Jump to content

Un accident care a aparut la stiri ...


Remus R.

Recommended Posts

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Asa... si?... au meritat sa moara sau ce?

Incredibil cum a putut sa-i proiecteze masina aia!

 

E ca si cum tu dai unuia in cap! Meriti sa fii bagat la mititica! Meriti as in iti asumi responsabilitatea!

Nu porti centura si mori. Iti asumi resp.... Si tot asa!

Am avut un accident din care am supravietuit purtand centura! Daca muream crezi ca zicea cineva: vai, saraca, dar nu trebuia sa moara!?

Toata viata si viitorul tau consta in deciziile pe care le iei!

Esti stapan pe actiunile tale si pe urmari!

Du-te pe dn1 sa vezi cum traverseaza cangurii la 5 m de pasarela! Si tot soferii sunt vinovati?

Sunt numai clatite pe dn!

Link to comment
Share on other sites

In fine, discutati cum vreti <_<

dar de multe ori, inainte de a actiona apare intentia de a actiona, deci e important si modul in care se pune problema. Parerea mea umila. Prea multa vehementa dauneaza sanatatii.

 

Sunt foarte des pe DN1. Pe DN1 nu sunt pietonii problema. Ci "bizonii" sau "bizoniĂžele".

Zii ce masina ai, ca sa te salut cu faza lunga cand te vad.

Link to comment
Share on other sites

in ce sens nu-s pietonii problema?

nu ma deranjeaza cand ma depaseste unul cu 180 sau cand depaseste pe linie continua. ii fac loc si gata. dar cand se trezeste unul sa treaca strada aiurea sau merge cu bicicleta pe banda 1 ma cam oftic.

Link to comment
Share on other sites

In fine, discutati cum vreti <_<

dar de multe ori, inainte de a actiona apare intentia de a actiona, deci e important si modul in care se pune problema. Parerea mea umila. Prea multa vehementa dauneaza sanatatii.

 

Sunt foarte des pe DN1. Pe DN1 nu sunt pietonii problema. Ci "bizonii" sau "bizoniĂžele".

Zii ce masina ai, ca sa te salut cu faza lunga cand te vad.

 

Nu am inteles partea aia! E ambigua, ca sa zic asa...

Tu conduci cum vrei! E absolut pb ta! Noi vorbeam despre un caz concret si in general cum ar trebui sa fie pietonii!

Dar tu nu stii sa te pui in pielea soferului si nici nu vb ca un pieton istet!

 

Baga faza lunga cata vrei, cui vrei!

Soferia ar trebui sa fie o necesitate si deopotriva o pasiune in niciun caz un taram de bravuri!

Pace voua, fiilor! Se abereaza prea mult!

Out!

Link to comment
Share on other sites

in ce sens nu-s pietonii problema?

nu ma deranjeaza cand ma depaseste unul cu 180 sau cand depaseste pe linie continua. ii fac loc si gata. dar cand se trezeste unul sa treaca strada aiurea sau merge cu bicicleta pe banda 1 ma cam oftic.

 

si cam pe unde sa mearga ala cu bicicleta? Pe sus, pe cablul de curent al tramvaiului/troleului?

 

Eu am lovit un pieton la un mom dat. Eram la intrare in oras si era un microbuz oprit pe dreapta, intr-o statie. AM incetinit un pic, am semnalizat ca depasesc si trece unu, care era si baut, prin fata microbuzului. Am tras tare de volan stanga dar totusi l-am lovit cu lateralul/oglinda dreapta de l-am dat de pamant. Repet, nu aveam viteza mare. Cred ca eram undeva la vreo 40km/h. Omul s-a ridicat, nu avea nimic. A venit politia, s-a suflat in fiole (bineinteles ca la mine era zero). Aveam martori ca tipul trecuse prin fata masinii, prin loc nepermis, fara a se asigura.

Politaii l-au luat pe om probabil sa il duca la spital pt control si pe mine m-au lasat sa plec, dar mi-au luat datele. Nu am mai auzit nimic de faza aia niciodata.

Chiar daca nu am fost de vina, tot am ramas socat. Cred ca, dupa ce au plecat politaii, am stat 5 minute in masina si imi tremurau genunchii ingrozitor de tare.

 

On: chiar daca nu au voie sa traverseze si ii lovim, credeti-ma ca nu e un sentiment frumos si va ramane cu voi. Si acuma, cred ca dupa 4 sau 5 ani, tot timpul cand trec prin locul ala mi se taie respiratia. Poate ca o fractiune de secunda a facut diferenta.

Link to comment
Share on other sites

Rares, poate statisticile noastre difera.

