybach si tot tzaran sa fii .... Da' in E46 nu se pot asculta manele? Toti cu E46 sunt conferentiari sau Care e treaba cu manelele ca nu vad logica....

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Toti cu E46 sunt conferentiari

 

Buna asta <_<

 

Foarte interesant topicul, il urmaresc cu atentie.post-66-1237144881.gif

 

 

 

... pai cred ca in scurta vreme o sa-mi iau suspend in ritmul asta ca incep sa ma aprind..... Da' de ce e la moda sa fii in spiritul turmei ? N-a belea ca mie-mi place sa fac contra vantului....

Link to comment
Share on other sites

the_rifle pai lauzi un motor care e varza atunci

 

e 36 320i are : mai multe valve (fericirea ta) , mai multi cai , 6 cil . dar totusi e facut la tot de un 318i fcl

 

credeam ca se poate dialoga cu tine dar m-am inselat .

Link to comment
Share on other sites

the_rifle pai lauzi un motor care e varza atunci

 

e 36 320i are : mai multe valve (fericirea ta) , mai multi cai , 6 cil . dar totusi e facut la tot de un 318i fcl

 

credeam ca se poate dialoga cu tine dar m-am inselat .

 

Crezi ce vrei ! Ma intereseaza foarte putin spre deloc....

 

the_rifle pai lauzi un motor care e varza atunci

 

e 36 320i are : mai multe valve (fericirea ta) , mai multi cai , 6 cil . dar totusi e facut la tot de un 318i fcl

 

credeam ca se poate dialoga cu tine dar m-am inselat .

 

Crezi ce vrei ! Ma intereseaza foarte putin spre deloc.... Ai o logica Bushtean.... Deci daca 318 fcl face un 320i , E46 318i (M43) cu doua supape e mai bun.... OK. ramane cum am stabilit

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Eu nu m-am luat de nimeni si n-am jignit pe nimeni. Am facut o paralela intre e36 si e46 atat.... Dar cum m-am asteptat mi-au sarit toti in cap :blink: Nu ma deranjaza :blink:

Nu am dat nici sfaturi n-am convins pe nimeni sa-si ia motor mai mare nu am adus eu in discutie nici banii de benzina nici preturile si nici de genul de muzica si se pare ca nu eu sunt cel frustrat :wub:

Cat despre acest topic pe care vrei sa-l lasi balta iti pot spune ca nu te tine nimeni cu fortza pe el asa ca ..... "bashti de-aici..."

Care-i problema ?

 

 

 

te-ai eneravat " cu nervii " ?

 

Si daca eu sunt convins ca un motor de E36 e mai Ok decat unul de E46 cu ce va deranjaza asta pe voi ? Vi l-am, bagat eu pe gat ?

 

 

Sanatate fratilor !!!!

 

P.S. Si mai subtire cu " BMW-ul ma defineshte...." Poti sa ai si maybach si tot tzaran sa fii .... Da' in E46 nu se pot asculta manele? Toti cu E46 sunt conferentiari sau Care e treaba cu manelele ca nu vad logica....

 

:unsure: Ce-mi plac mie astia care vor sa para interesanti facand pe Gica Contra!!! Ce-ti plac glumele tale,nu? :) Pacat ca noi(unii dintre noi) nu avem bani sa ne permitem sa bagam benzina asa ca tine care alimentezi un 2,5... <_< Noroc cu Maica Teresa The Rifle care s-a gandit si la noi si propune o cheta ptr bani de benizna ptr altii! De ce nu ne dai chiar tu, ca doar na...ai un 2,5,nu? Nu ai jignit pe nimeni? Ai vrut sa faci o simpla comparatie intre E36 si E46?Ia citeste topic starter-ul inca o data si mai gandeste-te! Ia citeste inca o data si cum ai motivat tu necesitatea acestui topic: ca ti s-a parut tie ca posesorii de E46 vorbesc cu oarecare aroganta cand vine vorba de E36...Asa ca...cine se simte frustrat? :bashwall:

