Jump to content

Folie Auto, intrebare...


rramses

Recommended Posts

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

<_<

 

Schimbam pareri, sunt certuri constructive !

 

Asa e..sunt doar contraziceri..eu nu ma cert cu nimeni :)

 

 

poti sa pui si pe fata . In fuctie de gradul de vizibilitate . La urma urmei fiecare face ce vrea , pe "barba" lui :bashwall:

 

Asa o sa fac si eu, o sa pun 100% pe toata masina...ce-o fi.. o fi

Link to comment
Share on other sites

Asa o sa fac si eu, o sa pun 100% pe toata masina...ce-o fi.. o fi

 

 

o sa fie mereu amenda <_< spaga etc ...Or sa te coste foliile alea de ai sa ajungi sa le dai singur jos . Eu nu vad de ce vreti sa fie neagra fata .. Cel putin la masini negre arata ca un dric mortuar

Link to comment
Share on other sites

nu are politia nici o monstra. Se uita pe actul de folii care ti-l da firma care le monteaza. si se uita si pe geamuri sa vada daca ai omologarea rar, care o pune tot firma de folii. pe actul de folii, scrie nr de inmatriculare al masinii pe care e folia, si fiecare geam cat are % + pe act mai sunt 2 "abtibilde" de rar.
Link to comment
Share on other sites

Well, io m-am dus azi la un prieten sa-mi puna.. l-am ajutat si eu insa n-am apucat sa terminam azi decat geamurile spate. Ramane maine fata si luneta.. o sa revin si cu ceva poze.

 

Folia am luat-o din comert.. Super Dark Black parca era nuanta... nici cea mai inchisa, nici cea mai deschisa <_< ..sa speram ca n-o sa fie incidente cu politzia, ca mi-e mila de munca mea :)

Link to comment
Share on other sites

Asa o sa fac si eu, o sa pun 100% pe toata masina...ce-o fi.. o fi

 

 

o sa fie mereu amenda :blink: spaga etc ...Or sa te coste foliile alea de ai sa ajungi sa le dai singur jos . Eu nu vad de ce vreti sa fie neagra fata .. Cel putin la masini negre arata ca un dric mortuar

 

A mea e albastra,compact..vreau sa imi pun si pe fata 100% ca sa nu fie acea diferenta de nuanta intre ele...eu zic ca ar arata bn asa si poate nu vor fi probleme.. :)

 

Si o intrebare am . Stie cineva unde pot sa pun folie pe parbriz ? <_< :bashwall:

 

Stie cineva daca se poate treaba asta ? :unsure: Help !

 

Cred ca la fiecare service care pune folie omologata se poate...sau la baietii care se pricep.

Link to comment
Share on other sites

Well, io m-am dus azi la un prieten sa-mi puna.. l-am ajutat si eu insa n-am apucat sa terminam azi decat geamurile spate. Ramane maine fata si luneta.. o sa revin si cu ceva poze.

 

Folia am luat-o din comert.. Super Dark Black parca era nuanta... nici cea mai inchisa, nici cea mai deschisa <_ ..sa speram ca n-o sa fie incidente cu politzia mi-e mila de munca mea :>

 

nu vreau sa cobesc, dar vei fi oprit sigur pt folii... iar taloanele se recupereaza dupa multa bataie de cap...

Link to comment
Share on other sites

Well, io m-am dus azi la un prieten sa-mi puna.. l-am ajutat si eu insa n-am apucat sa terminam azi decat geamurile spate. Ramane maine fata si luneta.. o sa revin si cu ceva poze.

 

Folia am luat-o din comert.. Super Dark Black parca era nuanta... nici cea mai inchisa, nici cea mai deschisa :) ..sa speram ca n-o sa fie incidente cu politzia, ca mi-e mila de munca mea :bashwall:

 

nu vreau sa cobesc, dar vei fi oprit sigur pt folii... iar taloanele se recupereaza dupa multa bataie de cap...

