Jump to content

Demaraj intarziat la 320d touring 2002 150cp


mihutz

Recommended Posts

Salut.

Am masina de anul trecut din septembrie si nu prea am avut probleme cu ea insa de la un timp nu mai are acelasi demaraj pe care il avea cand am cumparat-o din Germania. In momentul cand accelerez are o ezitare de cateva secunde, dupa care isi da drumul si o ia din loc. La fel face in orice viteza.

Am crezut initial ca este de la motorina,dar i-am pus numai evo 5 de la mol,dupa care am pus de la omv si tot asa face.Filtrele si uleiul sunt schimbate anul trecut in noiembrie si am facut aprox.4000 km.Masina are 147.000 km.

Sa fie oare de vina debitmetru ?

Link to comment
Share on other sites

Daca este debitmetru,poate ma lamuriti cam cat ajunge unul si de unde il achizitionez.Am inteles ca unele sunt facute in Turcia altele in Italia si bineinteles cele originale din Germania.In Galati nu este reprezentanta bmw si macar sa stiu ce comand la o firma de piese auto (eventual marca). Dar pe tester apare daca debitmetru este busit?
Link to comment
Share on other sites

Salut

si eu am aceeasi problema, dar de cand am luat-o. Am intrebat si eu pe forum si mi au zis baietii ca asa e la multi.

pe de alta parte un prieten de al meu care are skoda octavia de 110 cai a zis ca masina mea de 136 cai e mult mai lenta ca a lui. Ma tot intreb si eu daca e sau nu debitmetru.

as conduce un 520 la fel ca a meu sa le compar.

dan

Link to comment
Share on other sites

Pe tester se pot vedea valorile pe care le da debitmetrul in mers (in mod normal WOT in a 3-a de la 2000 pana la 3000rpm) si dupa interpretare se poate vedea daca debitmetrul e busit sau nu. Oricum, asa cum au zis si colegii dinainte, ai peste 80% "sanse" sa fie debitmetrul.
Link to comment
Share on other sites

Pe tester se pot vedea valorile pe care le da debitmetrul in mers (in mod normal WOT in a 3-a de la 2000 pana la 3000rpm) si dupa interpretare se poate vedea daca debitmetrul e busit sau nu. Oricum, asa cum au zis si colegii dinainte, ai peste 80% "sanse" sa fie debitmetrul.

79656[/snapback]

Ce inseamna WOT ?

Link to comment
Share on other sites

WOT- Wide Open Throttle, altfel spus, acceleratia apasata la podea.

De la 2000rpm (ca sa nu apara fenomenul de "surge" in turbina) se apasa la podea acceleratia pana la 3000rpm si se urmaresc pe tester (se poate face log) valorile pe care le da debitmetrul vs. valorile cat ar trebui sa fie, si in mod normal daca ai probleme cu debitmetrul atunci valorile masurate sunt (mult) mai mici decat cele normale.

Edited by Alexander
Link to comment
Share on other sites

16 mil si ceva am platit eu cand am skimbat debitmetrul la un 320d, vestea buna e ca ei pot verifica daca debitmetrul e defect sau nu,si daca ei zic ca e defect atunci il skimbi si daca nu observici nici o imbunatatire atunci il pui inapoi pe ala vechi si nu platesti nimic
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.