Mie mi se par mai multi cei care intorc pe linie dubla continua (nici macar cu semnalizare, asa brusc) sau cei care circula cu viteza redusa pe banda 2 cand au loc sa se duca pe banda 1 dar nu o fac nici chiar la semnale de depasire (ba mai reduc inca din viteza), decat pietonii care traverseaza aiurea.

Link to comment
Share on other sites

in ce sens nu-s pietonii problema?

nu ma deranjeaza cand ma depaseste unul cu 180 sau cand depaseste pe linie continua. ii fac loc si gata. dar cand se trezeste unul sa treaca strada aiurea sau merge cu bicicleta pe banda 1 ma cam oftic.

 

si cam pe unde sa mearga ala cu bicicleta? Pe sus, pe cablul de curent al tramvaiului/troleului?

 

Eu am lovit un pieton la un mom dat. Eram la intrare in oras si era un microbuz oprit pe dreapta, intr-o statie. AM incetinit un pic, am semnalizat ca depasesc si trece unu, care era si baut, prin fata microbuzului. Am tras tare de volan stanga dar totusi l-am lovit cu lateralul/oglinda dreapta de l-am dat de pamant. Repet, nu aveam viteza mare. Cred ca eram undeva la vreo 40km/h. Omul s-a ridicat, nu avea nimic. A venit politia, s-a suflat in fiole (bineinteles ca la mine era zero). Aveam martori ca tipul trecuse prin fata masinii, prin loc nepermis, fara a se asigura.

Politaii l-au luat pe om probabil sa il duca la spital pt control si pe mine m-au lasat sa plec, dar mi-au luat datele. Nu am mai auzit nimic de faza aia niciodata.

Chiar daca nu am fost de vina, tot am ramas socat. Cred ca, dupa ce au plecat politaii, am stat 5 minute in masina si imi tremurau genunchii ingrozitor de tare.

 

On: chiar daca nu au voie sa traverseze si ii lovim, credeti-ma ca nu e un sentiment frumos si va ramane cu voi. Si acuma, cred ca dupa 4 sau 5 ani, tot timpul cand trec prin locul ala mi se taie respiratia. Poate ca o fractiune de secunda a facut diferenta.

asta incerc sa zic si eu. mi-e mai frica de un pieton inconstient decat de un sofer inconstient. biciclistii sa mearga pe drumuri special amenajate sii daca nu au sa ia autobuzul, ca-n germania nu am vazut biciclisti pe marginea drumului. si nici carute sau carucioare de butelii.

 

Rares, poate statisticile noastre difera.

Mie mi se par mai multi cei care intorc pe linie dubla continua (nici macar cu semnalizare, asa brusc) sau cei care circula cu viteza redusa pe banda 2 cand au loc sa se duca pe banda 1 dar nu o fac nici chiar la semnale de depasire (ba mai reduc inca din viteza), decat pietonii care traverseaza aiurea.

aia nu-s bizoni, aia-s copaci care intorc pe dubla continua. sincer majoritatea astora cu intoarceri si cu inbtrari pe stradute fara semnalizare, etc, sunt vai steaua lor, cu dacii de pe vremea revolutiei si fara nici cea mai mica responsabilitate. eu pe astia nu-i bag la bizoni. la bizoni ii bag pe aia care merg tare, depasesc pe unde nu e voie, se baga pe linia de tramvai, depasesc la bariera sau semafor, intr-un cuvant sunt nesimtiti, dar nu-ti pun viata in pericol.

Link to comment
Share on other sites

Nu am inteles partea aia! E ambigua, ca sa zic asa...

Tu conduci cum vrei! E absolut pb ta! Noi vorbeam despre un caz concret si in general cum ar trebui sa fie pietonii!

Dar tu nu stii sa te pui in pielea soferului si nici nu vb ca un pieton istet!

 

Baga faza lunga cata vrei, cui vrei!

Soferia ar trebui sa fie o necesitate si deopotriva o pasiune in niciun caz un taram de bravuri!

Pace voua, fiilor! Se abereaza prea mult!

Out!

 

Cand nu mai ai chef sa faci aprecieri personale gratuite, sa ne anunti, poate atunci vorbim mai normal.

Faza lunga o folosesc ziua pt salut.

Link to comment
Share on other sites

Rares, poate statisticile noastre difera.

Mie mi se par mai multi cei care intorc pe linie dubla continua (nici macar cu semnalizare, asa brusc) sau cei care circula cu viteza redusa pe banda 2 cand au loc sa se duca pe banda 1 dar nu o fac nici chiar la semnale de depasire (ba mai reduc inca din viteza), decat pietonii care traverseaza aiurea.

