Jump to content

Break fluid


Rbbt

Recommended Posts

Salut am si eu un 320d E90 si de ceva timp imi tot da o avertizare pe navigatie de schimbat lichidul de frana...

Cum pot reseta avertizarea... am incercat o varianta cu tinerea butonului din stanga de pe bord si introducerea chei in poz a I-a...

Dar mi-am prins urechile in meniul ala cu prescurtari nemtesti....

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Nu te juca cu franele. Crezi ca schimbarea periodica a lichidului de frana este optionala? <_<

O schim lichidul de frana dar nu la BMW ca am avut destule "surprize" cu ei inclusiv schimbarea valvei de vacum.

Link to comment
Share on other sites

a mers ? <_<

 

http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=51049

 

Traducere:

 

Pasul 1 - introduceti cheia in contact

 

Pasul 2 - apasati start / stop fara a ridica piciorul de pe frana si asteptati ca mesajul de amintire dat de service sa dispara

 

Pasul 3 - imediat ce dispare acel reminder, apasati si mentineti apasat butonul pentru resetarea kilometrajului. Dupa 3 secunde un triunghi de avertizare va apare pe ecran. Mentineti acel buton apasat pentru inca 2-3 secunde si va apare cel de ulei. Daca il tineti apasat prea mult (10 secunde) il supraincarcati si o sa apara ceva scris in germana ...cu varianta soft a masinii si alte prostii. In cazul asta luati-o de la capat

 

Pasul 4 . sunteti meniul de servce. faceti scroll printre diversele articole de service

 

Pasul 5 - cand ati ajuns la cel pe care vreti sa il resetati, apasati butonul BC . Ar trebui sa apara resetul pe display. Apasati si tineti apasat butonul BC pentru 2-3 secunde si un ceas va apare pe ecran. si gata.

 

Dupa reset...iesiti din meniu

 

Faceti asta pe riscul vostru

 

La mine a mers sper sa va iasa si voua.

Multa grija

Link to comment
Share on other sites

Lichidul de frana, datorita higroscopicitatii se schimba o data la interval de cate doi ani. Se poate face, contra unui cost derizoriu, la orice service rapid. Nu va jucati cu franele!
Link to comment
Share on other sites

mie la Filaret nu mi-a resetat nimeni intervalul ala si am schimbat lichidul !.Poate vrea sa stie omul cum se face reset si sa schimbe in alta parte ./.Multe serviceuri (mai ales derizorii) nu stiu cum se face reset

 

Corect. Raportul calitate/pret de la service-urile autorizate BMW de la noi din tara lasa de dorit (cel putin din punctul meu de vedere)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Eu am schimbat lichidul la bmw si a costat in jur de 1,5 milioane cu tot cu manopera.Eu zic sa il schimbi.

Eu am schimbat lichidul saptamana trecuta la BMW si am platit 300 ron din care 240 ron manopera(pe factura...asta e tiganie, cat traiesc nu mai merg la reprezentanta);

 

offtopic: Prima revizie E90: ulei+filtru ulei_filtru aer_microfiltru+lichid de frana=1900 ron(mi-au tinut masina 2 ore)

Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat lichidul saptamana trecuta la BMW si am platit 300 ron din care 240 ron manopera(pe factura...asta e tiganie, cat traiesc nu mai merg la reprezentanta);

 

offtopic: Prima revizie E90: ulei+filtru ulei_filtru aer_microfiltru+lichid de frana=1900 ron(mi-au tinut masina 2 ore)

dar la ce reprezentanta ai facut revizia? mie mi-au luat 1500lei, mai ieftin <_< nici eu nu m-am mai dus de atunci, au preturi prea mari.

Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat lichidul saptamana trecuta la BMW si am platit 300 ron din care 240 ron manopera(pe factura...asta e tiganie, cat traiesc nu mai merg la reprezentanta);

 

offtopic: Prima revizie E90: ulei+filtru ulei_filtru aer_microfiltru+lichid de frana=1900 ron(mi-au tinut masina 2 ore)

dar la ce reprezentanta ai facut revizia? mie mi-au luat 1500lei, mai ieftin <_< nici eu nu m-am mai dus de atunci, au preturi prea mari.

 

 

Bavaria Tg. Mures

Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat lichidul saptamana trecuta la BMW si am platit 300 ron din care 240 ron manopera(pe factura...asta e tiganie, cat traiesc nu mai merg la reprezentanta);

 

offtopic: Prima revizie E90: ulei+filtru ulei_filtru aer_microfiltru+lichid de frana=1900 ron(mi-au tinut masina 2 ore)

Eu am schimbat cu 1150lei ulei, filtru ulei, filtru aer, filtru polen (=cred ca microfiltru), filtru motorina si placute frana spate+senzor placute. Din acestea filtrele+ulei au fost aproximativ 800-850lei restul franele. Uleiul a fost BMW iar filtrele Bosch si Kengst.

Schimbul de ulei+toate filtrele se poate face si cu vreo 700lei.

PS: Si eu sunt din TgMures, dar am preferat sa aleg alte service-uri decat reprezentanta deoarece masina nu se afla in garantie.

Link to comment
Share on other sites

si eu nici macar nu am schimbat filtru de motorina, care am inteles ca e mai scump ca celelalte, asa ca probabil a doua revizie ar fi cam 2400 ron LOL(+placute de frana....doamne fereste...ajung sa dau 1000 euro)

Nu au sa ma mai vada aia la ochi de acum inainte....bataie de joc(nu zic, daca iti iei masina scumpa si intretinerea va fi scumpa, dar manopera 170 lei pe ora...pai ce...au terminat fizica atomica si nu stiu eu...ca doar nu au terminat MIT-ul)

Edited by tutorial
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.