Jump to content

sonorizare e36 320i sedan


b_onney

Recommended Posts

nu cred ca 2 difuzoare in spate ar strica aspectul masini, dar clar ar imbunatati calitatea si puterea sunetului, nu vreau sa pun pe spate difuzoare de 10cm e cam penal nu crezi ? sa pun un subwoofer activ nu prea are sens chiar daca nu sunt batai de cap, am inteles ca ar fi o masina bine antifonata si iti trebuie o putere pe woofer de 300rms pentru a da randament :), oricum vad ca nici un profi pe aici cu putin timp pentru cateva explicatii ..... azi ma duc sa imi cumpar difuzoare pentru spate JBL GTO927, iar fata inca nu sunt decis daca aveti vro recomandare ... <_<

cumpara tot jbl eu asa am si sunt multumit

 

wofer este corect

 

Ma scuzi ca trebuie sa te corectez ! Wofer nu este corect !

Vezi pe wikipedia cum e corect !

ok nu prea stiam exact diferentele nu prea am dat importanta...ca e wofer sau subwofer toata lumea stie ca este un difuzor de bass ...eu ziceam bine mai devreme dar colegul ma bagat putin in ceata si ma gandeam ca gresesc

Link to comment
Share on other sites

Pai, prima cauza de distorsiune ar fi player-ul ! Si nu din cauza ca este prost sau ca difuzoarele sunt prea mici ca putere.

Toate player-ele, fac asa... cand sunt date la maxim. E o chestie legata de amplificatorul final.

A doua varianta de distorsiune ar putea fi chiar difuzoarele care au impedanta de 2 ohmi iar player-ul recomanda 4 ohmi.

Daca o sa mergi cu boxele la maxim mult timp (reducand basul din player ca sa nu mai distorsioneze) risti sa arzi boxele sau etajul final al player-ului daca player-ul nu are protectie.

Problema ar merge rezolvata daca o sa gasesti o statie care sa nu aiba probleme cu boxele de 2 ohmi.

Asa o sa fii si tu multumit in final: adica nu o sa-ti mai distorsioneze cand o dai mai tare (atentie: chiar si statiile au limite, la maxim incep sa distorsioneze sau intra in protectie, pentru ca se incalzesc), si o sa fii multumit (cred) si de boxele JBL.

Masca din dreapta fata, se scoate tragand-o inspre scaun, dupa ce ai dat la o parte chederul care o acopera in dreptul usii.

 

Acum, sa-ti mai spun ceva ca vad ca esti incepator !

Intr-un sistem audio conteaza fiecare componenta, chiar si cablurile. In general e bine sa cumperi tot lantul audio de la acelasi producator.

Adica, iti cumperi player JVC, indicat e ca si statia si boxele sa fie tot JVC. Daca iti iei player Panasonic, statie Sony si boxe JBL e posibil sa fii dezamagit, deoarece player-ul Panasonic poate are alt nivel de iesire al semnalul pe Line-Out fata de cat ii trebuie statiei Sony, iar statia la randul ei are alta impedanta pe iesirea de difuzoare fata de boxele JBL. Si te miri de ce la tine in masina nu se aude bine, cu toate ca in magazine ai fost multumit sau super incantat si de player-ul Panasonic, si de statia Sony si de boxele JBL.

Cine se pricepe, poate sa combine mai multi producatori intr-un sistem audio, dar crede-ma ca o va face doar daca este nevoit, adica unul din producatori are un produs pe care nu-l are celalalt.

Am spus mai sus ca fiecare componenta conteaza. Degeaba ai player bun, daca statia sau boxele nu sunt capabile ! La fel, degeaba ai player si boxe bune, daca statia iti strica sunetul ! Daca ai cabluri ieftine, si nu sunt ecranate nu te intreba de ce cu statia la maxim auzi in boxe "cum se invarte" motorul masinii !

Si inca o chestie: Tare nu inseamna si calitate !