Edited by Bobo1987
Link to comment
Share on other sites

:unsure: Ce-mi plac mie astia care vor sa para interesanti facand pe Gica Contra!!! Ce-ti plac glumele tale,nu? :) Pacat ca noi(unii dintre noi) nu avem bani sa ne permitem sa bagam benzina asa ca tine care alimentezi un 2,5... <_< Noroc cu Maica Teresa The Rifle care s-a gandit si la noi si propune o cheta ptr bani de benizna ptr altii! De ce nu ne dai chiar tu, ca doar na...ai un 2,5,nu? Nu ai jignit pe nimeni? Ai vrut sa faci o simpla comparatie intre E36 si E46?Ia citeste topic starter-ul inca o data si mai gandeste-te! Ia citeste inca o data si cum ai motivat tu necesitatea acestui topic: ca ti s-a parut tie ca posesorii de E46 vorbesc cu oarecare aroganta cand vine vorba de E36...Asa ca...cine se simte frustrat? :bashwall:

 

Vorbind de benzina nu am fost eu cel ce a adus consumul in discutie asa ca m-am simtit dator sa raspund.

Da. Unii cu E46 chiar se cred "cineva'.... Si chiar foarte multi si nu prea vad de ce....

Daca unul cu E46 se simte superior n-are decat eu n-am de ce sa fiu frustrat. Asta incerc sa iti explic. Si am venit si cu argumente. Deci ?

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

rifle gata calmeaza-te ... am descoperit din ce cauza aversiunea ta pentru 1.8 <_<

 

 

Poate-mi zici si mie ca m-ai facut curios.... discutia e cam off-topic nu crezi ?

N-ai inteles nimic !!!! N-am zis nimic despre N42 (318is)... Alea sunt super motoare dar tu nu cred ca stii asta... Daca nu vrei sa intelegi ca vorbeam DOAR DE E46 318i deja nu mai e problema mea.... Cine e gica contra ?

 

 

Si mai cred ceva... (off-topic)... Motoarele vanos sunt mai proaste decat cele non-vanos.... E interzis sa cred ce vreau ?

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Doar un prost,unul care si-a luat BMW doar ca sa vada "dusmanii lui ce masina pe sistem si-a luat el" <_< (ca sa fiu mai direct) poate sa se comporte asa cum spui tu vis-a-vis de un altu'cu un E36 sau oricare BMW mai ieftin sau mai vechi...Eu am impresia ca acest forum este ptr pasionati si ca ne respectam in primul rand ca oameni si in al doilea rand ptr pasiunea comuna pe care o avem toti:BMW! :) Deci personal nu vad de ce ai venit si ai inceput sa-ti versi naduful aici pe noi ceilalti, care conform unui sondaj facut pe forum cei mai multi suntem posesori de Seria 3 E46 si este normal sa nu ne convina cand ne subestimezi masinile si implict si pe noi doar ptr ca nu avem 6 cilindri sub capota... Conform regulamentului acestui forum (daca am citit eu bine) pentru orice membru este un privilegiu sa faca parte din acest fanclub.Logic este ca acest privilegiu sa nu se confunde cu "privilegiul" de a ne jigni unii pe altii si de a ne subestima. Ceea ce ai facut tu asta a fost! Parerea mea... :bashwall: Care dintre noi ti s-a parut tie ca te-a privit cu aroganta,hm?
Link to comment
Share on other sites

Doar un prost,unul care si-a luat BMW doar ca sa vada "dusmanii lui ce masina pe sistem si-a luat el" <_< (ca sa fiu mai direct) poate sa se comporte asa cum spui tu vis-a-vis de un altu'cu un E36 sau oricare BMW mai ieftin sau mai vechi...Eu am impresia ca acest forum este ptr pasionati si ca ne respectam in primul rand ca oameni si in al doilea rand ptr pasiunea comuna pe care o avem toti:BMW! :) Deci personal nu vad de ce ai venit si ai inceput sa-ti versi naduful aici pe noi ceilalti, care conform unui sondaj facut pe forum cei mai multi suntem posesori de Seria 3 E46 si este normal sa nu ne convina cand ne subestimezi masinile si implict si pe noi doar ptr ca nu avem 6 cilindri sub capota... Conform regulamentului acestui forum (daca am citit eu bine) pentru orice membru este un privilegiu sa faca parte din acest fanclub.Logic este ca acest privilegiu sa nu se confunde cu "privilegiul" de a ne jigni unii pe altii si de a ne subestima. Ceea ce ai facut tu asta a fost! Parerea mea... :bashwall: Care dintre noi ti s-a parut tie ca te-a privit cu aroganta,hm?

