Jump to content

greierasi. vreun sfaturi impotriva lor?


Recommended Posts

Am o problema, care nu a fost grava pana acum, dar de cand cu caldurile, s-a agravat.

 

De cand am luat masina (bavaria motors sh) nu au fost probleme majore, poate doar daca acordam eu atentie maxima la absolut orice sunet din habitaclu.

 

Acum insa, cred ca s-a ajuns la un nivel al decibelilor cam marisor. In principiu, este vorba de un greieras in consola centrala, care isi face simtita prezenta nu doar la accelerari (de diesel). Din cate am reusit sa-mi dau seama, problema e in jurul aeratoarelor din mijloc, mai exact de la aeratoare spre parbriz. Daca aps pe aceasta zona, nu se mai aude. Prblema e ca acum vibreaza ceva (face zgomot) chiar si la denivelari prelungite (gen asfalt valurit) si incepe sa nu-mi placa.

 

Ce as putea sa fac eu, acasa, in garaj, ca sa rezolv intr-un fel problema asta? Dupa mine, un burete aplicat intr-un loc magic ar rezolva toata problema, dar e mai greu cand trebuie sa scoti tot bordul pentru asta. Solutia cu mersul la bavaria si rugat sa faca ceva pana iese masina din garantie (august) as vrea totusi sa ramana ultima...

 

Altceva, tot pe aceleasi denivelari (daca sunt mai adanci) sau la vreo groapa, tot boncane ceva prin spate. Am 2 variante: ori panoul care acopera portbagajul (as dori sa fie asa) ori bucata de plastic de pe plafon din spate, care include iluminatul (sper ca nu). La prima auditie ai fi tentat sa zici ca e ceva care atinge de plafon, sau ceva, dar poate fi o iluzie cauzata de propagarea undelor sonore. Daca este vorba de placa de deasupra portbagajului, cum o pot aranja ca sa stea mai fixa decat e pe gropi?

 

Si mai sunt niste sunete suspecte, dar nu enervante, la colturile bordului, zona unde se impreuneaza stalpul cu bordul. La fel, prin presare nu se mai aude nimic nici pe-acolo. Scaunul mai protesteaza cateodata, dar il iert, si inevitabilele sunete de la chedere cand se flexeaza caroseria si se mai framanta putin intre ele. Pentru asta am luat gummi pflege si astept timpul liber sa ma ocup de problema.

 

Mi-ar placea niste sfaturi, daca aveti vreo idee. In special pentru kestia aia din bord, de departe cea mai enervanta sursa de zgomot.

 

Ca un scurt offtopic, ca nu as vrea sa mai deschid altul deocamdata, pe sus-amintitele drumuri valurite se intampla (cateodata) sa am niste senzatii in volan ca si cum ceva nu ar fi strans cum trebuie. Si daca aud vreun troncanit din fata sau din spate pe vreun drum de tara (mers in treapta I la relanti, deci sub 15 km/h) sau pe asfalt gaunos (dar tot asa, doar cateodata, nu constant) inseamna obligatoriu ca trebuie schimbat ceva pe la amortizoare/suspensii/bielete sau ce alte kestii mai sunt pe-acolo? As vrea sa ma duc la bavaria pentru o inspectie la directie si amortizoare. Cat costa asa ceva (aproximativ), ca nu stau chiar bine cu banii. Ah, si inca ceva: ce piese nu sunt consumabile si ar putea fi afectate de gropi? Parca amortizoarele citisem pe undeva ca nu ti le schimba daca ramai fara ele dupa vreo crevasa mioritica...

Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

Eu as merge la AB. Dar inarmeaza-te cu rabdare...

 

Aproape sigur, problema din mersul la relanti e de la ceva bucse, bielete. Nu cred ca e de la amortizoare. Prima data se uzeaza bucsi brate inferioare fata. Ma mira ce zici de greierasii din bord. Eu am un 120d din martie 2007, are 78000 km, aproape exclusiv Romania si nu are nici un greiere pe nicaieri. Daca e in garantie, ar trebui sa o duci la ei sa rezolve problema.

 

Cat priveste partea de bucsi, bielete, amortizoare, din cate stiu eu nici o garantie nu acopera treaba asta.

 

Bafta si sa ne scrii ce si cum ai rezolvat.

 

http://www.scjohnson.ro/media//corporate/ro/img/brands/prods/Raid/ro_raid_electricwithlaminatedmats.jpg

<_<)

Faci haz de necazul omului...

