Jump to content

DIY schimbat filtre BMW E46 Diesel


MOTANUL

Recommended Posts

Salut,

 

Masina nu consuma ulei. Nu stiu care e faza cu injectoarele. Am facut 2 diagnoze complete si totul a iesit ok. La serivice mecanicul a desfacut filtrul epurator care e din plastic si a zis ca este ok si nu ar trebui schimbat. Poate totusi trebuie schimbat dar nu stie el.

 

Daca e din plastic nu trebuie schimbat. Modelul nou trebuie cel mult curatat.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

 

Masina nu consuma ulei. Nu stiu care e faza cu injectoarele. Am facut 2 diagnoze complete si totul a iesit ok. La serivice mecanicul a desfacut filtrul epurator care e din plastic si a zis ca este ok si nu ar trebui schimbat. Poate totusi trebuie schimbat dar nu stie el.

 

Daca e din plastic nu trebuie schimbat. Modelul nou trebuie cel mult curatat.

 

nici macar curatat, e un decantor cel nou, nu e filtru cum era cel din pasla.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tu ai avut VAG inainte? Vezi ca la bmw E46 diesel cureaua e pe lant si nu necesita schimbare la 90.000 sau 120.000 va la cele din ^cauuciuc^

 

Ca sa ai un reper pretul la filtre si alte consumabile ar fi: (pretul nu este de MW-acolo erau mai scumpe)

 

Am facut precupeteli pentru bimmerake in vederea reviziei.

Pana acum am achizitionat:

Bosch (aerotwin) - 130 ron

filtru separator ulei motor 107.45 ron reprezentanta

 

Filtrele Mann:

 

filtru aer - 68 ron

 

filtru combustibil - 114 ron

 

filtru ulei - 43 ron

 

filtru polen-carbon activ - 112 ron

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

salutare, am si eu o intrebare

am masina din semnatura si am avut cateva probleme, reconditionare turbina, etc

apoi tot scotea fum.. am zis ca e de epurator... aveam din ala tip vechi... acum am pus tip nou...

dar parca tot scota fum si parca mananca si ulei...

ce sa fac?

o fi tot de la epurator? oare nu e bine ca am pus din ala tip nou? sau cum?

 

sa fac o diagnoza? oare se vede acolo?

Edited by snake
Link to comment
Share on other sites

n-ar avea de ce sa fie de la epurator. multi useri au schimbat filtrul de pasla cu decantorul si n-au fost probleme. fumul poate avea alte cauze, dar oricum, daca abia ai schimbat turbina, dureaza ceva pana se arde tot uleiul ala scurs inainte.
Link to comment
Share on other sites

da, ideea e ca scoate fum numai cand o turez... dar fumul este incecacios...

si mai are ceva, cand am turatie mica intre 1000 si 1500 ture... in sarcina, sau chiar si fara... scoate un zgomot ca si cum nu as avea toba

 

si am tot mers, trebuia sa se duca uleiul ala... tot am eu impresia ca scapa pe undeva sau e ceva cu epuratorul

eu la epurator, aveam o tija pe capac, su un cerc... cand am pus filtrul nou nu am mai pus aia... sa fie de la ala? sau e de la pvreo supapa din capacul de la epurator? sa schimb si capacul de la epurator??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

buna

 

m-am apucat si eu azi sa schimb la un bmw 320d 150 cai din 2002 , surpriza pe cand am desfacut protectia am dat de filtru dar langa cablu prin care trece motorina in filtru , dinspre pompa mai este ceva conectat la filtru electronic, cu 2 fire . problema ca la filtru cel nou pe care l-am cumparat nu este loc pentru o asemanea conectare.

 

m-am gandit ca e ceva pentru computerul de bord, dar am zic ca mai bine no schimb pana nu intreb pe cineva care se pricepe.

