Jump to content

Vand BMW E46 - 330D


mikken

Recommended Posts

Daca tot te chinui sa o dai de ceva timp, de ce nu incerci sa o dai in rate?

Sub forma de imprumut, cu acte notariale.

Piata e suprasaturata de BMW-uri si oricat de ingrijita e, vezi ca nu prea sunt dornici. Ba ca e pretul mare, ba ca nu e puternica (?).

Asa am luat-o si noi pe a noastra. Cu banii jos era 6000 si noi am dat 7000 in rate.

Tipul incerca sa o vanda de 3 luni si ai vazut ca arata ok. Dar pur si simplu nu se vand pentru ca sunt prea multe.

Multi prefera sa dea 3000 pe o vechitura care sta sa cada, doar ca e BMW. Nu se mai uita si la cat de bine intretinuta este.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 165
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Daca tot te chinui sa o dai de ceva timp, de ce nu incerci sa o dai in rate?

Sub forma de imprumut, cu acte notariale.

Piata e suprasaturata de BMW-uri si oricat de ingrijita e, vezi ca nu prea sunt dornici. Ba ca e pretul mare, ba ca nu e puternica (?).

Asa am luat-o si noi pe a noastra. Cu banii jos era 6000 si noi am dat 7000 in rate.

Tipul incerca sa o vanda de 3 luni si ai vazut ca arata ok. Dar pur si simplu nu se vand pentru ca sunt prea multe.

Multi prefera sa dea 3000 pe o vechitura care sta sa cada, doar ca e BMW. Nu se mai uita si la cat de bine intretinuta este.

ca sa o vanda in rate trebuie sa-i faca casco,ce siguranta are el ca ala care o cumpara dupa ce-i plateste cateva rate nu face masina praf apoi nu-i mai plateste ratele???masina lui are 10 ani si nu cred ca mai poate face casco la ea!

Link to comment
Share on other sites

wizard, se fac acte notariale sub forma de imprumut.

Daca o buseste nu are cum sa nu plateasca pentru ca imprumutul e imprumut :)

Nu trebuie casco, decat daca cel care cumpara nu vrea sa ramana cu paguba daca o buseste.

Ca la noi: daca i se intampla ceva, platim in continuare. Noi n-am luat nicio masina. Ni s-au dat 7000 euro imprumut <_<

 

Si daca nu plateste, te duci in instanta, ca actele alea notariale sunt dovezi.

E foarte simpla treaba...

Link to comment
Share on other sites

@alex230ro: sincer, nu cred ca ma avantajeaza. schimb cu alta masina as face doar in cazul in care as primi o diferenta de bani, iar masina primita ar fi ceva usor de vandut.

 

@alexandru_83: am avut combinatii o gramada, evident foarte proaste <_< m-a sunat azi cineva cu un teren pe undeva langa Bucuresti...sa vedem daca iese ceva.

 

ratele astea mi-ar conveni, ca oricum nu stau in banii astia acum...am cealalta masina cu care pot sa circul...deci astept oferte :)

Link to comment
Share on other sites

mikken, daca ai nevoie iti aratam cum am facut noi. E convenabil pt ambele parti. <_<

 

E convenabil doar ĂŽn cazuri disperate.

 

Mie mi se pare o complicaĂžie inutilĂŁ.

 

 

Nu e complicatie deloc. Doar jumatate de ora de stat la notar si in rest intalnit lunar sa se ia rata si sa semneze o foaie cum ca au dat, respectiv primit banii.

 

mikken vrea sa-si ia casa din cate am inteles, iar pentru cel care cumpara asa, iar e convenabil. E leasing fara dobanda practic.

 

Oricum, era o solutie pt mikken, nu ca sa-si dea altii cu parerea. E baiat mare si stie ce sa faca.

Cred ca stiu mai bine ce vorbesc din moment ce i-am propus varianta asta si asa am luat si noi masina. Ca tot scade din pret si iese si el in pierdere.

Link to comment
Share on other sites

Pe un forum lumea ĂŽÂşi dĂŁ cu pĂŁrerea indiferent dacĂŁ vrei sau nu. <_<

 

Eu o vĂŁd ca pe o complicaĂžie pentru cĂŁ aici nu este vorba de o casĂŁ, de un teren, e vorba de o maÂşinĂŁ cu o valoare nu foarte mare.

 

Atunci când faci o chestie de genul acesta pot exista ºi riscuri, poÞi da de oameni neserioºi, mult mai bine este sã vinzi maºina ºi sã primeºti toÞi banii, ce-i in mana nu-i minciunã.

Link to comment
Share on other sites

Imprumut? <_< Si, daca nu-mi platesc "ratele" la imprumutul de l-am luat (ca banuiesc ca masina am cumparat-o deja, e a mea), ce faci? Ceea ce propui tu este o...frectie cu mana stanga la genunchiul drept.
Link to comment
Share on other sites

faza cu ratele este foarte riscanta,in caz ca,cumparatorul face masina praf si nu imi mai plateste ratele eu il pot actiona in judecata in baza contractului de la notariat,dar daca omul nu are nimic pe numele lui nu fac nimic,am sa ma judec cu el cativa ani degeaba....cine este in domeniu stie despre ce vb!
Link to comment
Share on other sites

Imprumut? <_< Si, daca nu-mi platesc "ratele" la imprumutul de l-am luat (ca banuiesc ca masina am cumparat-o deja, e a mea), ce faci? Ceea ce propui tu este o...frectie cu mana stanga la genunchiul drept.

 

Eronat! Pana la ultima rata masina este pe numele vanzatorului.

In caz de neplata, actionare in judecata, paratul nu are bunuri pe numele lui, se incepe executarea silita. Orice sursa de venit iti este oprita.