 

Aici ai dreptate.

Eu chiar circul in oras pe banda 2 chiar daca prima e libera. Tot din cauza biciclistilor sau a pietonilor care ar putea aparea printre masini, ca sa traverseze strada.

Link to comment
Share on other sites

RAres, habar n-am cum sa-i numesc, am crezut ca bizoni e foarte dur. Da astia pun multe vieti in pericol.

 

@bgdaddylv in ce oras ai tu banda 1 libera? in Cluj poate, dar nu in Bucuresti <_<

Edited by LoLa
Link to comment
Share on other sites

nu cred Lola. Aia sunt nesimtiti, repet, dar cam stiu ce fac cu masinile. au in general masini bune, fac multi km si cam stiu care-i mersul pe sosele, vad unde au loc si unde nu. si in accidente, rar vezi dinastia. mai des vezi masini vechi si proaste. ce-i drept si cand le comit, nu se incurca.
Link to comment
Share on other sites

RAres, habar n-am cum sa-i numesc, am crezut ca bizoni e foarte dur. Da astia pun multe vieti in pericol.

 

@bdadddyliv in ce oras ai tu banda 1 libera? in Cluj poate, dar nu in Bucuresti <_<

 

Pai, mi se pare normal sa ma refer la orasul in care locuiesc, nu? Fiindca, implicit, este orasul in care circul cel mai mult. nu?

Si da, de cand cu "unda verde" si, mai nou, cu celelalte semafoare inteligente aparute (cipariu, mihai viteazul, horea, baritiu) sunt strazi pe care iti poti alege banda1, 2 sau 3. Chiar si la ora 14.

Link to comment
Share on other sites

Ei bine, nu acelasi lucru e in Bucuresti.

Rares, saptamana trecuta am avut numai Dacii 1310/ 1300 / papuc care mi-au luat faĂža intre Saftica si Barcanesti (dus intors).

In general sunt manevre ale localnicilor care nu vor sa faca mai multi km ca sa poata sa intoarca legal

si manevra se poate executa de pe banda 1 - pe banda 1 a celuilalt sens, ca sa fie mai artistica

 

Am vazut o singura data <_< pe unul depasind pe linia dubla (era unE39) si aparent "stia el ce face"

Edited by LoLa
Link to comment
Share on other sites

RAres, habar n-am cum sa-i numesc, am crezut ca bizoni e foarte dur. Da astia pun multe vieti in pericol.

 

@bgdaddylv in ce oras ai tu banda 1 libera? in Cluj poate, dar nu in Bucuresti <_<

 

n-a zis ca e 1 libera, a zis ca el isi alege 2. adica ii lasa pe altii... :)

 

Campanie anti-bizoni:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...t=0&start=0

Link to comment
Share on other sites

Nu am inteles partea aia! E ambigua, ca sa zic asa...

Tu conduci cum vrei! E absolut pb ta! Noi vorbeam despre un caz concret si in general cum ar trebui sa fie pietonii!

Dar tu nu stii sa te pui in pielea soferului si nici nu vb ca un pieton istet!

 

Baga faza lunga cata vrei, cui vrei!

Soferia ar trebui sa fie o necesitate si deopotriva o pasiune in niciun caz un taram de bravuri!

Pace voua, fiilor! Se abereaza prea mult!

Out!

 

Cand nu mai ai chef sa faci aprecieri personale gratuite, sa ne anunti, poate atunci vorbim mai normal.

Faza lunga o folosesc ziua pt salut.

 

Imi cer scuze ca revin, dar parerile sunt personale!

De obicei structura conversatiilor este constituita din pareri personale!

Parerea cui ai vrea sa o expun daca nu pe a mea?

Tu tii cu niste kamikaze! Si stii ce e mai nasol? Ca daca soferul chiar este nevinovat tot este anchetat si i se suspenda carnetul pe durata procesului. Sa nu mai pun in calcul drumurile prin tribunale!

Pune mana pe un Cod Penal si discutam dup-aia ca din carti fictive se pare ca e mai usor sa vorbesti!

Tu daca circuli pe trotuar si dai in unul e ala de vina ca mergi tu printr-un loc nepermis, nu? Adu niste argumente daca tot te contrezi cu altii!

Nu da exemple de bizoni ca nu asta e subiectul topicului!

Sper sa te apere Barbosu` de vreo situatie nasoala ca daca gandesti asa o sa te bagi singura in belele! Luati-ma ca am pacatuit, am omorat un om vinovat de ceea ce a patit!

