Jump to content

DIY AUX input cable BMW Business CD E46


Trask

Recommended Posts

Acest tutorial este pentru posesorii de unitati HU Business CD cu buton "MODE" produse dupa 09/2002, care vor sa foloseasca functia AUX. Aceasta functie, "Auxiliary input" permite asculatarea de muzica de pe orice fel de aparatura electronica (telefon, tableta, mp3 player, laptop, etc) prin intermediul unui cablu folosind sistemul stereo al autoturismului. Unele masini vin din fabrica cu aces cablu tras , de obicei in sub cotiera.

 

Am sacrificat mult timp citind, studiind si lucrand practic la realizarea unui astfel de cablu. Sper sa fiu de folos comunitatii BMW din Romania prin acest tutorial. Este concentrat intr-un singur fisier (PDF) in limba romana si este, sper eu, pe intelesul tuturor. Enjoy! :thumbsup:

 

Datorita restrictiilor de upload impuse de BMWClub.ro am fost nevoit sa pun un link spre o alta sursa de download.

 

DOWNLOAD DIY

post-57693-0-16018500-1363873539_thumb.jpg

post-57693-0-82832200-1363873545_thumb.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Foarte bun tutorialul tau ! Toata stima pentru munca depusa.

Tocmai i-am dat print si urmeaza sa ma duc in masina sa verific versiunea de software, cu toate ca CD-ul e fabricat in 2003.

Acum ma apuc sa-mi adun componentele si ma apuc de confectionat cablu.

 

Ca si alternativa, poate ar trebui mentionat ca acest cablu se gaseste si in varianta OEM, avand codul 65 12 0 153 501, dar la un pret mai mult decat restrictiv, asa ca varianta DIY ramane singura viabila.

 

Toate cele bune !

post-12131-0-54359200-1364562206_thumb.jpg

post-12131-0-82055300-1364562210_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sincere felicitari, m-ai facut sa ma uit la tot cu atentie datorita claritatii explicatiilor si culorilor alese. (chiar daca stiam toti pasii :)

In vara vroiam si eu sa il trag, dar abandonasem ideea intrucat isi trasese un prieten si se auzea foarte incet...

Sa-mi spui te rog cum se aude comparativ CD / AUX la tine in masina !

Link to comment
Share on other sites

@Orvo - Multumesc. Foarte buna precizarea! Este bine ca lumea sa stie si de varianta OEM. Daca ai si un pret ar fi bine de stiut.

 

@BC11CZY - Merci! Se aude bine spre foarte bine. Zgomotul de fundal este redus, la volum mediu este chiar insesizabil. In momentul in care trec de pe AUX pe CD sau radio, simt nevoia sa dau volumul mai mic. As spune ca, pe modul AUX, muzica se aude cu ~20% mai incet dar fara diferente majore de calitate. Aici, tind sa cred ca si calitatea componentelor (rezistenta, condesatori) conteaza.

Edited by Trask
Link to comment
Share on other sites

http://www.diymybmw.com/e46/wp-content/uploads/HLIC/92ccefeecb86cb2b8ea9872586b778d6.jpg

 

Aici ai o poza cu locul unde vine bagata mufa.

 

 

LE:

 

 

 

In mufa mare, trebuie bagat in locul mufei mici din stanga jos (cea gri).

 

http://www.my330i.com/photos/mod26g.jpg

 

Ca sa scoateti mufele mici existenta deja, trebuie sa scoateti clema albastra care le tine fixate:

 

http://www.my330i.com/photos/mod26e.jpg

 

 

GHID de montare pt cablul OE:

 

http://www.my330i.com/mod26.php

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Tot respectul Trask !

Am si eu o intrebare : Ma poti ajuta cu confectionarea unui astfel de cablu, si montarea lui, contra - cost? M-am uitat pe DYI, e foarte bine explicat, dar imi place sa imi stiu limitele, daca ma bag sa il fac eu sigur il fac varza, asa ca ...

Esti din Bucuresti?

Link to comment
Share on other sites

Tot respectul Trask !

