Jump to content

Sfat achizitonare 320d euro4


flavius.paul

Recommended Posts

Intre timp s-a foliat masinuta...deasemenea am vrut sa imi instalez si farurile de la depo, pe care le-am achizitionat de 2 saptamani, dar tre sa le umplu cu instalatia de cuviinta, angel +xenon, cu xenon am rezolvat eu cat de cat, mai trebuie sa imi caut un kit xenon pe faza lunga....

Dar la angel am o mare problema, am comandat de pe okazii, un kit de angel eyes pt. e46 si am avut neplacerea sa constat ca 2 din cele 4 inele nu se potrivesc, erau prea mari, pentru ca "desteptii" de la depo, au facut cele 4 inele identice ca diametru...cred ca la oem, cele care au xenon, la instalarea angelului cele cu diametru mai mare se pun pe faza scurta, iar cele mici pe lunga...la mine toate sunt cu inele mici, nasol.

Nu stiu ce sa fac...sa caut alte inele? Farurile de la depo vin in standard cu angel dar pe becuri de pozitie, 3 bec/angel...si arata cam nasol in comparatie cu un kit CCFL.

Daca as vrea sa schimb becurile de pozitie in ceva de tip xenon la culoare, m-ar costa tot atat cat un kit CCFL...asa ca ar fi o afacere mai buna un kit ccfl si mult mai estetica.

Edited by Justme13
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pana la urma cu troncanitul de pe fata ce ai facut ? Si la mine se prezinta asemanator sunetul si sunt curios cam cati $$$ trebuie bagati . Se aude cel mai des la liniile de tramvai si e stresant.

 

Am cumparat set de bascule fata cu 350lei lemforder...saptamana care vine le schimb la mecanic si revin cu impresii.

Am pus masina pe cric, iar daca trageam de roata stanga-dreapta ...se lasa miscata destul de bine zic eu ....si se vedea cum se misca acel brat in bucsa bascula....de aceea am pus verdictul pe bascule...oricum ele sunt piesele care zboara cel mai repede pe e46, suspensia fata din pacate la e46 este prea simplificata la ce drumuri lipsa avem in tara.

 

Cat despre angel-uri ma poate ajuta cineva cu ceva recomandari, raman din nou recunoscator.

Edited by Justme13
Link to comment
Share on other sites

Sper ca prin mass sa primesc un kit angel compatibil cu farurile mele, ramane sa le livreze maine sper...

Vreau sa va intreb mai exact, daca exista un DIY pe forum la schimbarea farurilor e46, eu am cautat de m-am saturat....nu am gasit pe nimeni sa explica cum a scos cele 2 suruburi de sub far care imi scot peri albi...

Deci asta e buba in momentul de fata....cum scot cele 2 suruburi de sub far atata timp cat exista cativa mm liberi intre far si bara fata..., nu exista loc sa bagi nici un prelungitor de tubulara....

Pana cand m-am gandit ca o solutie ar fi scoaterea sticlei farului pt. un acces mai bun....dar nu prea im place idea sa ii desfac sticla originala...mai ales ca vreau sa le vand mai departe...

Asadar, sunt ceva tutoriale de sscoatere a farurilor pe forum?

Edited by Justme13
Link to comment
Share on other sites

nu Âştiu la E46, dar la E90 se dĂŁ bara jos pentru demontarea farurilor. Dar nu e mare Âşmecherie demontarea ei, ĂŽĂži ia aprox 10 min, asta dacĂŁ Âştii poziĂžionarea Âşuruburilor Âşi ai sculele necesare. mai bine te interesezi pt demontarea barei, sĂŁ vezi cam pe unde sunt Âşuruburile amplasate.
Link to comment
Share on other sites

nu Âştiu la E46, dar la E90 se dĂŁ bara jos pentru demontarea farurilor. Dar nu e mare Âşmecherie demontarea ei, ĂŽĂži ia aprox 10 min, asta dacĂŁ Âştii poziĂžionarea Âşuruburilor Âşi ai sculele necesare. mai bine te interesezi pt demontarea barei, sĂŁ vezi cam pe unde sunt Âşuruburile amplasate.

 

OK, sa zicem ca ma pun pe desfacut bara, dar....mai intai trebuie sa gasesc un tutorial ca la carte, ca sa stiu ce ma asteapta, ce sa desfac si ce nu....

Link to comment
Share on other sites

nu Âştiu la E46, dar la E90 se dĂŁ bara jos pentru demontarea farurilor. Dar nu e mare Âşmecherie demontarea ei, ĂŽĂži ia aprox 10 min, asta dacĂŁ Âştii poziĂžionarea Âşuruburilor Âşi ai sculele necesare. mai bine te interesezi pt demontarea barei, sĂŁ vezi cam pe unde sunt Âşuruburile amplasate.

 

OK, sa zicem ca ma pun pe desfacut bara, dar....mai intai trebuie sa gasesc un tutorial ca la carte, ca sa stiu ce ma asteapta, ce sa desfac si ce nu....

uite un tutorial

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat bucsile si tampoanele.....pot spune ca acum se afla in stare impecabila d.p.v. tehnic:D....nici un zgomot la gropi, am rezolva trepidatia motorului la plecarea din treapta 1, vibratii in caroserie 0, foooarte slabe in volan.....s-a meritat schimbarea..

Mai urmeaza sa astept angelurile ca sa ii pot monta farurile noi, si o vand:D...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.