Concluzie: hai sa incurajam pietonii sa traverseze prin locuri nepermise! Facem un poll? Care e de acord si care nu! <_<

Link to comment
Share on other sites

Am primit newsletter si ma directionat spre accidentul asta, incredibil, eu asa ceva asa clar filmat nu am mai vazut.

 

Mai bine mai incet ...

 

 

http://stirileprotv.ro/stiri/international...-la-popice.html

 

<_<

 

Dar cel mai socant este ca doar unu a murit, imi pare incredibil ...

 

 

Frate cum zburau aia ...... mi-e rau ... foarte naspa oricum copilu 13 ani :) ... Urat foarte urat

Link to comment
Share on other sites

lola, fiecare cu părerile lui. eu am renunţat, pt că sky e foarte subiectivă. pe topicul cu motocicliştii, deşi ei comit 90% din greşeli (croşetează, viteză, etc) le lua apărarea, spunând că noi şoferii, din bun simţ, ar trebui să le facem loc, şi să fim atenţi la ei. pe topicul cu pietoni, draga noastră sky, ne ĂŽnvaţă cum să accelerăm când vedem un pieton, să moară 'tu-i ĂŽn gură, că nu-s pe trecere, e vina lor, să-şi asume responsabilitatea.

 

ĂŽs curios sky, dacă ai avea un copil, mai neastâmpărat, ca toţi copiii dealtfel, poate puţin neatent când trece strada, oare ai mai gândi aşa: "să-şi asume responsabilitatea, e treaba lui, nu mă interesează!" ???

 

sky, o să-ţi ascult sfatul, dar nu ĂŽn cazul pietonilor, ci ĂŽn cazul motocicliştilor. dă-i dracu', dacă greşesc, să-şi asume responsabilitatea...

Edited by blue6
Link to comment
Share on other sites

lola, fiecare cu pãrerile lui. eu am renunÞat, pt cã sky e foarte subiectivã. pe topicul cu motocicliºtii, deºi ei comit 90% din greºeli (croºeteazã, vitezã, etc) le lua apãrarea, spunând cã noi ºoferii, din bun simÞ, ar trebui sã le facem loc, ºi sã fim atenÞi la ei. pe topicul cu pietoni, draga noastrã sky, ne ÎnvaÞã cum sã accelerãm când vedem un pieton, sã moarã 'tu-i În gurã, cã nu-s pe trecere, e vina lor, sã-ºi asume responsabilitatea.

 

Îs curios sky, dacã ai avea un copil, mai neastâmpãrat, ca toÞi copiii dealtfel, poate puÞin neatent când trece strada, oare ai mai gândi aºa: "sã-ºi asume responsabilitatea, e treaba lui, nu mã intereseazã!" ???

 

sky, o sĂŁ-Ăži ascult sfatul, dar nu ĂŽn cazul pietonilor, ci ĂŽn cazul motocicliÂştilor. dĂŁ-i dracu', dacĂŁ greÂşesc, sĂŁ-Âşi asume responsabilitatea...

 

Asa cum sunt soferi care nu sufera motociclistii, asa si cu pietonii!

In care post am zis eu sa accelerati cand vedeti un pieton?

Am spus ca in cazul unei tragedii, este vina pietonului, daca trece printr-un loc nepermis!

 

Uite statistici, ca tot iti plac tie <_<

 

Atunci când sunt grãbiÞi, pe pietoni nu-i sperie nici pericolul la care se expun ºi nici amenzile poliÞiºtilor. Ei ocolesc trecerile de pietoni ºi trec prin locuri nepermise chiar sub ochii poliÞiei. LuaÞi la Întrebãri, târgujienii gãsesc tot felul de scuze pentru ca apoi sã-ºi recunoascã vina. De la Începutul acestui an poliÞiºtii gorjeni au amendat aproximativ 540 de pietoni care au traversat strada neregulamentar. Astãzi, reprezentanÞii poliÞiei rutiere au desfãºurat o acÞiune În urma cãreia În mai puÞin de o orã au fost sancÞionaÞi contravenÞional 46 de gorjeni care au trecut strada prin locuri nepermise. Cu toate cã poliÞiºtii erau În stradã, pietonii au ocolit trecerile de...

