Jump to content

Cel mai bun asfalt din Romania...Exista oare ?


Recommended Posts

Presupun ca si voi macar o data in viata v-ati trezit fara nici un motiv si pur si simplu v-ati urcat in masina "sa dati o tura" . Problema este ca in oras (Bucuresti mai exact) nu prea ai foarte mult spatiu si plus ca e oras...nu poti merge prea tare, sunt semafoare, sunt pietoni , politisti , angajati ai REBU care stau in mijlocul strazii la ora 4 dimineata , oameni beti care conduc masini plecand din cluburi si asa mai departe...

 

Daca ai destui bani pentru a-ti face un plin si sa pleci spre munte e o alternativa . Dar pe DN1 sunt radare fixe si portiunea de drum mai placuta pentru condus (care incepe undeva aproape de Comarnic) se termina prea repede (in Sinaia).

 

TransfĂŁgĂŁrĂŁÂşanul este totusi destul de departe ... merita oare sa te avanti pana acolo ?

 

Un drum care mie imi este foarte drag este cel dintre Cheia(Valenii de munte) si Brasov.

 

Am deschis acest subiect pentru a ne "prezenta" drumul pe care conducem masina , oricand , cu drag.

 

Eu nu pot spune ca am gasit in Romania acest drum pe care sa conduc oricand cu placere, dar sunt in cautare...din pacate nu gasesti sau nu stiu eu unde sa caut in apropierea Bucurestiului. Orice ideea e bine venita ! Astept sa vad pe unde ne/o sa ne plimbam masinile

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

bucuresti - brasov - sighisoara - sibiu - rm valcea - pitesti

bucuresti - brasov [dn1A]

bucuresti -ploiesti -intorsatura buzaului - buzau - urziceni - buc

sunt multe rute frumoase pe la noi dar pacat ca drumu nu e asa bun

Abia astept sa fac alta tura pana in Europa <_<

Link to comment
Share on other sites

Drumuri cu priveliste frumoasa sunt sigur ca avem chiar si aproape de bucuresti. DAR exista oare destul de aproape de Bucuresti si nu numai , un drum care sa ne satisfaca pe toti ?

Adica : 1 - Asfalt cel putin bun(fara gropi sa nu faci vreun accident, sa fie semnalizat sa vezi pe unde mergi si noaptea , etc.. )

2 - Priveliste decenta (sa poti vedea un camp sau o padure sau orice , nu oras)

3 - Trafic aproape inexistent (fara prea mult trafic, fara tiristi idioti care sunt prea beti ca sa mai observe pe cineva in oglinda. Nu zic necirculat de nimeni intrucat ar fi o aberatie sa ceri asa ceva)

4 - Sa ai viraje (sa simti ca esti la volan si conduci , nu sa te pui in linie dreapta si eventual sa adormi daca esti noaptea la volan)

5 - Eventual o benzinarie pe o raza de minim 80-90 km <_<

Link to comment
Share on other sites

... si portiunea de drum mai placuta pentru condus (care incepe undeva aproape de Comarnic) se termina prea repede (in Sinaia).

 

Pentru ca am si ceva cepei si ceva torque pe o masina pe care nu o crezi prea vioaie la prima vedere :bashwall:, cand permit conditiile de trafic, mai gasesc pe cate unul pus pe joaca pe portiunea asta... <_<

Si cand ajung in Sinaia, pe portiunea unde incep cele 2 benzi - si unde este si radarul fix - ma cumintesc pe banda 1, si in 99% din cazuri, "partenerul de joaca" tashneste triumfator pe langa mine, drept in ghearele astuia... Fac baietii planul la amenzi cu mine ... :)

Link to comment
Share on other sites

Daca nu dai de multe tiruri, intre Pitesti si Valcea pe Dealu Negru sunt mai multe portiuni bune de condus: urcat, coborat, portiuni drepte, portiuni cu serpentine.

 

Am mers anul trecut pe un drum intre Zalau si Cluj care mi-a placut; nu stiu daca acum sunt camere pe-acolo. Cred ca e DN81, dar nu sunt sigur.

