Jump to content

Intretinere tapiterie piele


zixx

Recommended Posts

cica au vreo 60 de ani experienta in tapiterii de piele...

ma bucur ca recomandarea mea nu a fost proasta

293618[/snapback]

 

sorry man dar nu la recomandarea ta l-am luat. nu iau produse de genul asta pe recomandare. @myxage il avea si a avut bunavointa sa ma lase sa il folosesc pe scaunele mele. am vazut rezultatele si am fost incantat... deci l-am luat. stiu cata experienta au oamenii dar pt mine nu conta asta... conta doar daca produsele lor sunt bune pt pielea din masina mea...

anyway daca ai recomandat TURTLE WAX... iti mai iert un pic din greseli :)

 

Am citit si eu comparativ de vreo 3 ori amabalajele de la cel verde si de la cel crem si aveau chipurile exact aceleasi proprietati. Si limbile in care sunt traduse erau aceleasi :blink:

M-am uitat acum pe turtlewax.ro, aparent mai e si al 3-lea ambalaj - un verde cu alta eticheta. Cam ciudati din punctul asta de vedere.

293626[/snapback]

 

nu aparent ci SIGUR... pe al 3-lea il am eu in portbagaj :)

Edited by c0sta
Link to comment
Share on other sites

Ai primit kitul de pe leatherique? Are vreun efect si ...........cat a costat?

293510[/snapback]

 

L-am primit si am facut un prim tratament, folosind jumatate de cantitate (am luat kit-ul de 1 litru). Din pacate era deja cam rece afara si chiar daca am lasat masina 2 zile in curte nu cred ca a atins temperatura necesara. Asa ca efectul este so so. S-a curatat ce-i drept destul de bine cu Prestine Clean, dar Rejuvenator-ul nu si-a facut foarte bine treaba. Producatorul recomanda o zi torida sau daca nu sa incalzesti pielea cu uscatorul de par. Ceea ce eu nu am avut la indemana. Asa ca mai incerc o data in primavara. Cat a costat nu mai stiu, dar uita-te si tu pe site-ul lor ca au toate preturile.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...
Io v'as recomanda sa curatatzi pielea saptamanal sau mai des, pentru ca altfel degeaba o mai "frecati" cu soltuii. Io am piele alba e fff pretentioasa, am neglijat'o mai mult de o saptamana si s'a albastrit de la blugi. S'a chinuit tanti de la spalatorie [si eu cu ea] sa scotem pata cu solutia spuma minune de la BMW si nici acum nu sunt sigura ca s a luat. Nu mi s'a mai intamplat pana acuma sa nu se ia, tocmai pentru ca o curatam des.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Ai primit kitul de pe leatherique? Are vreun efect si ...........cat a costat?

 

L-am primit si am facut un prim tratament, folosind jumatate de cantitate (am luat kit-ul de 1 litru). Din pacate era deja cam rece afara si chiar daca am lasat masina 2 zile in curte nu cred ca a atins temperatura necesara. Asa ca efectul este so so. S-a curatat ce-i drept destul de bine cu Prestine Clean, dar Rejuvenator-ul nu si-a facut foarte bine treaba. Producatorul recomanda o zi torida sau daca nu sa incalzesti pielea cu uscatorul de par. Ceea ce eu nu am avut la indemana. Asa ca mai incerc o data in primavara. Cat a costat nu mai stiu, dar uita-te si tu pe site-ul lor ca au toate preturile.

Salutare!Ai mai incercat?Am si eu aceiasi problema si m-ar interesa foarte tare daca au iesit petele?