 

 

EU NU M-AM LUAT DE NIMENI !!!! Nu ma intereseaza cati useri de E46 sunt. Atata timp cat nu jignesc pe nimeni nu ma intereseaza cat de ofensati sunt unii ca am spus ca E46 318i au motoare proaste. deci care e problema ? Nu pot sa-mi exprim punctul de vedere ? privilegiul este valabil si pt tine. folosesti cuvinte mai dure decat mine chiar daca in fond tu nu spui nimic. Daca cineva e vizat sa-si ia sanctiune , tu esti acela . EU IN NICI UN CAZ !!!!!

Link to comment
Share on other sites

rifle gata calmeaza-te ... am descoperit din ce cauza aversiunea ta pentru 1.8 <_<

 

 

Poate-mi zici si mie ca m-ai facut curios.... discutia e cam off-topic nu crezi ?

N-ai inteles nimic !!!! N-am zis nimic despre N42 (318is)... Alea sunt super motoare dar tu nu cred ca stii asta... Daca nu vrei sa intelegi ca vorbeam DOAR DE E46 318i deja nu mai e problema mea.... Cine e gica contra ?

 

 

Si mai cred ceva... (off-topic)... Motoarele vanos sunt mai proaste decat cele non-vanos.... E interzis sa cred ce vreau ?

 

 

Scrii aiureli,

N42B20 e motorul de pe e46 facelift...

nu de pe 318is e36... motor care e..... M44

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

rifle gata calmeaza-te ... am descoperit din ce cauza aversiunea ta pentru 1.8 <_<

 

 

Poate-mi zici si mie ca m-ai facut curios.... discutia e cam off-topic nu crezi ?

N-ai inteles nimic !!!! N-am zis nimic despre N42 (318is)... Alea sunt super motoare dar tu nu cred ca stii asta... Daca nu vrei sa intelegi ca vorbeam DOAR DE E46 318i deja nu mai e problema mea.... Cine e gica contra ?

 

 

Si mai cred ceva... (off-topic)... Motoarele vanos sunt mai proaste decat cele non-vanos.... E interzis sa cred ce vreau ?

 

 

Scrii aiureli,

N42B20 e motorul de pe e46 facelift...

nu de pe 318is e36... motor care e..... M44

 

 

Da. Aici ai dreptate. Am gresit.... Vorbeam de motorul de pe 318is care eu cred ( si sunt liber s-o fac) ca a fost un super-motor....

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Argumentatia cam lipseste, nu este clar de ce un motor e mai slab decat altu (la ce? la performante? la fiabilitate?). Se intelege doar ca daca un motor are mai multi cai, mai multe valve, mai multi cilindri, e mai bun. Oare asa e? Nu ma pricep foarte mult la motoare si d-asta intreb.

 

PS. De multe ori sunt dezamagit de forum. Intru adeseori sa ma informez, dar citesc numai prostii. De multe ori frustrarea e evidenta: care are masina mai buna, care pe care face, care merita si care nu merita fie posesor de bmw, de ce ala se crede superior... Pagini intregi... Trebuie sa faci eforturi mari ca sa filtrezi informatiile utile si mai ales userii din partea carora vin informatiile.

Edited by nautilixx
Link to comment
Share on other sites

rifle gata calmeaza-te ... am descoperit din ce cauza aversiunea ta pentru 1.8 :)

 

 

Poate-mi zici si mie ca m-ai facut curios.... discutia e cam off-topic nu crezi ?

N-ai inteles nimic !!!! N-am zis nimic despre N42 (318is)... Alea sunt super motoare dar tu nu cred ca stii asta... Daca nu vrei sa intelegi ca vorbeam DOAR DE E46 318i deja nu mai e problema mea.... Cine e gica contra ?

 

 

Si mai cred ceva... (off-topic)... Motoarele vanos sunt mai proaste decat cele non-vanos.... E interzis sa cred ce vreau ?

