Jump to content

Accident al unui membru al forumului


Rares

Recommended Posts

De-asta mi-e mie frica, ca nu o sa mai pot sa calc pe el bine muulta vreme...<_<

Cu ghipsu trebuie sa stau 5 saptamani, adica pana pe 9 iunie..

 

cateva sfaturi:

- ia-ti un liniar de 50 cm (o sa vezi tu la ce iti foloseste)

- nu iti fa grija ca poti sa faci si ce faceai inainte doar ca unele pozitii o sa fie mai greu de realizat

- schimbati conexiunea la net, ia-ti mai mare

 

 

Explica te rog la ce te refereai cu astea ?

Am 10 mbps de net...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 255
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

De-asta mi-e mie frica, ca nu o sa mai pot sa calc pe el bine muulta vreme...<_<

Cu ghipsu trebuie sa stau 5 saptamani, adica pana pe 9 iunie..

 

cateva sfaturi:

- ia-ti un liniar de 50 cm (o sa vezi tu la ce iti foloseste)

- nu iti fa grija ca poti sa faci si ce faceai inainte doar ca unele pozitii o sa fie mai greu de realizat

- schimbati conexiunea la net, ia-ti mai mare

 

 

Explica te rog la ce te refereai cu astea ?

Am 10 mbps de net...

TI-am zis niste sfaturi din experienta, adica si eu am stat in ghips nu de mult l-am scos

 

- liniarul pt ca o sa trebuiasca sa te scarpini sub ghips

- o sa poti sa faci sex cat vrei doar ca unele poziti o sa fie mai greu de realizat (adica sa nu iti faci griji)

- eu aveam conexiune mai mica si majoritatea timpului eram pe net parca nu imi ajungea ce aveam

 

apropo si inca ceva:

- sa iti faci aprovizionare cu saci de gunoi (pt la dush)

Link to comment
Share on other sites

Clar.

Insa pentru un moped de-asta e cam mult un echipament profi, adica, mergea cu max 115 kmh...si am considerat ca nu e nevoie...

 

Nu e chiar aşa.

 

Nu contează părerea oamenilor din jur, nu eşti mai ciumeg dacă mergi la tricou şi şlapi, chiar dacă este vorba de un scuter sau un moped.

 

Un echipament corespunzător te apăra mai ales la viteze de oraş şi până la 100-120 km/h, dacă ai un accident la 200 km/h, orice echipament devine inutil pentru că nu eşti pe circuit, eşti pe un drum public plin de obstacole.

 

Un exemplu:

Eşti ĂŽn adidaşi şi faci accident la vreo 50 la oră şi te loveşti de o bordură cu piciorul, e clar că nu-l vei mai folosi ceva vreme.

Eşti ĂŽncălţat cu o cizmă cu protecţii sau măcar o gheată cu protecţii, s-ar putea să nu ai decât ceva dureri după accident.

 

Merită o protecţie de coloană, o geacă de piele cu protecţii, o pereche de blugi cu protecţii pe interior, etc.

E păcat să nu ĂŽnveţi nimic din accidentul acesta, chiar nu cred că nu te vei mai urca pe 2 roţi.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

TI-am zis niste sfaturi din experienta, adica si eu am stat in ghips nu de mult l-am scos

 

- liniarul pt ca o sa trebuiasca sa te scarpini sub ghips

- o sa poti sa faci sex cat vrei doar ca unele poziti o sa fie mai greu de realizat (adica sa nu iti faci griji)

- eu aveam conexiune mai mica si majoritatea timpului eram pe net parca nu imi ajungea ce aveam

 

apropo si inca ceva:

- sa iti faci aprovizionare cu saci de gunoi (pt la dush)

 

Aha, nu stiu de ce puteam sa jur ca la explicatiile alea te referi <_<

 

Multa lume mi-a zis ca o sa ma manance sub ghips, da' au trecut 3 saptamani de cand il am, si inca nu a inceput sa ma manance, sper sa nu inceapa...

