Jump to content

2015, Norvegia. Petrolul trece in ilegalitate.


Recommended Posts

In Norvegia se discutã serios un proiect de lege prin care, Începând din 2015, sã fie interzisã comercializarea maºinilor alimentate cu benzinã, motorinã sau GPL.

 

Care ar fi consecinĂžele?

 

Cea mai importantã consecinÞã a acestei ºtiri aproape bombã este puterea exemplului: uite cã existã unii care dau tonul Începutului sfârºitului erei petrolului În lumea auto! Ceea ce ar putea echivala cu imboldul dat unui bulgãre de zãpadã la vale - dacã norvegienii chiar vor face acest pas, atunci va exista o presiune la nivel mondial pentru trecerea cât mai rapidã la mijloacele de propulsie alternativã (biocombustibili, motoare hibride, motoare electrice, motoare cu hidrogen, etc).

 

Ministrul finanÞelor, Kristin Halvorsen, a declarat cã acest proiect ia În serios o altã crizã, eclipsatã de criza economicã internaÞionalã, ºi anume criza climaticã. De fapt, trendul ecologic În domeniul auto este accelerat de criza economicã. Iatã ºi o altã consecinÞã a acestui anunÞ: "tupeul" Norvegiei poate contribui serios la deciziile de accelerare a transformãrii gamei de maºini de cãtre marii constructori generaliºti, ale cãror investiÞii uriaºe În cercetare ºi tehnologii noi ar putea avea, În sfârºit, finalitate ºi sã aducã mult-doritul profit.

 

Dar, dacã am ajuns la profituri, cum rãmâne cu petroliºtii? ConsecinÞele asupra acestui domeniu se anunÞã dezastruoase ºi aproape cã ne apucã mila pentru oligarhii aurului negru, care, vai, nu se vor mai bucura de profiturile neruºinat de mari, de ordinul sutelor de miliarde de euro anual. Ca o parantezã, o altã consecinÞã ar putea fi cã Þãrile arabe sau africane care au ghinionul de a sta pe zãcãminte bogate de petrol vor deveni neinteresante pentru "protectorii" americani sau europeni.

 

Preluat de pe Promotor.ro

Link to comment
Share on other sites

Mua...e f f f f, dar f f f f , adice cel mai f f f f greu sa scapi de mafia petrolului.

Nimeni nu este dispus sa renunte la petrol.

Ar cadea prea multe economii mondiale.

 

 

Dar da, e un inceput...cine stie...in 50 ani...poate copii nostrii...

Edited by Staticxxx
Link to comment
Share on other sites

Stii care e treaba cu mafia asta de care zici, a petrolului? Este viitoarea mafie a combustibililor alternativi.

Urmareste un pic manevrele Gazprom, sa vezi ce urmaresc. De fapt, au spus verde in fata ca vor sa fie furnizorii principali ai Europei la capitolul acesta.

 

mafia e maleabilĂŁ, se reprofileazĂŁ.

 

<_<

Link to comment
Share on other sites

Mah, e cam greu sa te adaptezi la combustibil alternativ cand te cheama Ahmed si stai cu curul pe o punga cu petrol.

Trebuie sa vinzi petrol, intelegi. Nu gaze, hidrogen sau pisat de camila.

Daca esti doar un intermediar, e altceva. te poti adapta. Nu cred ca pe Gazprom ii intereseaza ce curge prin conducte atata timp cat ies bani.

 

 

Dar pe primul vanzator (Ahmed) il intereseaza. Ca el nu are altceva ce sa vanda , decat petrol.

Si daca Ahmed nu mai vinde petrol, Ahmed devine sarac, si atunci nu mai vine American la el sa bum-bum si sa fure petrol.

Si daca American nu-i mai pasa de Ahmed saracie scrie pe el!

Link to comment
Share on other sites

Uite ca pe Norvegieni ii doare undeva de Achmed. Si bravo lor.