 

Apropo, ai taiat tabla ? <_<

Link to comment
Share on other sites

la maxim orice boxe cu orice player ai monta va distorsiona daca nu ii faci setarile sunetului corespunzator nu stiu ce player ai tu dar eu am un lg nu stiu exact modelul cu boxe fata spate jbl in doua cai si nu am nici un fel de plroblemasi sunt chiar foarte multumit de ele

Chiar un prieten ma intreba daca am subwofer si apropo de subwoferele active ,mi-am cumparat si eu unul tot de la jbl si la fel de multumit sunetul este in limitele suportate iar ca sa ai un sunet bun cum zicea colegul conteaza tot chiar si fixarea boxelor decupeaza bine in spate sa se aseze bine nu forta daca nu vin bine risti sa le descentrezi si zi unde le-ai montat

Link to comment
Share on other sites

cum ai montat boxele pe spate , am inteles ca exista si o masca care permite celor ovale a fi montate in locul celor stock de pe masina (un baiat de la be-loud mi-a zis mai demult ) sau decupat , ai decupat tot acolo sau langa ; eu as avea intentia de a pune doua ovale pe sapte in parti si pe mijloc un dif de joase cu statie si ar avea incinta acustica chiar porbagajul , nu st mai studiez problema , dar in principiu alea pe spate si chiar si pe fata pe viitoar le-as schimba si eu ...

desi poate si playerul am un clarion destul de ok cu stick .... dar pe cealalta am avut kenwood cu boxele bmw stock doar pe fata jos le avea schimbate , pot spune ca are sonorizarea mult mai buna ca asta ... o fi de la player poate , eram mai multumit de kenwood oricum , dar si boxele de pe fata jos ajutau ...

Edited by RazvanCRD
Link to comment
Share on other sites

eu am taiat tabla cu un soricel, nu sunt montat foarte perfect dar sunt bine fixate si nu cred ca s-a pus problema descentrarii, e destul de nashpa faza cu taiatul ........ eu va sfatuiesc nu va bagati nasul daca nu va pricepeti ! mergeti la un centru specializat sau la cineva care se pricepe.

 

am inteles acum cum sta treaba, e de ........ playerul ! statie 4x100 JBL e oky ? difuzoarele au pe tweetere un butonas mic langa care scrie 0db - 3db ?

Link to comment
Share on other sites

Eu am un coupe E36 320I si pe fata am cumparat Alpine de 13 care au 50W, iar pe spate am gasit adaptoare facute special pt masina mea in care poti pune boxe ovale, pretul a fost de 40 lei.

 

uite si adresele http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...ype-G/SPG-13C2/

http://www.metrafo.ro/produse/rame-inele-s...h-spate-pereche

sper sa te ajute.

Edited by nailbombmax
Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt putin dezamagit de cum se aude, cand dau ceva mai tare vibreaza totul in masina mai ales fata, dupa cum am mai spus pe fara am http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...ype-G/SPG-13C2/ , pe spate: http://www.domo.ro/Audio-Video/Echipamente...oneer_TS-A6903i , iar Player-ul este: http://www.price.ro/specificatii_pioneer_d...00ub_115642.htm , indiferent cat incerc sa setez cd player-ul tot degeaba, pe fata nu am gasit pioneer si am luat alpine, nu cred ca de acolo sa fie problema.
Link to comment
Share on other sites

asa e , am avut diverse sisteme audio pe mesini , artizanale sau profi , toate distorsioneaza peste un anumit volum pt ca el iti da o anumita putere cu distorsiuni 1% apoi ai putere dar se amplifica si distorsiunile , de obicei din cate imi amintesc ele ajung la 10% adik te enerveaza grav ... intr-o anumita situatie nu vei putea regla decat joasele sa fie mai slabe si inaltele si mediile , vei catsiga putin pana incep distorsiunile sa supere , dar nu vei avea bass la volum mai mic ... Edited by RazvanCRD
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.