Nu practic pozitii din kamasutra sau mai stiu eu ce orgii si de-astea...nici nu-mi fac probleme in privinta asta...

Cand eram in spital aveam doar 1 mbps, dar era bun si ala...acum am 10 si e mai bine...

Nu pot sa umblu la PC, ca trebuie sa stau cu picioru intins, si nici nu pot sa umblu cu mousul, am 2 kile de gips pe mana dreapta. Partea naspa e ca ma dispera pad-ul ala, in loc de mouse...da' ma obisnuiesc eu. oricum, bun laptopu asta, sta aprins de la 12-1 cand ma trezesc, pana noaptea la 3-4 cand ma bag la somn...:)

 

Daca te rog sa imi explici si cu sacii de gunoi la dus, te superi ?

Edited by Andrei92
Link to comment
Share on other sites

Clar.

Insa pentru un moped de-asta e cam mult un echipament profi, adica, mergea cu max 115 kmh...si am considerat ca nu e nevoie...

 

Nu e chiar aÂşa.

 

Nu conteazĂŁ pĂŁrerea oamenilor din jur, nu eÂşti mai ciumeg dacĂŁ mergi la tricou Âşi Âşlapi, chiar dacĂŁ este vorba de un scuter sau un moped.

 

Un echipament corespunzãtor te apãra mai ales la viteze de oraº ºi pânã la 100-120 km/h, dacã ai un accident la 200 km/h, orice echipament devine inutil pentru cã nu eºti pe circuit, eºti pe un drum public plin de obstacole.

 

Un exemplu:

EÂşti ĂŽn adidaÂşi Âşi faci accident la vreo 50 la orĂŁ Âşi te loveÂşti de o bordurĂŁ cu piciorul, e clar cĂŁ nu-l vei mai folosi ceva vreme.

Eºti ÎncãlÞat cu o cizmã cu protecÞii sau mãcar o gheatã cu protecÞii, s-ar putea sã nu ai decât ceva dureri dupã accident.

 

MeritĂŁ o protecĂžie de coloanĂŁ, o geacĂŁ de piele cu protecĂžii, o pereche de blugi cu protecĂžii pe interior, etc.

E pĂŁcat sĂŁ nu ĂŽnveĂži nimic din accidentul acesta, chiar nu cred cĂŁ nu te vei mai urca pe 2 roĂži.

 

 

Cred ca ma voi mai urca, si atunci bine-inteles ca voi avea echipament de protectie adecvat. Daca ma crezi sau nu, nu am mers niciodata pe motor fara casca...

Cred ca ma voi mai urca pe motocicleta, pentru ca-mi place foarte mult sa merg, nu in oras...si cand merg mai multi, sau cel putin doi e chiar interesant.

Plus ca are taicameu o Honda Transalp de 600 cc, si se pune prafu pe ea in garaj, trebuie s-o foloseasca cineva <_<

Evident fara echipament adecvat nu ma voi atinge de ea...

Link to comment
Share on other sites

Cred ca ma voi mai urca, si atunci bine-inteles ca voi avea echipament de protectie adecvat. Daca ma crezi sau nu, nu am mers niciodata pe motor fara casca...

Cred ca ma voi mai urca pe motocicleta, pentru ca-mi place foarte mult sa merg, nu in oras...si cand merg mai multi, sau cel putin doi e chiar interesant.

Plus ca are taicameu o Honda Transalp de 600 cc, si se pune prafu pe ea in garaj, trebuie s-o foloseasca cineva <_<

Evident fara echipament adecvat nu ma voi atinge de ea...

 

Te cred cã n-ai mers decât cu cascã, dar ai o cascã de calitate?

 

O cascĂŁ bunĂŁ costĂŁ ĂŽn jur de 400 €, un echipament complet de calitate este o investiĂžie destul de mare.

