Jump to content

Recommended Posts

Nu. Nu se potrivesc.

 

Jentile pentru a monta 225/45/17 pe fata si 245/40/17 pe spate au J-ul 7,5 fata si 8,5 spate. jante diverse, cauciucuri diverse. BMW recomanda pentru jentile pe R17 J8 doar caucicurile 225/45/17.

 

Teoretic poti sa pui cauciucul ala dar nu o sa vina perfect pe janta si "cunoscatorii" o sa vada ca tu ai facut o tiganie: ai pus 245 pe o janta pe care producatorul recomanda 225.

 

Aici gasesti janta ta si cauciucul recomandat: http://felgenkatalog.auto-treff.com. Site-ul il am de la Ciupanezul: multumesc. Tot acolo gasesti si jentile pe care poti sa pui 245 (in general sunt jante M).

 

Eu pe jentile mele pe 17 Styling 79 care sunt 7J (de altfel foarte frumoase) am fost nevoit sa pun 205/50/17 (recomandare BMW) in loc de 225/45/17 <_<

Link to comment
Share on other sites

Tot acolo gasesti si jentile pe care poti sa pui 245 (in general sunt jante M).

1. In general pe jantele de M gasesti dimensiunea aia numai pe fata <_<

 

2. Merg puse 245/40 pe 8j, doar ca vor fi ceva mai "carnoase".

 

1. Nu am spus jante de M, am spus jante M. E diferenta. Omul sigur are 3-ar si vrea sa puna 245 pe spate. La un 3-ar 245 se pune numai pe spate si jentile sunt in general jante M. Ex: jentile Styling 68 sunt jante M (jentile M au un mic M pe ele si se monteaza pe BMW-urile normale cu paket M exterior).

 

2.Exact. Vor mai carnoase sau cum vrei tu sa spui si va fii o "tiganie", cum am spus si mai sus. Daca pe o janta 8J R17 pui 245, janta 8,5J pentru ce mai este?

 

Eu zic ca trebuie urmata recomandarea producatorului BMW pentru e46:

 

1. R17 8J - 225/45/17

 

2. R17 7,5J - 225/45/17 (fata), R17 8,5J - 245/40/17 (spate)

 

3. R17 7J - 205/50/17

 

Vrei cauciucuri late "sa dea bine" pe masina, iti pui jentile corespunzatoare. Altfel nu.

 

Punct.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa vezi ca nu e tiganie si nu se vad urat, uite cum arata 225 pe jante de 7j. Nu sunt exagerate sa zici ca sar in ochi .Avantajul este ca masina e putin mai stabila si protejeaza si janta.

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?act...st&id=76886

 

 

Mategellert a intrebat daca merg sau nu, nu cum arata masina cu ele <_< Suntem total off topic si propun sa revenim la subiect :)

Link to comment
Share on other sites

daca pui mai lat decat e janta... o sa ai balonajul mai mare si o sa fie deformat ca aspect... daca pui gume prea inguste, se obsera fenomenu de "intindere" a cauciucului.. peretii laterali.. sunt oblici in loc sa fie perpendiculari pe suprafata de contact...
Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie fortat pentru ca se poate "dejanta" guma, la o groapa, la o curba cu denivelare. Adica una e sa pui pe o janta pe care producatorul recomanda 205 si tu pui 215, fata de 215 cu un 245 de exemplu. Vorbesc strict de janta si guma, nu de marca masinii pt ca problemele apar din cauza lor nu a producatorului masinii. Eu nu as forta nota.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.