 

Iar despre Amerciani, oricat de Land of the Free & Technology se cred, or sa fie printre ultimii care se vor adapta, si care vor renunta la petrol. La fel s-a intamplat de muulte ori... De la masini la comunicatii... De exemplu nici un operator de telefonie mobila de la ei nu stie de video-call.

 

Deci ei vor mai lupta/colabora cu arabul mult timp de acum inainte.

Link to comment
Share on other sites

Norvegia, Olanda, Danemarca, mai ales Finlanda sunt in acest moment tarile cu cea mai bine pusa la punct infrastructura.

Si cand zic infrastructura ma refer la tot. La drumuri, comunicatii, sistem de invatamant, sanitar, fiscal, etc...

Ei au deja 100 de ani inaintea noastra dar noi nu stim. Pentru ca ei nu au vrut sa faca valva, si nu le place sa se dea in spectacol.

Bravo lor, zic si eu!.

Daca ei reusesc atunci fii sigur ca vor urma si altii.

Dar am indoielile mele ca arabii vor sta cu des'tu-n fund uitandu-se cum norvegienii ii lasa fara afaceri.

Edited by Staticxxx
Link to comment
Share on other sites

Dar am indoielile mele ca arabii vor sta cu des'tu-n fund uitandu-se cum norvegienii ii lasa fara afaceri.

 

si ce crezi tu ca va face Ahmed razbunatorul ! CA si profit ei au destul ..Problema cea mai mare e ca asa-si finanteaza razboaiele islamice. Daca din Mecca Cola din Franta 6 % din vanzari pleaca la palestinieni probabil si cu petrolul e un procent serios !

Link to comment
Share on other sites

Si la nivel zvonistic e buna stirea. Daca tarile nordice sunt dispuse sa se miste in directia asta, producatorii de masini trebuie sa faca ceva.

Aici e partea cea mai buna. Ca daca industria se urneste spre combustibili alternativi, nu o mai opresti.

Link to comment
Share on other sites

nu o sa se renunte asa usor. Hai ca la masini poate se va trece candva la cele electrice. Dar cum ramane cu utilajele industriale, vapoare, camioane, etc. Chiar as fi curios in agricultura cum se va proceda, sincer nu vad un tractor tragand plugul cu cateva baterii Edited by Calin78
Link to comment
Share on other sites

nu o sa se renunte asa usor. Hai ca la masini poate se va trece candva la cele electrice. Dar cum ramane cu utilajele industriale, vapoare, camioane, etc. Chiar as fi curios in agricultura cum se va proceda, sincer nu vad un tractor tragand plugul cu cateva baterii

 

cu baterii nu ..dar etanol sau tuica e f posibil <_<

Link to comment
Share on other sites

Pai poate da Dumnezeu ca asta sa fie sutul in fund care determina pasul inainte.

Sunt destui producatori care au masini "alternative", dar nici unul nu le-a luat in considerare la modul serios pentru intrare pe piata, ci mai mult ca "technology proof".

 

Poate de acum incolo...

Link to comment
Share on other sites

ma doare undeva de ahmed asta , le ajunge. Ce aveti ?!! Tot pamantul se distruge de la petrolul scos , cutremurele sunt si ele un produs al golurilor ramase sub pamant de la petrolul scos, o sa se surpe intro zi toti ahmedanii astia. Nu ne pasa decat de prezent, nu ne gandim la copii nostrii, e normal sa trecem la alternative. E chiar indicat in cazul in care nu e prea tarziu. Daca facem un calcul in timp o sa vedem ca in agricultura se folosesc tractoare de un timp foarte scurt , chiar nesimnificativ. Tractoarele pot merge foarte bine chiar si cu ulei de rapita. Daca un hummer se poate alimenta de la restaurant nu vad dece sa nu bagam si in tractoare la fel. O sa ne scuipe pamantul asta in viitorul apropiat si ne-o meritam. Poate reusim sa controlam si energia nucleara si atunci numai trebuie sa alimentezi masina niciodata. Oricum mersul asta este, energia alternativa, solara, eoliana si nucleara. Bravo norvegienilor daca este adevarat ce se aude. Mie imi e de producatorii de tobe sport :) aia o sa moara, iti dai seama cum se aude la o masina electrica <_< , sau crezi ca o sa mai traga astia liniute cu motoarele - unde-i fun-ul ?!