 

pietoni fĂŁrĂŁ sĂŁ se gândeascĂŁ prea mult la pericolul la care se expun. Când au fost ĂŽntrebaĂži de ce trec strada prin locuri nepermise, majoritatea pietonilor au gĂŁsit câte o explicaĂžie, ĂŽn cele din urmĂŁ ei recunoscându-Âşi vina. Din spusele lor, ei trebuiau sĂŁ ajungĂŁ la farmacie, la ÂşcoalĂŁ sau pur Âşi simplu au traversat prin loc nepermis pentru cĂŁ se asiguraserĂŁ ĂŽn prealabil. Nici mĂŁcar amenzile nu ĂŽi sperie, pietonii considerĂŁ cĂŁ amenda este preĂžul grabei lor. Amenda contravenĂžionalĂŁ pentru traversare prin locuri nepermise este de douĂŁ -trei puncte de amendĂŁ adicĂŁ ĂŽntre 120 Âşi 180 lei. Gorjenii sancĂžionaĂži pot plĂŁti 60 de lei, adicĂŁ jumĂŁtatea din minimul de amendĂŁ ĂŽn cursul a 48 de ore. Valoarea amenzilor acordate pietonilor depĂŁÂşeÂşte suma de 2760 de lei. Potrivit comisarului PoliĂžiei Rutiere: “Rolul acestor acĂžiuni este acela de a-i face pe pietoni sĂŁ conÂştientizeze pericolul la care se expun Âşi sĂŁ-i convingĂŁ sĂŁ traverseze pe trecerile de pietoni”. TotodatĂŁ, Dumitru Tatomir se declarĂŁ mulĂžumit de activitatea autoritĂŁĂžilor locale, au marcate suficiente treceri de pietoni pentru ca târgujienii sĂŁ fie ĂŽn siguranÞã, cu toate cĂŁ ei le ignorĂŁ. Ăn ultima perioadĂŁ, tot mai multe accidente rutiere s-au produs datoritĂŁ faptului cĂŁ pietonii sunt grĂŁbiĂži, indiferenĂži Âşi neatenĂži ĂŽn trafic drept pentru care nu traverseazĂŁ prin locurile marcate.

 

Si daca as avea un copil NU l-as lasa nesupravegheat!

In cazul in care se va intampla ceva, stii tu cumva, ca eu sunt trasa la raspundere pentru neglijenta?

Iti aduc mii de argumente la ceea ce tu gresit sustii! Nu vorbesc ca sa ma aflu in treaba, ca nu am de lucru la munca si intru pe forum ca sa-mi dau eu replica sa va demonstrez cate ineptii scot altii mult mai prosti ca mine!

Nu-mi sta in caracter sa consider alti oameni inferiori mie ca poate exceleaza in superioritate fata de mine in alte domenii!

Dar unele lucruri sunt de bun simt si de obicei cand 2-3-4 oameni au o parere diferita de a mea imi pun niste semne de intrebare!

Edited by SkyDive
Link to comment
Share on other sites

sky, ĂŽn momentul ĂŽn care ai recunoscut, cĂŁ nu suporĂži pietonii, dar pe motocicliÂşti da, argumentele tale, sunt ca o patĂŁ maro pe chiloĂži. adicĂŁ n-au nicio valoare, Âşi put pe deasupra.

 

iar faza cu pãrerea altora din jurul meu.... chiar mi se rupe, sincer. am coloanã, nu mã mulez dupã pãrerile altora, altfel poate aº asculta manele ºi aº umbla cu bâta de baseball În portbagaj. <_<

Link to comment
Share on other sites

sky, ĂŽn momentul ĂŽn care ai recunoscut, cĂŁ nu suporĂži pietonii, dar pe motocicliÂşti da, argumentele tale, sunt ca o patĂŁ maro pe chiloĂži. adicĂŁ n-au nicio valoare, Âşi put pe deasupra.

 

iar faza cu pãrerea altora din jurul meu.... chiar mi se rupe, sincer. am coloanã, nu mã mulez dupã pãrerile altora, altfel poate aº asculta manele ºi aº umbla cu bâta de baseball În portbagaj. <_<

 

Unde am recunoscut ca nu suport pietonii?

Tu-ti dai seama ce spui? Nu sunt de acord cu traversarea nepermisa! Mi se pare de bun simt oprirea cand vezi un pieton. Dar macar sa vezi ca se asigura cand traverseaza si nu se plimba!

Cati nu ai vazut trecand prin locuri nepermise si merg ca melcu`? De parca ar fi perfect normal ca tu, fiind om, sa franezi ca el sa treaca! Tu esti baiat bun si el nesimtit!

Si cu motociclistii nu am spus ca nu sunt si teribilisti, dar asta nu inseamna ca toti sunt asa! Ba chiar sunt foarte multi teribilisti!

Sa inteleg ca tu esti de acord ca fiecare sa traverseze alandala? Ca eu asta inteleg... E per-fect normal!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.