Jump to content

Zgomot transmisie si directie


Forbidden

Recommended Posts

Am nevoie de niste pareri sa stiu la ce sa ma astept inainte de a ajunge la service. Am 2 probleme la un E34 520i M50B20 150Hp.

 

1. Dupa o plimbare de 300km si o alimentare la o benzinarie Lukoil, am observat o chestie nasoala cand schimb treapta de viteza, mai exact uneori se simte o zmucitura. Pana acum n-am avut problema asta tinand cont ca am alimentat cu benzina `95 de la Rompetrol sau Omv. Sa fie din cauza benzinei sau poate fi alta problema mai nasoala? Reamintesc ca pana sa bag benzina de la Lukoil nu mi-a facut nici o faza naspa referitor la zmucituri.

 

2. Am un joc la volan si un troncanit. Poate fi nuca cardanica de la volan sau caseta de directie? Directia nu are joc decat in timpul ala cand troncanitul e prezent. La gropi(drum de tara) imi troncane volanul daca nu tin mana pe el. Tin sa reamintesc si aici faptul ca daca dau de volan stanga dreapta putin, troncane volanul.

 

Multumesc anticipat pt. sfaturi/pareri!

Link to comment
Share on other sites

Am nevoie de niste pareri sa stiu la ce sa ma astept inainte de a ajunge la service. Am 2 probleme la un E34 520i M50B20 150Hp

2. Am un joc la volan si un troncanit. Poate fi nuca cardanica de la volan sau caseta de directie? Directia nu are joc decat in timpul ala cand troncanitul e prezent. La gropi(drum de tara) imi troncane volanul daca nu tin mana pe el. Tin sa reamintesc si aici faptul ca daca dau de volan stanga dreapta putin, troncane volanul.

 

Multumesc anticipat pt. sfaturi/pareri!

jocul/trepidatul pe care il simti in volan la mine a fost din amortizoare,erau curse...

poti verifica si flansele amortizoare.......cu siguranta ai joc si in semicaseta ca si mine <_<

Link to comment
Share on other sites

Cutia e manuala... Inca nu am gasit timp ca sa demontez tot ce tine de directie ca sa aflu de unde vine jocul la volan, dar mi-a zis un mecanic ca ar putea fi cardanul volanului. Legat de punctul 2: am observat ca "da in nas" cand ma dau tare la ea. Pot fi injectoarele pe duca sau poate fi cutia de viteze pe duca?
Link to comment
Share on other sites

Cutia e manuala... Inca nu am gasit timp ca sa demontez tot ce tine de directie ca sa aflu de unde vine jocul la volan, dar mi-a zis un mecanic ca ar putea fi cardanul volanului. Legat de punctul 2: am observat ca "da in nas" cand ma dau tare la ea. Pot fi injectoarele pe duca sau poate fi cutia de viteze pe duca?

De directie n-am ce sa-ti zic, dar de benzina de la Lukoil pot sa-ti zic multe...cum ar fi ca este diluata cu diverse substante.Motorina e diluata cu parafina si altele.

Schimba benzina si zi-ne daca prezinta aceleasi simptome.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
... Inca nu am gasit timp ca sa demontez tot ce tine de directie ca sa aflu de unde vine jocul la volan, dar mi-a zis un mecanic ca ar putea fi cardanul volanului.

man,maine dimineata schimb semicaseta.am joc in ea.multumesc pe aceasta cale unui mare forumist care m-a ajutat!

te tin la curent cum e cu semicaseta noua!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.