Aceiasi parere <_<

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu, Super Dark Black e cea mai inchisa. Mai deschise sunt Dark Black si Black. Crede-ma ca am avut in urma cu multi ani, cand nu erau disponibile la noi cele omologate, Super Dark Black pe toate geamurile si era un adevarat cosmar noaptea, pe ploaie, etc. Nu vedeam absolut nimic. Am fost pe aproape sa si produc cateva incidente din cauza asta. Ca o concluzie, nu ti-as recomanda sa pui pe toate geamurile nuanta asta !
Link to comment
Share on other sites

AndreiVN : Si o intrebare am . Stie cineva unde pot sa pun folie pe parbriz ? <_< :)

 

 

Sa nu faci prostie asta :bashwall:

Nu o sa vezi nimic seara chiar daca ai 100 de xenon !

eu am dat jos dupa 5 zile.

Nu exista nici o folie speciala pt parbriz.

 

ps :eu am facut afara nu in Romania. Cred ca si la targ se poate ca nu e mare lucru.

Edited by ikiy
Link to comment
Share on other sites

AndreiVN : Si o intrebare am . Stie cineva unde pot sa pun folie pe parbriz ? <_< :)

 

 

Sa nu faci prostie asta :bashwall:

Nu o sa vezi nimic seara chiar daca ai 100 de xenon !

eu am dat jos dupa 5 zile.

Nu exista nici o folie speciala pt parbriz.

 

ps :eu am facut afara nu in Romania. Cred ca si la targ se poate ca nu e mare lucru.

 

Am inteles , ma gandeam ca e ceva special pentru treaba asta dar daca zici ca nu se vede noaptea atunci zic pas . :unsure:

Link to comment
Share on other sites

AndreiVN : Si o intrebare am . Stie cineva unde pot sa pun folie pe parbriz ? <_< :)

 

 

Sa nu faci prostie asta :unsure:

Nu o sa vezi nimic seara chiar daca ai 100 de xenon !

eu am dat jos dupa 5 zile.

Nu exista nici o folie speciala pt parbriz.

 

ps :eu am facut afara nu in Romania. Cred ca si la targ se poate ca nu e mare lucru.

 

Am inteles , ma gandeam ca e ceva special pentru treaba asta dar daca zici ca nu se vede noaptea atunci zic pas . :blink:

 

 

:bashwall:

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Am si eu o intrebare de baraj... daca am nr de bulgaria are rost sa imi pun folie omologata? Vorbisem cu cineva si zicea ca pot sa-mi pun linistit folie neomologata ca politia romana nu poate sa-mi ia talonul!

Se poate lua talonul masinilor cu numere straine?

E ok sa-mi pun folie? Sau se iau politaii la tot pasul de tine?

Daca e pe aici cineva cu nr straine cu folie pe masina... poate ma lamureste si pe mine...

Mersi! <_<

 

 

s-a mai discutat parca.. si din cate am inteles oriunde ai fi in lume, te supui regulilor acelei tari.. poate ma insel eu.

Link to comment
Share on other sites

Ok, am revenit cu ceva poze.. http://img25.imageshack.us/img25/6361/image016hcw.jpg

 

 

http://img23.imageshack.us/img23/8837/image017j.jpg

 

 

si inca una cu grila proaspat vopsita :)

 

http://img22.imageshack.us/img22/9356/image018mqj.jpg

 

 

poze facute cu telefonul, scuzati calitatea. Au mai iesit ceva bule pe folie, dar le rezolv eu.. luneta inca n-am avut timp, poate azi <_<

Edited by ANdrw
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Am si eu o intrebare de baraj... daca am nr de bulgaria are rost sa imi pun folie omologata? Vorbisem cu cineva si zicea ca pot sa-mi pun linistit folie neomologata ca politia romana nu poate sa-mi ia talonul!

Se poate lua talonul masinilor cu numere straine?

E ok sa-mi pun folie? Sau se iau politaii la tot pasul de tine?

Daca e pe aici cineva cu nr straine cu folie pe masina... poate ma lamureste si pe mine...

