Jump to content

My Touring


S L Y

Recommended Posts

foarte frumos touring ... ne-am mai intalnit prin trafic.

Eu unu ma uit dupa toate touring-urile , vroiam sa te intreb dupa ce ai coborat-o cu 2 cm de spate cum se simte ? tot asa rigida ?

Coborarea a coincis cu trecerea la roti de 18" asa ca nu pot sa fac o comparatie. Parca e cam la fel.

Teoretic ar trebui sa fie putin mai moale.

Oricum, sunt pe cale sa-mi schimb toata suspensia, ii ajunge....

Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu o sa iti vanda nimeni separat doar fata, asa ca mai multe esti obligat sa o iei pe toata :(

La ce firma te-ai gandit?

Pai cine a zis ca doar fata?

 

O schimb pe toata. As vrea ceva reglabil, cu sistemul de reglaj pt spate cum e cea din poza de mai sus, e de la SuperSport (Germania), am citit pe alte forumuri ca ar fi Ok. Mai caut si alte marci.

 

Lista e lunga....: amortizoare, ulei cutie, discuri+placute+saboti, articulatie fata, vopsit total sau colantare totala...plus ca e vremea si reviziei periodice, ulei, filtre..

 

Am de cheltuit iarna asta :).

Edited by S L Y
Link to comment
Share on other sites

wow mi-a mai zis cineva treaba asta cu suspensia reglabila pe instalatia de aer actuala (auzisem pt. e38), dar se poate sa reglezi si fata ? ... cam cat costa suspensiile ?

Din cate stiu pe e38 suspensia e pneumatica fata-spate. Aici e alta poveste, pe fata se rezolva clasic, cu un kit de amortizoare reglabile iar pe spate trebuie sa fie doar amortizorul (fara arc) si cu reglajul aferent (cel din poza).

Dupa cum spunea si @maniaku nu le poti lua separat si pana acum am gasit pachetul asta doar la SuperSport si pe ebay costa 450 euro.

post-536-0-61116200-1321949468_thumb.jpg

Edited by S L Y
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Nu pot sa cred ca de un an de zile nu am mai postat pe topicul asta, insa acum m-am ocupat serios de masina, a primit un tratament bine meritat :yahoo: :

 

- Schimbat discuri si placute de frana;

- Bujii incandescente;

- Schimbat toate furunele de vacuum cu siliconice;

- Senzor axa came;

- Schimbat ulei cutie;

- Reconditionat amortizoare;

- curatat admisie si evacuare;

- reparat Webasto;

- schimbat bara fata.

 

Vaporu' trage acum de parca am resoftat-o, raspunde imediat la acceleratie si mai agresiv, fara nici un pic de fum si franeaza ca la carte.

 

Pentru a nu ridica suspiciuni privind schimbarea barii fata :rolleyes: , am atasat si o poza si mentionez ca cea veche avea o ureche

rupta in urma unei coborari de pe trotuar urmata la ceva timp de o lovitura primita in acelasi colt de la un autor necunoscut.

 

Sper ca la anul sa ii pot oferi un vopsit complet.

post-536-0-39907000-1353503759_thumb.jpg

post-536-0-47125600-1353503912_thumb.jpg

Edited by S L Y
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.