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

am glumit, m-a amuzat faza cu greierasii <_<

 

on topic:

 

si la seria 1 la mine, se aud une zgomote ciudate, gen greierasi cum spune el.

 

Am suspensie M si Run Flat, astfel ca vibratiile se simt mult mai puternic in habitaclu. Cel mai enervant zgomot vine de undeva din zona ceasurilor de bord, undeva in spate si pe la haion parca.

 

Nu dau prea multa importanta totusi.

 

Ajungi sa demomtezi toata masina pana identifici zgomotul probabil...

Link to comment
Share on other sites

pt mmarkus si m1ha1

 

ce auziti voi se poate sa fie scartait de chedere? Daca de acolo e, puteti sa incercati cu un tratament de cauciuc. Este un spray, Gummi Pflege ii zice, care s-ar putea sa ajute (nu am incercat personal, inca, dar am si eu un tub nou). Sau orice tratament pentru cauciuc care nu contine silicon.

Link to comment
Share on other sites

pai si gummi ala cred ca are rol de lubrifiere <_<

 

Nu are.

Folosesc de la Wurth GummiPflege. Este o solutie pt intretinut ornamente (si nu numai) de plastic si cauciuc. De exemplu, iarna, dupa fiecare spalare a masinii, urmeaza stersul chederelor (inclusiv capota si portbagaj) cu acel spray. Chederele nu au inghetat niciodata.

Si, intr-adevar, in nici o masina nu am avut niciodata scartait de chedere.

Oricum, nu are niciun rol de lubrifiere.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@ MSlv

 

Referitor la zgomotul chederelor pe denivelari sau in curbe, eu am gasit o solutie: cobori geamul foarte putin, de ordinul milimetrilor, asa incat atunci cand rulezi cu viteza sa nu fasaie geamurile. La mine am constatat aceasta problema cand am intrat in tara, dupa ce am adus masina din Germania.

 

Al doilea zgomot perceptibil este in spatele spatarului scaunului soferului. Apare cand virezi stanga sau dreapta, ceva care penduleaza, probabil desprins de la locul lui. Asta nu ma streseaza, si scaunul nu stiu la cine sa ma duc sa il desfaca.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
pt mmarkus si m1ha1

 

ce auziti voi se poate sa fie scartait de chedere? Daca de acolo e, puteti sa incercati cu un tratament de cauciuc. Este un spray, Gummi Pflege ii zice, care s-ar putea sa ajute (nu am incercat personal, inca, dar am si eu un tub nou). Sau orice tratament pentru cauciuc care nu contine silicon.

nu e din chedere...scartaie cam tot ce e din plastic....am observat ca si scaunul meu in zona unde sunt clapetele de reglaj <_< o fii din cauza caldurii?

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca o sa avem ce face drumurile ne omoara,cu suspensie M tech aveam asa bocanit ceva pe spate pe piatra cubica(hayon sau capacul de la portbagaj) cu H&R mai am scartait clapete reglaj scaun dreapta si suport centura sofer,deja incerc sa ma acomodez cu ele.BMW 325 compact masina 2001 an de fabricatie si de vreo 6-7 ani in Romania <_<
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu am schimbat runflat urile cu normale. Inainte de asta totul incepuse sa scartie, in special gurile de aer din laterale. De cand am pus noile cauciucuri nu mai am pb me absolut deloc. A pierdut din stabilitate dar sincer merita :). Am oricum mare joc la directie(problema a drumuriolor mioriticce) :bashwall:

Sincer nu vreau sa mai aud de cauciucurile astea.. mai ales pe o masina "de calitate" in care plasticul( fiecare bucatica evaluata la multi $$) predomina in proportii de peste 70% <_<))).

Link to comment
Share on other sites

100% greierasii sunt romanesti! Eu mi-am luat un Opel Vectra si cat l-am testat inainte sa-l cumpar si apoi tot drumul din germania inapoi , greierii au intrat in masina cand am ajuns pe Tihuta, drumul era in refacere. Nu am mai scapat de ei:( dar am scapat de masina:)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
m-am mai obisnuit cu zgomotele din interior, aproape ca nu mai aud nimic. in schimb am dat de un "greieroi", am un mic joc in caseta de directie. maine plec la munte vreo 10 zile. la intoarcere ma opresc direct la ei pt o programare, ca garantia imi expira la mijlocul lui august si vreau sa profit de ea. pana la urma asa am luat-o de la bavaria, inca de la inceput simteam niste vibratii in volan. culmea e ca bucsile, pivotii, bieletele, toate alea erau ok sau cel putin asa mi-a zis tipul care mi-a facut diagnoza...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.