Jump to content

Montare aux input cable


Alex Iulian

Recommended Posts

Daca ai magazia de cd conectata si functionala - adica auzi cd-urile - atunci poti scoate navigatia afara din bord si in locul mufei mici ce apartine magaziei de cd-uri legi cablul de AUX.

 

Dezavantajul este ca vei pierde functionalitatea magaziei de cd-uri si aux-ul va functiona in locul ei.

 

Magazia de cd-uri trebuie sa fie prezenta si functionala pe masina, altfel nu va merge muzica prin cablul AUX.

ok mam inteles ,dar daca ma leg (ma intep,ma lipesc )fara a deconecta mufa de sunet de la magazie si ma lipesc cu firele pt aux si pe magazie pun un cd gol dar care sa l citeasca adica sa trag o melodie fara sunet si decate ori vreau aux imi bag mufa la ipod saul tel de exemplu si dau drumul la cd-6 (care este gol nju canta nici o melodie din magazie dar vine si semnalul AUX peste cu alta melodie!!?????ce zici ar fii o idee buna???sau vreun releu !!!!

ma duc sa incerc !

Link to comment
Share on other sites

gata am terminat si merge!doar daca ai magazie de cd!mentionez ca am casetofon cu navi monocrom si magazie de cd!ma ajutat un prieten bun !o sa va explic cum pot !cablurile de la magazia de cd sunt trase pe sub cal(frana de mana )si urca in spre casetofon (am cumparat o magazie SH si aveea cablurile cam scurte si sa nu le inadesc am tras pe sub cal!

aicea sub frana de mana mam legat cu un releu (este cel mic galben din poza)s a mai montat si un buton care comuta de pe magazie de cd pe ''aux''(pe cablul cu jack)!

frumos este ca nu exista fasaituri,baraituri sau alte interferente!si chiar daca schimbi melodia sau cd melodia de pe ipod sau tel(AUX) nu se intrerupe!pe ecranul casetofonului iti arata ca ruleaza magazia de cd dar se aude telefonul sau ipod!

o sa l rog pe prieten sa faca o schema sa o atasez sa va dati seama !

In principiu se leaga un releu pe firele care aduc semnal de la magazia de cd la radio, si se pune un intrrupator. Releul este alimentat pe contact deci in mod normal cand se selecteaza magazia de cd, canta cd-urile din magazie iar cand secomuta intreupatorul, releul decupleaza semnalul de la magazie si pune in circuit mufa jack deci primeste semnal de la telefon sau ipod!

Edited by bcoman
Link to comment
Share on other sites

Bun, deci ai reusit cu magazia si switch intre AUX si magazie.

 

Eu nu am magazie, asa ca am mers pe varianta clasica - caseta adaptoare. Am cumparat una cu 15lei din piata si dupa mici modificari ale sunetului (din navigatia monocroma, bass si treble) se aude destul de bine si nu face galagie cand invarte.

Singurul inconvenient e cablul care atarna peste comenzile climei - o sa caut un suport pentru telefon sau vad eu, deocamdata e ok.

 

Am atasat o imagine cu caseta respectiva daca e cineva interesat sa cumpere. Eu o folosesc impreuna cu un Nokia N81 care statea aruncat printr-un sertar.

post-22479-0-97566000-1360312466_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...
Unitatile Business CD produse dupa 09/2002 suporta functia AUX nativ. Cele cu caseta nu sunt concepute sa suporte AUX, motiv pentru care trebuie facuta o adaptare si "pacalite" cumva. O sa incerc sa studiez si eu problema.
Link to comment
Share on other sites

Eu am renuntat la el de ceva vreme pentru ca se aude mult mai incet fata de radio sau CD

In sfarsit unul sincer, pana acum toti imi ziceau ca se aude la fel ca de pe CD, desi aveam o indoiala, deci renunt la idee.

JaMb0 ... :drinks:

Edited by raul_bog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In sfarsit unul sincer, pana acum toti imi ziceau ca se aude la fel ca de pe CD, desi aveam o indoiala, deci renunt la idee.

JaMb0 ... :drinks:

Calitatea chiar este comparabila cu cea de CD. Acum depinde si cum este facut cablul. Cat despre volum, pe AUX se aude cu 10-15% mai incet decat pe radio sau CD, dar acesta este un fapt cunoscut si pe cablurile OEM.

Link to comment
Share on other sites

Calitatea chiar este comparabila cu cea de CD. Acum depinde si cum este facut cablul. Cat despre volum, pe AUX se aude cu 10-15% mai incet decat pe radio sau CD, dar acesta este un fapt cunoscut si pe cablurile OEM.

Asa e, ca si calitate este comparabil cu cea de la CD, dar trebuie tinut la "maxim" volumul :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.