 

Noi suntem in situatia asta si chiar tipul care ne-a dat-o tragea de noi sa mergem sa facem actele mai repede.

 

Cred ca cel mai bine ar fi sa vorbeasca la un notariat. Eu stiu despre ce este vorba, dar voi nu sunteti indreptatiti sa vorbiti din moment ce nu cunoasteti detaliile unei asemenea actiuni.

 

Poate gaseste pe cineva care vrea o masina, dar nu dispune de toate suma pe loc. Spre exemplu unii care nu sunt ajutati de parintei si vor frectie cu mana stanga la genunchiul drept :)

 

Si in plus, oricand isi poate recupera masina. Pastreaza a doua cheie. Daca nu plateste o luna se duce si o ia.

 

@mikken, scuze ca ti-am facut topicul harcea parcea. Trebuia sa ma astept la asta. Parerea mea e ca o sa mai scazi mult pana o vinzi si tocmai de aceea am incercat sa-ti dau o idee. Pana acum iti luai pe ea suma pe care ai scazut-o probabil.

 

@Ciupanezu, poate nu se suma mare pentru tine, dar pentru cineva pe picioarele lui conteaza. E avansul pentru o casa. Nu stiu situatia ta, dar pentru mine ar conta.

Edited by SkyDive
Link to comment
Share on other sites

Ămi pare rĂŁu dar tu nu vezi problema din mai multe puncte de vedere.

 

Priveºti din punctul de vedere al clientului care plãteºte ratele fãrã Întârziere.

 

DacĂŁ cineva ia astfel o maÂşinĂŁ Âşi o accidenteazĂŁ, recuperarea daunelor va dura ceva vreme.

 

Cât despre sumã, nu m-am referit la ceea ce Înseamnã suma aia pentru mine, e vorba de cu totul altceva.

 

Când vinzi o maÂşinĂŁ de 30-40 000 € ĂŽn aceastĂŁ perioadĂŁ de crizĂŁ, este clar cĂŁ este foarte greu sĂŁ gĂŁseÂşti un cumpĂŁrĂŁtor pentru cĂŁ suma este mare Âşi cam toatĂŁ lumea evitĂŁ sĂŁ facĂŁ astfel de cheltuieli acum.

 

Pe de altĂŁ parte, când vinzi o maÂşinĂŁ de 9000 € Âşi vine cineva sĂŁ o ia ĂŽn rate, trebuie sĂŁ-Ăži pui ĂŽntrebarea dacĂŁ are rost pentru cĂŁ dacĂŁ acea persoanĂŁ nu are 9000 € cash Âşi tu te aÂştepĂži sĂŁ-Ăži plĂŁteascĂŁ lunar ratele, sĂŁ Âşi circule cu ea, sĂŁ-i plĂŁteascĂŁ taxele etc. Âşi sĂŁ Âşi trĂŁiascĂŁ, s-ar putea sĂŁ nu fie capabil sĂŁ-Ăži plĂŁteascĂŁ ratele fĂŁrĂŁ ĂŽntârziere.

 

Orice maÂşinĂŁ are un cumpĂŁrĂŁtor..

Link to comment
Share on other sites

Dar tu nu privesti dpdv al vanzatorului prevazator. Nu trebuie sa vanda masina oricui!

Si in plus, sunt sigura ca daca intreaba cunostintele se vor gasi doritori. Cum a fost in cazul nostru.

 

Noi platim lunar ratele fara intarziere, suntem la zi cu taxele, circulam cu ea si mai si traim. Si mai avem si facultati, masterate si alte cele de plata...

 

Pana o vinde mai scade mult din pret. Poate fi data la un pret care sa includa casco pe durata ratelor. Ca sa se asigure! Solutii sunt destule...

 

Nu e mai bine sa-l lasam pe el sa decida si doritorii sa-si exprime parerea? Ca ii facem praf topic-ul <_<

Link to comment
Share on other sites

@mikken -corect,acum m-am prins au ai mei ceva teren problema e ca nu stiu ce diferenta ai putea sa dai tu e cam maricica parcela 900 metri

 

depinde de zona, pret...900m nu e foarte mult. hai sa discutam pe privat detalii sau pe messenger (mikken_rom@yahoo.com).

 

@others: cred ca e evident ca nu ma voi arunca la combinatii dubioase, fara sa cunosc persoana. cred ca e deasemenea evident ca la pretul in rate, pretul nu va ramane 8900 euro impartit la numarul de luni.

 

nu e nici o graba cu vanzarea masinii, cum zicea si Ciupanezu, orice produs isi are cumparatorul ei...mai devreme sau mai tarziu <_<

 

intre timp circul bine mersi cu masina, o ingrijesc la fel si imi ofera aceleasi satisfactii :) sincer, gandul ca voi ramane cu audi-ul nu ma incanta foarte tare...dar vor veni si vremuri mai bune :bashwall:

Link to comment
Share on other sites

Dar tu nu privesti dpdv al vanzatorului prevazator. Nu trebuie sa vanda masina oricui!

Si in plus, sunt sigura ca daca intreaba cunostintele se vor gasi doritori. Cum a fost in cazul nostru.

 

Vânzãtorul prevãzãtor, cumpãrãtorul cinstit ºi serios, destul de puÞin probabil..

Link to comment
Share on other sites

mda, adevarul e ca ma cam complic cu vanzarea in rate...plus ca toata lumea probabil se va astepta sa o dau la acelasi pret, doar ca esalonat in decurs de 1-2 ani.

 

mai mult de 1 an nu as accepta rate, iar in cazul asta pretul ar fi mai mare de 9000 euro cu siguranta.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.