 

 

astept raspunsuri

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca sunt 2 piese separate situate una langa alta:

1. filtrul care nu are fire conectate la el

2. pompa de motorina care evident are alimentare

 

Poti sa le vezi clar si in poze. Diferenta ar fi ca filtrul nu are alimentare; asa trebuie sa fie. Nu e o greseala.

Link to comment
Share on other sites

mersi pentru raspunsul rapid.

 

 

am vazut ca este si pompa care e mai spre spatele masini, filtru e mai spre motor.

 

am facut o poza in care se vede ca mai este si atasat ceva la filtru , pe langa furtunu care intra motorina.

 

 

poate inca no fost schimbat niciodata filtru ? e cel de fabrica ?

 

 

 

ce sa fac sa schimb filtrul cu cel nou si sa las firele asa fara conectare?

post-29773-1255279066_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

da, ideea e ca scoate fum numai cand o turez... dar fumul este incecacios...

si mai are ceva, cand am turatie mica intre 1000 si 1500 ture... in sarcina, sau chiar si fara... scoate un zgomot ca si cum nu as avea toba

 

si am tot mers, trebuia sa se duca uleiul ala... tot am eu impresia ca scapa pe undeva sau e ceva cu epuratorul

eu la epurator, aveam o tija pe capac, su un cerc... cand am pus filtrul nou nu am mai pus aia... sa fie de la ala? sau e de la pvreo supapa din capacul de la epurator? sa schimb si capacul de la epurator??

 

cred ca ai ulei ramas in intercooler...iar la turatie...crescand presiunea de aer il baga in motor...desfa furtunul care intra in EGR si vezi daca ai ulei acolo..

Link to comment
Share on other sites

am fost la magazin de piese auto unde am cumparat acest filtru ... si mi-au spus ca nu au alt filtru numai din asta.

 

 

inainte eram la bmw si m-am interesat de filtru so uitat dupa cum iam spus ca e modelu din 2002 , e46, diesel ... si mia gasit un filtru la 17€

 

dupa ce iam spus de partea aia electrica ... so uitat mai bine din ce luna e masina si si-a dat seama ca din luna aia so schimbat modelu , e ceva facelift. si filtru pentu asta la bmw costa 47€

 

o sa mai incerc alte magazine de piese poate gasesc mai ieftin.

 

oricum multumesc pentru raspunsuri

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

cand mi am schimbat filtrul de motorina la service,cand am adus masina nu tin minte sa mi fi schimbat filtrul de motorina de sub masina,tin minte ca a desfacut exact carcasa aia de la motor si era un filtru ca si cel de ulei...

masina e 320d m47,se poate la facelift sa mai aiba unul sub masina... ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

post-29964-1266330538_thumb.jpgVa salut.

Scuze dak sunt off topic dar imi spune si mie ce face piesa din imagine, la ce foloseste, ca la mine sunt taiate firele.Arata ca un motoras ceva.

A..drepturi de autor.am luat poza de pe forum.sper sa nu supar p nimeni.

 

bmw 320d(2003)-110kw

 

 

Multam

 

post-29964-1266330538_thumb.jpgVa salut.

Scuze dak sunt off topic dar imi spune si mie ce face piesa din imagine, la ce foloseste, ca la mine sunt taiate firele.Arata ca un motoras ceva.

A..drepturi de autor.am luat poza de pe forum.sper sa nu supar p nimeni.

 

bmw 320d(2003)-110kw

 

 

Multam

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am si eu o intrebare despre filtrul epurator.

Cei de la service mi-ai zus ca trebuie schimbat la doua schimburi de ulei, dar citind pe aici vad ca lumea zioce ca l modelel astea noi nu se mai schima. Masina mea este 320 d, 110 kv, 2004 - decembrie. Stie cineva care-i treaba? Se schimba sau nu se schimba? De asemena EGR-ul mai trebuie curatat din cand in cand? Mentionez ca masina merge exemplar, nu scoate fum, nu da semne de oboseala, merge tun. Ce ma sfatuiti sa umblu la ele sau nu?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.