Jump to content

(fara) navigatie in romania


xdriver

Recommended Posts

<_< am cumparat la inceputul lui 2008 un X3 3.0 sd de la automobile bavaria echipat cu navigatie

bineinteles ca fara harta de romania cu promisiunea ca la sfarsitul anului (2008) apare dar ca va trebuie cumparat noul DVD

vine sfasitul anului si apare DVD inclusiv cu Europa de Est.

pe cutie nu scrie nimic despre RO dar mi se spune verbal ca harta este inclusa dar ca are limitari de acoperire.

il cumpar (in jur de 1100 ron) si incerc sa il folosesc in Bucuresti.

surpriza : bucurestiul este format din 8 linii (strazi) care il strabat radial si in rest cam nimic.

adica - acoperire sa zicem 2 % .

ma duc sa returnez DVD echipat cu factura ,chitanta etc. si sa primesc banii inapoi

politicos ,buna ziua, as vrea sa returnez un produs pt ca sunt nemultumit, astept o editie corespunzatoare....

sunt supus la un prim interogatoriu de domnul de la tejghea dar de ce, dar nu se poate etc...

imi mentin opinia - respectiv produsul nu e bun,utilizabil este dreptul meu sa il dau inapoi

tipul se decalara depasit de situatie il cheama pe supervizor

astept,vine domnul respectiv,urmeaza interogatoriul partea a doua ,rezulta : dar ce sa faca el cu DVD-ul ca nu il poate revinde ca a fost desfacut ?!

intre timp incearca diverse tehnci de intimidare (priviri fixe,ton agresiv) si oricum ma tine in picioare la tejghea.

in final ma plicitisesc - si ii spun nici o problema - sa imi dea refuzul in scris - pentru ca eu nu doresc sa dezbat ceva ce consider o chestie de bun-simt si

un drept al meu de client- si oricum nu ar trebui sa vanda DVD de Romania neutilizabil in Romania nimanui.

in aceste noi conditii spune ca trebui sa scrie in Germania (!) la BMW AG pt ca e complicat,sa vada ce poate face si ca sa vin maine.

astfel incat a doua zi am recuperat banii dar din nou am pierdut timp pentru ceva ce se putea rezolva pe loc

as vrea sa stiu daca mai sunt si altii cu experiente asemnatoare pe tema navigatiei 9sau alte teme) - adica

- tratament nepoliticos

- incalcarea flagranta a drepturilor de client

- refuzul de a onora obligatii firesti

In plus nu credeti ca odata ce cumperi in RO o masina cu navigatie (platita extra) - ar trebui sa o poti si folosi?

din ce stiu eu o versiune oficiala - finala a DVD inca nu este disponibila

Link to comment
Share on other sites

salut.

sunt multe topicuri deschise pe forum cu privire la service-urile bmw din romania.de fapt cu privire la 'profesionalismul' lucratorilor.bine ca tu ti-ai recuperat banii.

navigatia pe romania nu este disponibila la bmw.si eu am la x3-ul meu navigatie profesionala,si nu o pot folosi in tara,asa ca mi-am cumparat o navigatie separat[un Mio]<_<.din cate stiu eu sistemele de navigatie de la mercedes,si de la masinile din grupul vag au harti pentru romania.noi se pare ca inca nu suntem pe harta celor de la bmw:(.

Link to comment
Share on other sites

salut,

lexus - care vinde 150 masini pe an are navigatie de RO.

bmw - vinde peste 2000 - si nu are.

cred ca depinde si de noi cat de repede intram pe hartile europene.

legat de navi - chiar la bmw exista o solutie de navigatie mobila - care se cumpara separat - si care are harta de RO - dar atunci de ce am platit optiunea "in car"?

 

 

salut.

sunt multe topicuri deschise pe forum cu privire la service-urile bmw din romania.de fapt cu privire la 'profesionalismul' lucratorilor.bine ca tu ti-ai recuperat banii.

navigatia pe romania nu este disponibila la bmw.si eu am la x3-ul meu navigatie profesionala,si nu o pot folosi in tara,asa ca mi-am cumparat o navigatie separat[un Mio]<_<.din cate stiu eu sistemele de navigatie de la mercedes,si de la masinile din grupul vag au harti pentru romania.noi se pare ca inca nu suntem pe harta celor de la bmw:(.