Am si eu o intrebare : Ma poti ajuta cu confectionarea unui astfel de cablu, si montarea lui, contra - cost? M-am uitat pe DYI, e foarte bine explicat, dar imi place sa imi stiu limitele, daca ma bag sa il fac eu sigur il fac varza, asa ca ...

Esti din Bucuresti?

 

Apreciez! Sunt din Bucuresti. As putea sa te ajut cu un cablu daca nu este cu graba. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut Trask. Cu riscul de a fi nesimtit..cum procedam sa te cinstesc pt un cablu din asta? Eu am tot incercat sa-mi fac dar..nu sunt chiar asa talentat cu pistolul de lipit si am renuntat in final! Ma salvezi? :rolleyes:

Salut. Incerc sa te ajut cu toata placerea daca nu e graba. Daca e graba, poate te-ntelegi cu colegul @Kenbobo, care are unul gata facut. ;)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

poate te-ntelegi cu colegul @Kenbobo, care are unul gata facut. ;)

Eu asa l-am cumparat de pe ebay.de , dar nu am verificat inainte ce versiune de cd player am (stiu doar ca este Professional, dar nu merge metoda de verificare ca si la cele Business) si nu merge, iar cand m-am uitat pe el e din luna 06/2002 iar din ce am inteles numai pe cele dupa 09/2002 merge cablul.

Link to comment
Share on other sites

Gata, stiu cum facem. Cumpar eu cablul gata facut de la Kenbobo, TudorNTD de la Trask, mergem amandoi intr-o zi insorita la el sa ne ajute cu montajul, si il si imbatam cu ocazia asta (evident, dupa ce terminam cu montajul :) ) .

Tudor, cred ca te stiu, masina sigur ti-o stiu, ti-o admiram cand o mai parcai in fata blocului, pe Transilvaniei nr 44. Am fost vecini in acel bloc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am reusit sa termin un cablu. In legatura cu montajul, se rezolva. Poate chiar la o intalnire BMWClub. Btw, n-am fost niciodata la intalniri. :huh:

 

@9iuli - cablul tau este diferit, se leaga cumva la mufa de magazie CD si are o procedura diferita fata de ce se discuta pe topicul asta. Daca vrei sa ajuti, fa un tutorial. Sunt convins ca va fi de folos pentru multi.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Si cum comutezi de pe radio pe auxiliar?

 

Aparatul este "pacalit". El comuta pe CD in incercarea de a citi CD-ul din magazie. In realitatea reda muzica de pe suport digital prin intermediul acestui cablu.

Link to comment
Share on other sites

Aparatul este "pacalit". El comuta pe CD in incercarea de a citi CD-ul din magazie. In realitatea reda muzica de pe suport digital prin intermediul acestui cablu.

Aoleu... pai eu daca am si magazie, o "sar" din schema? Adica nu voi mai putea asculta cd urile din magazie? Nu se poate sa se faca a 4-a sursa? 1 radio , 2 CD , 3 Magazie, 4 AUX in? Acum am 3.

Link to comment
Share on other sites

Aoleu... pai eu daca am si magazie, o "sar" din schema? Adica nu voi mai putea asculta cd urile din magazie? Nu se poate sa se faca a 4-a sursa? 1 radio , 2 CD , 3 Magazie, 4 AUX in? Acum am 3.

@9iuli a postat mai mult offtopic si, raspunsul meu a fost doar pentru afirmatia lui. Daca ai unitate fabricata dupa 09/2002 cablul va fi montat exact cum a fost gandit de producator. Vei avea si radio si CD si magazie si AUX.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am lipit capatul cablului pe placa radiocasetofonului imediat dupa preamplificarea de pe capul casetofonului pe intrarea amplificata direct pe circuitul integrat preamplificarii.

APOI am desfacut o caseta si am scos tot din ea apoi am montat-o la loc, daca vrei sa asculti o caseta cu ion dolanescu bagi caseta in casetofon, daca crei sa asculti muzica ta preferata de pe tel mp3 ipod...etc bagi caseta aia goala fara nimic in ea, atunci ai cablul AUX IN activ.

Simplu ca buna ziua :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.