Noi pamantenii , pana nu ne lovim urat cu capul nu realizam ca suntem in kkat, iar in cazul poluarii si efectului de sera daca asteptam sa ne lovim , atunci e prea tarziu , procesul este ireversibil.

Link to comment
Share on other sites

Gonzo, nu te mai lua dupa ziare sau ce mai citesti tu acolo.

Ai idee cat costa 1 L de ulei de rapita si mai ales ce implicatii are el asupra motorului pe termen lung?

Orice energie alternativa pe care o cunoastem nu o putem prelucra din ea decat foarte putin, infim, undeva la 2%.

Iar la orice masina u energie alternativa, dezavantajele sunt mai mare decat avantajele.

Cand aceste dezavantaje vor fi scazute semnificativ atunci putem vorbi cu adevarat de masini alternative.

Until then, Ahmed rulz.

Link to comment
Share on other sites

Staticxxx, esti sigur ca stii tot ce s-a realizat in domeniul energiilor alternative? Sau crezi ca uleiul de rapita este viitorul combustibil suprem? <_<

Dezavantajele de care vorbesti nu cred ca mai exista inca de la mijlocul anilor '90.

 

Urmareste cu atentie clipul urmator, cap-coada, asculta comentariul, si zi-mi si mie dezavantajele masinii asteia (si sunt sigur ca nu este nici pe departe varful tehnologic):

 

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca statiile de benzina au aparut prin miracol divin? :) Toate odata?

 

Orice lucru are un inceput si un grafic de dezvoltare si evolutie. Si, daca tot se va ajunge acolo, daca tot e nevoie de un un moment de start, de ce nu se poate alege acest moment?

 

Eu tin discutia aprinsa pentru ca e nevoie si de o trezire a constiintei publice vis-a-vis de un astfel de lucru extrem de important.

Bine, sunt un fraier romantic si optimist, mai ales ca limba oficiala a forumului este limba romana <_< ; dar chiar si romanii au reusit sa treaca de la birje la tramvaie intr-un fel sau altul :bashwall:

 

Oricum, stai linistit, norvegienii au deja o retea de statii de hidrogen buna. Sa nu crezi ca propunerea asta legislativa care face subiectul topicului este pe sistem romanesc, adica se da lege imposibil de aplicat in practica. Stiu oamenii de acolo pe ce se pot baza.

 

Bravo lor ca se dovedesc inca odata ca sunt fruntea.

 

Insa ar trebui sa le zica cineva sa ne asculte si pe noi, ca noi stim mai bine ce poate face sau nu norvegianu' in lupta cu Achmed.

Si sa o lase moarta, asa cum ne place noua.

Link to comment
Share on other sites

Aaaa, stai sa ne intelegem....si eu sunt de acord cu asta.

Si eu doresc sa se implementeze un sistem alternativ.

Doar ca nu sunt asa optimist ca tine.

Parerea mea ca cel putin 50 ani de acum incolo nu se va renunta la petrol.

Link to comment
Share on other sites

Daca vorbim de Romania, da. Dar nu vorbim de ea.

 

Pana la masini pe hidrogen, noi avem nevoie de 50 de ani de acum incolo sa invatam sa nu mai aruncam PET-urile in parau cand iesim la un gratar, sau pachetul de tigari pe geam (ala cu cancer, ca nu suntem nebuni sa luam dala cu impotenta ... ). <_<

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.