Jump to content

sfat trimmuri


rain

Recommended Posts

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

pana la urma cum ramane ? cum e mai bine ? folie sau vopsea ?

 

Cred ca depinde de ce culoare vrei sa le faci. Am incercat cu folie neagra inainte de vopsire dar ieseau in evidenta toate imperfectiunile asa ca le am vopsit. Probabil la imitatie carbon nu se vad zgarieturile, fiind folia mai incarcata. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Mai bine le vopseºti la o vopsitorie decât sã foloseºti spray sau autocolant.

sincer de ce e mai bine sa le vopsesti,cu folia imitatie carbon procesul e reversibil (si ieftin)cu vopsitul e reversibil dar nu in acceasi masura <_<

dar e normal ca fiecare sa aiba parerea lui de aceea parerea ta e cea mai buna pt tine,iar a mea e cea mai buna pt mine :)

Link to comment
Share on other sites

sincer de ce e mai bine sa le vopsesti,cu folia imitatie carbon procesul e reversibil (si ieftin)cu vopsitul e reversibil dar nu in acceasi masura <_<

dar e normal ca fiecare sa aiba parerea lui de aceea parerea ta e cea mai buna pt tine,iar a mea e cea mai buna pt mine :)

 

Eu prefer vopsirea pentru cĂŁ aratĂŁ cel mai apropiat de cele de fabricĂŁ.

 

ImitaĂžia din carbon mi se pare kitsch.

Link to comment
Share on other sites

presupun ca si trimmul de la volan il vei schimba, nu? si eu am tot astea argintii si nu imi plac de loc si tot albastru inchis e culoarea masinii, ma batea gandul la o folie 3M care sa dea a Carbon, dar nu prea gasesc ce ma intereseaza pe mine, ca am vazut mai multe tente de culoare la carbonul ala.. Se infoliaza greu trimmurile astea, este neoie de scularie multa?
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Apropo de trimuri, ca sa nu mai deschid un alt topic, mie mi s-au spart vreo 2-3 hai sa le zic suporti, aia in care se fixeaza trimurile pe usa.Deci sunt acele patratele de plastic, cu o garnitura de fier si sunt fixate pe usa si in ele se prind trimurile... Sper ca m-am facut inteles la ce ma refer. <_< Acum intrebarea e: de unde pot cumpara asa ceva? Are cineva vreo idee? Eu cand am vazut unul dintre trimuri ca nu statea fixata bine, am crezut ca e vreun "dinte'" d-ala rupt la trim, insa cand l-am scos si am vazut care e problema m-a bagat si mai mult in ceata ca nu stiu de unde sa cumpar asa ceva... Nici macar nu stiu cum se numesc... :) Edited by Bobo1987
Link to comment
Share on other sites

Apropo de trimuri, ca sa nu mai deschid un alt topic, mie mi s-au spart vreo 2-3 hai sa le zic suporti, aia in care se fixeaza trimurile pe usa.Deci sunt acele patratele de plastic, cu o garnitura de fier si sunt fixate pe usa si in ele se prind trimurile... Sper ca m-am facut inteles la ce ma refer. <_< Acum intrebarea e: de unde pot cumpara asa ceva? Are cineva vreo idee? Eu cand am vazut unul dintre trimuri ca nu statea fixata bine, am crezut ca e vreun "dinte'" d-ala rupt la trim, insa cand l-am scos si am vazut care e problema m-a bagat si mai mult in ceata ca nu stiu de unde sa cumpar asa ceva... Nici macar nu stiu cum se numesc... :)

 

Poti sa cumperi de la userul groza_dan. Si eu am cumparat.

Link to comment
Share on other sites

Apropo de trimuri, ca sa nu mai deschid un alt topic, mie mi s-au spart vreo 2-3 hai sa le zic suporti, aia in care se fixeaza trimurile pe usa.Deci sunt acele patratele de plastic, cu o garnitura de fier si sunt fixate pe usa si in ele se prind trimurile... Sper ca m-am facut inteles la ce ma refer. :) Acum intrebarea e: de unde pot cumpara asa ceva? Are cineva vreo idee? Eu cand am vazut unul dintre trimuri ca nu statea fixata bine, am crezut ca e vreun "dinte'" d-ala rupt la trim, insa cand l-am scos si am vazut care e problema m-a bagat si mai mult in ceata ca nu stiu de unde sa cumpar asa ceva... Nici macar nu stiu cum se numesc... :bashwall:

 

Poti sa cumperi de la userul groza_dan. Si eu am cumparat.