Link to comment
Share on other sites

Sibiu-Brasov... Ar fi foarte fain daca s-ar termina odata cu lucrarile. Inca mai prinzi 5-6 semafoare dar in rest super. Exceptie facand poate "insulele" din mijlocul drumului, de nu stii cum sa tragi mai repede de volan sa nu intri in ele cu viteza mare <_<

 

Deva-Arad +1. Numai sa nu prinzi o coloana de tiruri ca atunci jale... :)

Link to comment
Share on other sites

Ai A2 daca vrei sa alergi dar primii km e cam neplacut,DN1A Valenii de Munte - Brasov e frumos dar daca prinzi 3 tiruri se complica problema,mai e Brasov-Sibiu dar sunt semafoare,Pitesti Ramnicu Valcea e ok ca ai si cate 2 benzi pe urcare dar e aglomerat,Brasov Balvanyos cred ca e ok(acum 2 ani era bun si destul de putin aglomerat).
Link to comment
Share on other sites

Sibiu-Brasov... Ar fi foarte fain daca s-ar termina odata cu lucrarile. Inca mai prinzi 5-6 semafoare dar in rest super. Exceptie facand poate "insulele" din mijlocul drumului, de nu stii cum sa tragi mai repede de volan sa nu intri in ele cu viteza mare <_<

 

Deva-Arad +1. Numai sa nu prinzi o coloana de tiruri ca atunci jale... :bashwall:

 

 

Confirm, mai nou Sibiu Brasov e un drum pe care poti sa mergi ... intins.

 

Despre insulitele alea, ele sunt excelente din punctul meu de vedere, din pacate sunt EXTREM DE PROST semnalizate, astfel devin din excelente foarte periculoase si nu-si mai ating scopul automat ...

 

Dar daca le vor semnaliza din timp altfel vor sta lucrurile. :)

Link to comment
Share on other sites

subscriu la DN1A.. mai ales portiunea Cheia Brasov..Chiar daca sunt ceva tiruri cateodata tot gasesti o portiune sa te joci. Daca stai dupa tir linistit nici asa nu e chiar drama ca e o priveliste extraordinara. Asfaltul e excelent, cel putin cand am fost ultima data anul trecut.
Link to comment
Share on other sites

Vad ca in majoritatea posturilor apare Brasov...<_<

Chiar sunt faine drumurile prin judet si apropiere..

 

PS : Pentru vitezomani, care cunosc zona, intre Codlea si Ghimbav e un fel de mini-autostrada, cu un E60 525d am prins 240 aproape...

Link to comment
Share on other sites

Drumuri cu priveliste frumoasa sunt sigur ca avem chiar si aproape de bucuresti. DAR exista oare destul de aproape de Bucuresti si nu numai , un drum care sa ne satisfaca pe toti ?

Adica : 1 - Asfalt cel putin bun(fara gropi sa nu faci vreun accident, sa fie semnalizat sa vezi pe unde mergi si noaptea , etc.. )

2 - Priveliste decenta (sa poti vedea un camp sau o padure sau orice , nu oras)

3 - Trafic aproape inexistent (fara prea mult trafic, fara tiristi idioti care sunt prea beti ca sa mai observe pe cineva in oglinda. Nu zic necirculat de nimeni intrucat ar fi o aberatie sa ceri asa ceva)

4 - Sa ai viraje (sa simti ca esti la volan si conduci , nu sa te pui in linie dreapta si eventual sa adormi daca esti noaptea la volan)

5 - Eventual o benzinarie pe o raza de minim 80-90 km :)

 

 

Am descoperit duminica trecuta un astfel de drum (2,3,4,5), dar nefiind vorba de asfalt, ci de criblura, fie ea si foarte bine tĂŁvĂŁlugitĂŁ si fara gropi, probabil ca sunt off-topic publicand micul paradis rutier (punctul 2: priveliste chiar minunata) <_<

Edited by LoLa
Link to comment
Share on other sites

Valea Muresului (Arad-Deva), imi place mult. Multe curbe, asfalt excelent, multa verdeata in jur. Din pacate foarte multe tiruri si radare

intr-adevar adrumul asta imi place si mie foarte mult (probabil si din cauza ca il stiu foarte bine)

 

noapte este foarte frumos sa conduci in ce ritm vrei

 

cu tirurile nu prea am probleme (le depasesc repede) dar cu radarele....pe drumul asta mi-au suspendat permisul prima data!! <_<

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.