Jump to content

e36 '97 "ausgezeichnet"


bytzu18

Recommended Posts

Capota este sustinuta de o trusa de scule?

e sustinuta de cutia de protectie de la dvd....<_<( iarna trecuta am ridicat odata fortat capota si mi-a pocnit un telescop;

sa fiu sincer nu am umblat la dezmembrari sa caut unu, unu nou cica-i scump iar pe aici nu imi da nimeni de pomana :bashwall: sau...

 

Misto ornamentul de la oglinda, da bine :)

de ce esti carcotas? pozele, primele sunt facute de proprietarul din germania de la care am luat-o, lui ii placea acel ornament bling-bling.

Link to comment
Share on other sites

la inceput am zis ca nu pun poze, sincer, imi este un pic rusine dar tinand cont ca am 19 ani, inima la mine bate mai tare, sunt un tip un pic teribilist sa va relatez ce-am patit pe 6dec 2008 cu masina;

e36 VS passat 2006 2.0d (eu si un coleg de clasa)=intrecere(! nu linuta) pe distanta de 23km intre suceava si falticeni.

pe linie dreapta 180-190 bara la bara, apoi a urmat un sir de curbe foarte periculoase unde am reusit sa-l depasesc tinand cont de suspensia mea sport apoi inca vreo 3 km curba dupa curba unde am reusit sa ma indepartez binishor, a urmat apoi o linie dreapta de vreo 600m unde am accelerat la podea si apoi o curba spre dreapta cu limitare de viteza de 60. Eu am intrat primul cu 150. la mijlocul curbei o mica denivelare din cauza faptului ca era un pod iar asfaltul s-a prelins pe blocul de beton din care era facut podul si m-am furat spatele, am reusit sa-o redresez dupa care 2X360 pe mijlocul soselei si cu spatele am intrat intr-un sant adanc de-un metru si din recul inapoi pe sosea in fata unui tir care m-am observat invartindu-ma si-a oprit.

in masina ma aflam eu cu 3 prieteni, niciunul nu a patit nimic pentru ca purtam centuri iar airbag-urile nu au sarit deoarece am lovit doar cu spatele.

Prima secunda dupa ce s-a oprit masina m-am uitat la cei din masina, am vazut ca sunt intregi desi erau foarte speriati iar unuia i s-a "oprit" aerul in piept si nu mai putea vorbi. Am iesit rapid din masina sa intrerup borna si sa verific instalatia gpl deoarece lovisem cu spatele puternic si din fata la motor iesea fum puternic. am ridicat capota si am constat ca motorul inca functiona la relati iar fumul iesea din cauciucuri. m-am linistit si am sunat la politie. A venit salvarea dar nimeni nu avea nevoie de ingrijiri.

Acum revin la o vorba batraneasca:"distractia costa"...2300euro:)

intr-o luna de zile masina a iesit de pe usa service-lui impecabila.

Cheltuielile: 1000euro vopsit integral

brat fata stanga+bieleta de directie+suport brat cu bucsa+brat inferior spate+brat superior spate+fuzeta+amortizoare Boge fata-spate+planetara+bara spate+proiector=1000euro

200euro o caroserie de la care am luat tot spatele si manopera 100euro(desprins din punctele de sudura vechi si sudat la loc piesa noua)

atasez si cateva poze

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by bytzu18
Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa masina ,in special navigatia,farurile si husele de tetiere.

 

1oo% de acord.

 

Referitor la intamplare, eu zic ca e cam devreme sa te apuci de curse si sa ajungi sa rupi masina pentru ca vroiai sa "faci passatul". Cursele se tin pe trasee amenajate si eventual in niste conditii in care sa nu omori pe nimeni....la 19 ani e cam devreme,, si nu as vrea sa te vad la tv la stirile de la ora 5....oricum, masina e frumoasa, dar las-o mai moale.

Link to comment
Share on other sites

s-a cam strambat masina :|

P.S. <_< si eu am facut o manevra... "inteligenta" care m-a linistit de tot ..pe la 22 de ani :) cu primul meu e36 ...