Link to comment
Share on other sites

Vin si eu cu o problema mai delicata:

 

Mi-am carat acum vreo 2 saptamani cauciucurile de iarna pe bancheta din spate. Afara canicula. Tapiteria din piele gri. Pus folie destul de groasa, nou-nouta, pe toata tapiteria. In ziua aia nu am remarcat nimic aiurea cand am scos cauciucurile. Azi insa cand ma uit in spate, surpriza: pe partile proeminente ale sezutului de la bancheta, imprimate frumos detaliile de pe anvelopa: Barum Polaris, rotation etc. Am simtit ca innebunesc. Expert Detailng, ciuciu. Nici un efect. Solutie de la BMW, solutie Sonax, solutie Arexons: ciuciu. La fel, nici un efect. Doar o foarte buna curatare a restului de piele. Se pare ca am nevoie de chimicale mult mai puternice, un fel de polish pentru piele, daca exista asa ceva. Nu stiu cum a putut sa se imprime conturul rotilor prin folia groasa de plastic, poate un fel de efect foto asupra prafului. Sau poate folia avea o pelicula subtire de ceva uleios din fabrica.

A mai patit cineva asa ceva? Eventual la alte produse de piele. Acetona curatza sau imi indeparteaza si vopseaua? Am dat sfoara in tara ca poate au astia de la BMW (din Gemania) vreun sistem profesional pentru pete de genul asta sau daca nu, macar vopsea de piele originala cu care sa merg la un pielar si sa refac totul.

Chiar nu a mai patit nimeni treaba asta?Eu asa am cumparat masina si initial am crezut ca se curata apoi am aflat de la Defender care este cauza.Ma puteti ajuta cu vreun sfat ,am piele bej si ma si ma streseaza foarte tare petele?

Link to comment
Share on other sites

eu asta folosesc cu mult succes http://www.autogeek.net/lereoil.html

 

Acest ulei se da pe tapiterie, se maseaza si se lasa la "transpirat" (caldura in masina sau vara in soare).Dupa vreo ora de transpirat tot jegul din pori iese.Apoi sterg acest ulei cu un lapte de curatat de la aceeiasi firma.Dupa toat operatiunea asta pielea ramane moale si curata.

 

PS:am piele crem :)

Link to comment
Share on other sites

Pentru Alcantara, exista ceva dedicat?

cum am promis,sistemul on-line merge;mai exista inca mici modificari ce trebuie facute;

nu vreau sa transform topicul intr-unul de mica publicitate dar pt ca am fost intrebat raspund

pt alcantara tot sonax iti recomand,vezi SO206300 Sonax Spuma Xtreme curatarea tapiteriei

http://www.sonax.store.ro/index.php?p=4&cat=1

iar pt plastic interior cu efect mat ori sprayul cu efect mat din gama extreme de la sonax ori poti incerca

http://www.meguiars.store.ro/index.php?p=1&art=27

de asemenea,dc te hotarasti pt unul dintr-o gama si altul din alta nu trebuie sa platesti de 2 ori transportul,e suficient sa faci comanda in aceeasi zi

Link to comment
Share on other sites

http://www.meguiars.store.ro/index.php?p=2 era timpul sa apara si la noi!

 

Nu stiu de ce va bucurati atat de mult cand toate comentariile legate de produse nu sunt atat de stralucite:

http://www.detailuniversity.com/forums/consumer-line/

Se gasesc si alte produse la preturi comparabile care ofera mult mai multa calitate dar fiecare alege ce vrea...

Eu recomand:

http://www.detailuniversity.com/forums/poorboys-world/

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Produsele Meguiar's sunt foarte lĂŁudate pe diferite site-uri americane de detailing.

'diferite' ai zis foarte bine...eu unul nu as da bani pe asa ceva din diferite motive

Legat de site-uri :) uita-te pe detailedimage.com si pe forum si citeste putin sa vezi ce spun oameni care traiesc din detailing despre renumita marca :bashwall:

Numai bine dar se pare ca si tu esti la fel ca cei care cred ca polishul se poate face si manual <_<

Link to comment
Share on other sites

Produsele Meguiar's sunt foarte lĂŁudate pe diferite site-uri americane de detailing.

'diferite' ai zis foarte bine...eu unul nu as da bani pe asa ceva din diferite motive

Legat de site-uri :) uita-te pe detailedimage.com si pe forum si citeste putin sa vezi ce spun oameni care traiesc din detailing despre renumita marca :bashwall: un + pentru sampon totusi

Numai bine dar se pare ca si tu esti la fel ca cei care cred ca polishul se poate face si manual <_<

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.