 

 

Scrii aiureli,

N42B20 e motorul de pe e46 facelift...

nu de pe 318is e36... motor care e..... M44

 

 

Da. Aici ai dreptate. Am gresit.... Vorbeam de motorul de pe 318is....( M42B18 )

 

Deci ce e asa de rusinos pt unii sa recunoasca faptul ca motoarele de pe E46 318i (M43B19) au doua supape pe cilindru

iar motorul M42B18 de pe E36 318is are 4 supape pe cilindru si doua axe cu came ????? EU SUNT FRUSTRATUL ? <_<

 

 

Unde gresesc eu cand afirm chestia asta ????? Nici nu ma asteptam sa fi-ti de acord cu mine...

Link to comment
Share on other sites

Cine a-r putea sa fi-e de acord cu tine?

 

 

in nici un caz unul cu E46 :) ( sau ca sa scriu sa ma intelegi si tu ... i-n ni-ci un caz unul cu e46... vorbesti pe silabe sau asa crezi tu ca se scrie " cine A-R putea sa Fi-E... " ????

 

Mai conferentiarule cu e46... <_< mai Iorgule... de la Iorgu Iordan nu de la Nicolae Iorga.... ( Niste manelisti.... )

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Argumentatia cam lipseste, nu este clar de ce un motor e mai slab decat altu (la ce? la performante? la fiabilitate?). Se intelege doar ca daca un motor are mai multi cai, mai multe valve, mai multi cilindri, e mai bun. Oare asa e? Nu ma pricep foarte mult la motoare si d-asta intreb.

 

PS. De multe ori sunt dezamagit de forum. Intru adeseori sa ma informez, dar citesc numai prostii. De multe ori frustrarea e evidenta: care are masina mai buna, care pe care face, care merita si care nu merita fie posesor de bmw, de ce ala se crede superior... Pagini intregi... Trebuie sa faci eforturi mari ca sa filtrezi informatiile utile si mai ales userii din partea carora vin informatiile.

Ai perfecta dreptate! Cam asta si exprima topicul asta inca de la inceput... Este aberant sa compari un motor de 105 CP/118 CP cu un motor de 192 de CP! E absolut logic ca cel de 192 are performante mai bune(viteza maxima,demaraj,etc) insa valoarea unui motor nu o furnizeaza numai acestea! Este exact precum clipul ala pe youtube in care se aseaza la liniuta un M3 cu un Veyron! Efectiv Veyron-ul il "umileste" pe M3, dar asta nu inseamna ca motorul de M3 este prost! Este pur si simplu aberanta comparatia in tre un 318 si un 325!!! <_<

Link to comment
Share on other sites

Argumentatia cam lipseste, nu este clar de ce un motor e mai slab decat altu (la ce? la performante? la fiabilitate?). Se intelege doar ca daca un motor are mai multi cai, mai multe valve, mai multi cilindri, e mai bun. Oare asa e? Nu ma pricep foarte mult la motoare si d-asta intreb.

 

PS. De multe ori sunt dezamagit de forum. Intru adeseori sa ma informez, dar citesc numai prostii. De multe ori frustrarea e evidenta: care are masina mai buna, care pe care face, care merita si care nu merita fie posesor de bmw, de ce ala se crede superior... Pagini intregi... Trebuie sa faci eforturi mari ca sa filtrezi informatiile utile si mai ales userii din partea carora vin informatiile.

Ai perfecta dreptate! Cam asta si exprima topicul asta inca de la inceput... Este aberant sa compari un motor de 105 CP/118 CP cu un motor de 192 de CP! E absolut logic ca cel de 192 are performante mai bune(viteza maxima,demaraj,etc) insa valoarea unui motor nu o furnizeaza numai acestea! Este exact precum clipul ala pe youtube in care se aseaza la liniuta un M3 cu un Veyron! Efectiv Veyron-ul il "umileste" pe M3, dar asta nu inseamna ca motorul de M3 este prost! Este pur si simplu aberanta comparatia in tre un 318 si un 325!!! <_<

 

 

 

prietene stii doar sa scrii ? De citit nu stii ? Tu nu vezi ca eu compar doua motoare de 4 cilindri ?

 

Vad ca de dat cu capul stii.... Dar de sarit la castana poti ?

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.