Mersi! <_<

 

Ca militian de profesie si cunoscator in a legi vorba, uite sfatul meu care este sigur: Cunosc limba bulgara scris si vorbit perfect, poti sa ai si tabla pe masina atata timp cat nu are numere de romania, este supusa regimului de circulatie din tara respectiva, atata timp cat ai inspectie tehnica te doare in cot de amenda lor, ii dai in judecata ca netemeinica contraventia pentru ca regimul circulatiei se refera strict la auto romanesti si nu straine. Daca face talente ii spui clar, dati-mi amenda o contest si va dau in judecata pentru abuz.Scurt pe doi.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai folie omologata RAR Ro nu ai probleme cu politia in Romania (nefiind valabil si pt politia bulgara),dar daca nu ai om in Bulgaria care sa te ajute cu ITP anual ma tem ca nu treci de el,din cate stiu la ei nu este agreata folia deloc,la noi treci de RAR daca ai autorizatie dar la ei nici sa nu auda de folie.

 

Greshit, va trec eu cu ochii inchisi dati 20 de euro si in 10 min aveti inspectia + 50 leva care costa inspectia. Daca aveti nevoie de mine lasati un PM si vb la telefon, va dirijez pas cu pas

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Am si eu o intrebare de baraj... daca am nr de bulgaria are rost sa imi pun folie omologata? Vorbisem cu cineva si zicea ca pot sa-mi pun linistit folie neomologata ca politia romana nu poate sa-mi ia talonul!

Se poate lua talonul masinilor cu numere straine?

E ok sa-mi pun folie? Sau se iau politaii la tot pasul de tine?

Daca e pe aici cineva cu nr straine cu folie pe masina... poate ma lamureste si pe mine...

Mersi! :)

 

Ca militian de profesie si cunoscator in a legi vorba, uite sfatul meu care este sigur: Cunosc limba bulgara scris si vorbit perfect, poti sa ai si tabla pe masina atata timp cat nu are numere de romania, este supusa regimului de circulatie din tara respectiva, atata timp cat ai inspectie tehnica te doare in cot de amenda lor, ii dai in judecata ca netemeinica contraventia pentru ca regimul circulatiei se refera strict la auto romanesti si nu straine. Daca face talente ii spui clar, dati-mi amenda o contest si va dau in judecata pentru abuz.Scurt pe doi.

ms mult... in sfarsit o veste buna de la un om care stie ce vorbeste si nu doar din presupuneri sau auzite.

acum nu stiu in bulgaria care e regula cu foliile solare <_< dar cred ca as putea sa-mi pun linistit neomologata, nu?

respect!

Link to comment
Share on other sites

Bulgarii nu se iau de tine, la ei nu este lege privind omologarea foliei, la rar la ei se uita sa tina franele , luminile sa functioneze si gazele atat, si nimic mai mult, numai in romania este regula cu omologarea ( nu stiu cum este in vestul europei ) dar din romania in italia nu mi-a zis nimic de folie doar de viteza si de GPS daca bruieaza radare
Link to comment
Share on other sites

Bulgarii nu se iau de tine, la ei nu este lege privind omologarea foliei, la rar la ei se uita sa tina franele , luminile sa functioneze si gazele atat, si nimic mai mult, numai in romania este regula cu omologarea ( nu stiu cum este in vestul europei ) dar din romania in italia nu mi-a zis nimic de folie doar de viteza si de GPS daca bruieaza radare

Da-mi voie sa te contrazic,am masina inmatriculata pe Bulgaria de 2 ani si multi prieteni in aceiasi situatie printre care si unul care s-e ocupa cu inmatricularea masinilor pe Bulgaria si de la el stiu ca la indentificare cum ar fii RAR la noi nici sa nu vada folie (de ce ? ) , daca u zici ca ei nu au lege pt asa ceva.

 

Si o a 2 a chestie imi spui ca am gresit cand am zis ca daca ai folie si nu ai om in Bulgaria care sa te ajute (sau in Romania cu relatii in Bulgaria) sa treci de ITP nu-l obtii, dar in schimb iti oferi serviciile contra unei sume de bani pt obtinerea ITP-ului , aceiasi intrebare "de ce? " din moment ce nu exista nici o problema in obtinerea ITP-ului pe motiv de folie.

 

Multa sanatate. <_<

Edited by punctepuncte
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.