Link to comment
Share on other sites

Probabil tu ai navi business si din pacate aceea este cam sumara. Navi prof este mult mai complexa dar din cate vad eu e mai scumpa cu 1900euro la X3 (mult!). De exemplu in Tg Mures am aproximativ 50 de strazi pe DVD-ul Nav Prof 2009-01. Mi se pare o prostie ca BMW face asa o diferenta la complexitatea hartilor intre Bus si Prof si probabil tu nu ai fost informat corect de catre dealer despre diferentele dintre ele.
Link to comment
Share on other sites

legat de navi - chiar la bmw exista o solutie de navigatie mobila - care se cumpara separat - si care are harta de RO - dar atunci de ce am platit optiunea "in car"?

 

Pai ai platit cam degeaba. Majoritatea solutiilor aftermarket de navigatie sunt de 3 ori mai bune la 10% din pret. E valabil pentru 99% din masini. E drep ca ecranul ala mare in bord da bine, chiar daca e complet inutil. Parerea mea.

Cat despre aia de reprezentante in cazuri dinastea ar trebui chemat OPC la primul refuz.. asa iti iei si bani inapoi si se si invata minte.

Link to comment
Share on other sites

am prof.

sa intelg ca ai DVD de navigatie cu harti RO detaliate?

de unde?

Probabil tu ai navi business si din pacate aceea este cam sumara. Navi prof este mult mai complexa dar din cate vad eu e mai scumpa cu 1900euro la X3 (mult!). De exemplu in Tg Mures am aproximativ 50 de strazi pe DVD-ul Nav Prof 2009-01. Mi se pare o prostie ca BMW face asa o diferenta la complexitatea hartilor intre Bus si Prof si probabil tu nu ai fost informat corect de catre dealer despre diferentele dintre ele.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
E drep ca ecranul ala mare in bord da bine, chiar daca e complet inutil. Parerea mea.

 

Se pot conecta aceste aparate after market la ecran, si daca ti-l face cineva care se pricepe o sa fie foarte ok.

Am un prieten cu acceasi problema pe o honda acord si si-a cumparat un astfel de aparat si la legat la displayul masinii e foarte ok, omul l-a mascat , la pus intr-un torbedou si a lasat afara decat senzorul pt telecomanda.

Intradevar ca nu ar trebui sa nu existe harta pt Romania atata timp cat se vind masini cu navigatie dar.....

Link to comment
Share on other sites

Pe praful asta credeti ca-i mai intereseaza bunul simt ? ati vazut cati mai cumpara masini noi in romania si nu numai ?? BMW au mari reduceri de masini noi in germania ....nu ma mai mira nimic aici ....mi-au vandut ulei pt diferential NU Original parts BMW ci SIMPLU CASTROL de 4 ori mai scump desi la telefon imi spusesera alt pret .....nu ma zgarcesc DOAR DAU EXEMPLE

 

Te=au prostit 1 data ca erai necunoscator , tu ai dat banu ca orice om corect si ei au crezut ca pot merge pana la capat cu a doua prosteala asa cum se procedeaza in Romanica, daca iti bagai coada intre picioare si puneai botul ti-o luai IEFTIN "(in jur de 1100 ron)" cateva milioane aruncate pe geam ....<_< si cand te mai gandesti ca in banii astia probabil platesc 2 salarii de femeie de serviciu la reprezentanta BMW

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Vedeti ca este pe net varianta 2010 si cu Romania detaliata. Nu stiu exact daca este compatibil la toate modelele X3, dar cine este interesat am sa le dau e-mail unde pot vedea daca este ce le trebuie. Varianta 2009 nu avea decat strazile principale, varianta 2010 este super detaliata.
Link to comment
Share on other sites

Am BMW Pro 2010 de o luna, nu este chiar ca IGO8 dar se poate folosi destul de bine.

In Bucuresti l-am folosit la nivel de strada si numar de 3 ori si m-a dus foarte bine.

 

In Brasov nu mi-a aratat decit strada (str. Crisan nu avea numere, inca).

 

Ce de la BMW au inteles, pe timp de criza, ca trebuie sa se uite si in zonele pe care le-au ignorat multa vreme.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.