Doar ca eu mergeam relativ in drift pe un drum neamenajat si nemarcat..... neasfaltat ... si care la un moment dat fara sa cunosc traseul .. a luat-o intr-o curba :bashwall: ...si surpriza... nu mai avea aceeasi latime... .avea doar un sfert ... din cat era ..in curba... si ghici ce ..masina a mers drept...

Edited by Stefan_SNK
Link to comment
Share on other sites

Te iei de mana cu cei cu Logan de 18,19 respectiv 20 ani, intra in curbe cu 160 km/h si apoi se mira de ce nu au dat mana cu Dumnezeu si de ce masina lor e fier vechi .....ai vazut si tu la stiri TINERI TERIBILISTI, .........mor ca prostii.......BAFTA pe viitor pe drumul spre cosciug ...

 

P.S. Data viitoare cand vrei sa-i arati celui cu passatul ca pe capota ta scrie BMW sa te gandesti ca din sensul opus pot venii eu impreuna cu nevasta si copilul si nu-ti doresc sa ne intalnim pe lumea cealalta

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

Bai amice, daca tii la cei dragi inainte sa apesi acceleratia gandeste-te la ei. Si eu sunt tanar si tot cu bmw(primul). Iti urez felicitari ca ai reusit sa nu patesti nimic, si poate mai important nici cei care s-au urcat cu tine in masina. Paste fericit
Link to comment
Share on other sites

Foarte acide replicile voastre si pe buna dreptate insa sa nu devenim lupi moralisti.

Dupa cum am spus, atunci a fost un moment de prostie tipic varstei. Asta nu inseamna ca am trecut peste el si nu mi-a ramas nimic in cap, am devenit mult mai calm si incerc sa conduc cat mai sigur iar chestia cu liniutele am inteles-o foarte bine...NU SE FAC PE STRADA!!!

Link to comment
Share on other sites

macar omul a invatat ceva si cu mare noroc nu a omorat pe nimeni. Un bou care mi-a omorat un prieten nu a patit nimic, si dupa 3 luni se lauda cum face el Constanta - Tulcea in 45 de min, adica nu a invatat nimic.

Sa o stapaneti sanatos si ai grija.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Mai bine faceai o liniuta si atat! La 19 ani sa faci intreceri pe 23km e o tampenie incredibila!

Iar drumul Falticeni - SV il stiu, si daca e la fel cum era in 2001, atunci nu mai am cuvinte.

Parera mea, si poate a multora d-aici: ori vinzi BMW-ul si-ti iei un Logan 1.4mpi sau o Fabia 1.2HTP, ori te temperezi pana mai capeti experienta si te rezumi doar la "zone" cu masina.

De data asta n-ati patit nimic, dar ulciorul nu merge de multe ori la apa <_<

parerea ta cu logan1.4mpi sau fabie e foarte gresita din punctul meu de vedere. La mine, bmw-ul e a-4a masina si e prima in care m-am simtit in siguranta tot timpul desi am avut niste masini foarte ingrijite si sunt un om care stie sa pretuieasca fiecare lucru pe care l-a primit sau castigat.

daca e sa vorbim acum despre experienta, nu-s eu Schumacher dar nici nu-s copilu prost care si-a luat ieri carnetu si azi o farmat masina lu tacsu;)(cel putin asa vad ca ma conbsideri tu).

 

Misto masina, naspa intamplarea...

Ce motor are masina ? Ce inseamna cuvantul din titlu ?

motor 1.6 iar cuvantul "ausgezeichnet" inseamana "impecabila":) nu sunt vorbitor da limba germana dar mi-ar fi placut sa fiu

 

Foarte acide replicile voastre si pe buna dreptate insa sa nu devenim lupi moralisti.

Dupa cum am spus, atunci a fost un moment de prostie tipic varstei. Asta nu inseamna ca am trecut peste el si nu mi-a ramas nimic in cap, am devenit mult mai calm si incerc sa conduc cat mai sigur iar chestia cu liniutele am inteles-o foarte bine...NU SE FAC PE STRADA!!!