 

MultĂŁ lume nu dĂŁ atenĂžie prea mare echipamentului, eu cred cĂŁ este foarte important.

Link to comment
Share on other sites

De-asta mi-e mie frica, ca nu o sa mai pot sa calc pe el bine muulta vreme...:)

Cu ghipsu trebuie sa stau 5 saptamani, adica pana pe 9 iunie..

 

cateva sfaturi:

- ia-ti un liniar de 50 cm (o sa vezi tu la ce iti foloseste)

- nu iti fa grija ca poti sa faci si ce faceai inainte doar ca unele pozitii o sa fie mai greu de realizat

- schimbati conexiunea la net, ia-ti mai mare

 

 

Explica te rog la ce te refereai cu astea ?

Am 10 mbps de net...

 

<_< ceva nu se pupa.. pana pe 9 iunie clar nu mai sunt 5 saptamani... dar nici pana pe 9 iulie nu s chiar 5.. ce ai vrut sa spui ?

Link to comment
Share on other sites

Stire bomba : nu am avut doar tibia rupta, am avut si peroneul ... (acu cateva minute am aflat :) )

Plm, dupa o luna am aflat, noroc ca m-am uitat pe radiografii...ai mei credeau ca stiu, doctorii nu mi-au zis nimic...

 

Asta inseamna ca am muuuuult de lucru pana sa merg iar, nu ? :bashwall:

 

<_< bravo mai Andrei, pai nu ti-am zis de cand am venit la tine la spital? Cam greu sa rupi numai unul dintre ele, mai ales la un accident ca al tau.

 

de recuperare sa nu-ti faci griji. daca asculti ce-ti zice kinetoterapeutul si faci exercitiile calumea in cateva saptamani esti ca nou. Ar trebui oricum sa-ti intaresti muschii pentru a solicita cat mai putin oasele, asa ca ai putea dupa recuperare sa faci sport mai des.

Link to comment
Share on other sites

Nu mai stiu...

Zici tu ca numai cateva saptamani ? Ar fi bine sa fie asa...<_<

 

Mda, eu si sportul...suntem cam ca liniile astea : | | -> paralele :bashwall:

 

Less than a week pana-mi scoate ghipsu... :)

Edited by Andrei92
Link to comment
Share on other sites

acum am citit despre accidentul tau, dar deja vad ca esti mai bine <_<.

faza cu sacii de gunoi la dush probabil ca se refera la faptul ca atunci cand faci dush sa iti bagi ce ai in ghips in sacul de gunoi, sa nu te uzi....

Link to comment
Share on other sites

Mersi MikaD

 

Azi am iesit din ghips...biggrin.gif

Mi-a scos un doctor si brosa aia din degetu mare, avea vreo 8-9 cm ohmy.gif fara anestezie ohmy.gif

Doua ore am tremurat dupa laugh.gif

A zis doctoru sa mai stau o saptamana inainte sa incep recuparea, sa fac exercitii eu...

Partea mai naspa e ca nu pot sa indoi picioru, de la genunchi, decat foarte putin sad.gif

Da' tot e bine tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Mersi rares !

 

Azi am pus piciorul pe pamant, doar sa ma sprijin, sa pot sa stau pe doua cum s-ar zice :)

Doctorul mi-a zis ca inepand de saptamana viitoare pot sa incerc sa merg...<_<

 

 

Sa nu te crezi mai zmeu decat esti. Usurel, usurel, sa nu dai in altele... si sa o iei de la capat, doamne fereste...

Link to comment
Share on other sites

Mersi rares !

 

Azi am pus piciorul pe pamant, doar sa ma sprijin, sa pot sa stau pe doua cum s-ar zice :bashwall:

Doctorul mi-a zis ca inepand de saptamana viitoare pot sa incerc sa merg...<_<

Incearca intai in 4 labe.....vezi poate e mai usor asa...

 

 

PS: Labe "Adevarate", nu d-alea de ale tale..... :)

Edited by Tien
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.