Si cat te-au costat? Le-ai schimbat pe toate? <_<

Link to comment
Share on other sites

Apropo de trimuri, ca sa nu mai deschid un alt topic, mie mi s-au spart vreo 2-3 hai sa le zic suporti, aia in care se fixeaza trimurile pe usa.Deci sunt acele patratele de plastic, cu o garnitura de fier si sunt fixate pe usa si in ele se prind trimurile... Sper ca m-am facut inteles la ce ma refer. :) Acum intrebarea e: de unde pot cumpara asa ceva? Are cineva vreo idee? Eu cand am vazut unul dintre trimuri ca nu statea fixata bine, am crezut ca e vreun "dinte'" d-ala rupt la trim, insa cand l-am scos si am vazut care e problema m-a bagat si mai mult in ceata ca nu stiu de unde sa cumpar asa ceva... Nici macar nu stiu cum se numesc... :bashwall:

 

Poti sa cumperi de la userul groza_dan. Si eu am cumparat.

Si cat te-au costat? Le-ai schimbat pe toate? <_<

 

Eu am schimbat doar vreo 3 de pe bord ca s-au rupt cum tot le-am dat jos. Nu mai stiu exact cat erau...vreo 3-5 lei bucata parca. Mai bine intreaba-l pe groza_dan

Link to comment
Share on other sites

Pozele ar convinge cel mai bine. Parca n-as crede ca nu le-a vopsit nimeni inca.

 

Salut! Eu le-am vopsit negru mat cu un spray normal de vopsea dar inainte de asta am curatat toata vopseaua cauciucata de pe ele, asta a fost cel mai greu. Dupa au ramas perfect curate, curatat cu alcool, 2 straturi de primer plastic, 2-3 straturi de vopsea. As fi vrut si un lac, dar nu am gasit lac mat. Mie unu imi plac, se potrivesc cu interiorul. Bafta!post-9526-1237543893_thumb.jpg

 

 

salut!

cu ce solvent sau tip de diluant ai curatat vopseaua cauciucata fara sa afecteze plasticul?

Link to comment
Share on other sites

Pozele ar convinge cel mai bine. Parca n-as crede ca nu le-a vopsit nimeni inca.

 

Salut! Eu le-am vopsit negru mat cu un spray normal de vopsea dar inainte de asta am curatat toata vopseaua cauciucata de pe ele, asta a fost cel mai greu. Dupa au ramas perfect curate, curatat cu alcool, 2 straturi de primer plastic, 2-3 straturi de vopsea. As fi vrut si un lac, dar nu am gasit lac mat. Mie unu imi plac, se potrivesc cu interiorul. Bafta!post-9526-1237543893_thumb.jpg

 

 

salut!

cu ce solvent sau tip de diluant ai curatat vopseaua cauciucata fara sa afecteze plasticul?

 

acetona

Link to comment
Share on other sites

Pozele ar convinge cel mai bine. Parca n-as crede ca nu le-a vopsit nimeni inca.

 

Salut! Eu le-am vopsit negru mat cu un spray normal de vopsea dar inainte de asta am curatat toata vopseaua cauciucata de pe ele, asta a fost cel mai greu. Dupa au ramas perfect curate, curatat cu alcool, 2 straturi de primer plastic, 2-3 straturi de vopsea. As fi vrut si un lac, dar nu am gasit lac mat. Mie unu imi plac, se potrivesc cu interiorul. Bafta!post-9526-1237543893_thumb.jpg

 

 

salut!

cu ce solvent sau tip de diluant ai curatat vopseaua cauciucata fara sa afecteze plasticul?

 

acetona

mersi!

am incercat saptamana trecuta sa curat vopseaua cauciucata de pe o piesa de plastic cu diluant HS nitro si s-a inmuiat plasticul si a iesit foarte urat. acum trebuie sa o vopsesc din nou si sa ii dau si grundfiller sa acopere crapaturile...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Trim-urile mele sunt gri-argintiu, dar au cam aparut mici zgarieturi. Mai ales pe cel de la schimbator. Ma gandeam sa cumpar un spray argintiu si un smirghel si sa ma apuc de treaba. Ce parere aveti? Exista posibilitatea sa le stric mai rau? Ma gandeam sa incerc mai intai pe spate, sa vad ce si cum. Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.