Nu cred ca e nimeni lup moralist p-aici... Personal, mai fac cate un "gratar" mic asa, cand am loc si cu cine, insa in orice moment sunt pregatit sa renunt la friptura daca se strica vremea. intelegi? Ideea e sa faci ordine in prioritati, iar a castiga chiar nu e o prioritate pe drumurile publice. :bashwall:

deci recunosti ca mai faci si tu cate un "gratar"(foarte frumos spus). Tu crezi ca eu pana sa am accidentu am facut gratare asa in nestire? cu oricine si oriunde? sau fiu sincer nu am facut decat vreo 10 linutie in afara orasului noaptea in linie dreapta si inca o "cursa" Falticeni-Sv cu un Vento 1.8turbo. Am avut ghinion in acea seara. Oricine poate avea ghinion, acu depinde de fiecare cum se pazeste.

Link to comment
Share on other sites

Andrei, in cursele astea pe distante, conteaza si masina, insa f mult conteaza soferul si doza de "nebunie". Am facut si eu o chestie d-asta prin 2001, cu un A6 2.5TDI, pe un drum tot pe langa Suceava (mergeam spre o salina)... Si treceam prin sate, curbe etc cu 170-180... Am preferat sa nu ma risc s afiu primul si am considerat ca e destul sa stau lipit de om si sa iau din gaz si iar sa revin,ca sa-si dea seama ca pot mai mult decat el. Insa tot riscul i l-am lasat lui, pentru ca dup-aia lasam niste distana ca in cazul in care se intampla ceva, sa fiu acoperit.

"Cursele" astea sunt mai fun decat liniutele, insa sunt de sute de ori mai periculoase: daca nu stii ce faci, se poate termina FOARTE tragic!

 

bytzu-le, nu te consider copil prost etc, ci doar neexperimentat. Ai facut o greseala demna de un incepator, mai ales ca ar trebui sa stii drumul si cu ochii inchisi. Oricum, sper ca te-ai invatat minte, si ca data viitoare (dap, o sa mai fie!) cand vezi ca e ceva schimbat la traseu, n-o mai incerci aiurea. Gandeste-te ca poti omori oameni care poate chiar n-au nici o treaba cu ce faci tu acolo, si poti muri si tu, sau mai rau: poti ajunge in scaun cu rotile.

atat timp cat am stat in spatele lui a fost ok, la un moment dat si la passat i-a fugit spatele, dar ala mai are si un dsc, un abs mult mai performant...

Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina! Sa o stapanesti sanatos! Dar ai grija de ea! E pacat sa o avariezi si iti pui si tu viata in pericol!

si eu mai fac pe la semafoare un fel de liniute doar asa pt funn <_<

Si oricum passatul are tractiunea pe fata si are alta stabilitate pe langa BMW care are tractiunea pe spate si ii fuge mai usor spatele...

Eu am 318tds cu 90CP si nici la depasiri nu prea ma aventurez daca simt ca nu poate masina... las sa treaca cei de pe contrasens schimb intr-o trepta inferioara si cand cred ca am suficient loc cand ma bag in depasire o turez peste 3000-3500ture si trage de rupe...

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Conasule, ai avut noroc de data asta, sper ca ai tras niste invataturi din experianta asta naspa pe care ai avut-o si vei fi mai precaut pe viitor, ptr ca sincer sa fiu, nu cred ca si-ar dori nimeni de pe acest forum sa mai pierdem inca un coelg.

 

A iesit ok masina din cate am vazut eu in poze , multa bafta sa ai cu ea in continuare si sa fii ferit de incidente similare.

 

Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

am vazut in primele poze - cele din Germania ca pe fata aveai o buza pentru bara non-M. Ce s-a intamplat cu ea? Mai exista? sau are cineva idee unde as putea gasi ceva asemanator (exclus kitch-uri facute pe la noi) ?

 

PS: apropo de zicala aia .... se pare ca ai avut un inger pazitor care a "zburat" destul de bine dupa tine. <_<

Edited by kine
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.