Jump to content

angel eyes la E90


dragos75

Recommended Posts

stie cineva cu ce este angel eyes-ul la e90 daca este bec sau led si cum se pot inlocui.personal am desfacut capaculpe unde se schimba becurile de far si nu gasesc decit becul cu xenon cel de faza lunga si cel de semnalizare .ca sa dau farul jos ar trebui sa dau bara jos <_< daca nu e alta solutie i-mi fac curaj ,da poate nu.cu multumiri anticipate!(sa fie din soft ?)
Link to comment
Share on other sites

stie cineva cu ce este angel eyes-ul la e90 daca este bec sau led si cum se pot inlocui.personal am desfacut capaculpe unde se schimba becurile de far si nu gasesc decit becul cu xenon cel de faza lunga si cel de semnalizare .ca sa dau farul jos ar trebui sa dau bara jos <_< daca nu e alta solutie i-mi fac curaj ,da poate nu.cu multumiri anticipate!(sa fie din soft ?)

ştiu că am văzut ĂŽntr-un post dar nu-l mai găsesc. zicea cineva că trebuie demontat carenajul din faţa roţii(apărătoarea de noroi) pt a avea acces la becul de la angel eyes.

aşa arată un bec de angel eye pt E90.

dacă vrei te pot ajuta cu poze pt a avea idee unde sunt becurile de angel eyes, am un far cu bi-xenon şi angel eyes ĂŽn garaj de E90.doar ce l-am schimbat.

şi are şi becurile intacte de angel eyes.

 

P.S. dacă nu mă ĂŽnşel becurile pt inelele angel eyes sunt ca poziţie ĂŽn partea de jos a farului, şi nu ĂŽn cea din spate precum a celor 3 becuri(semnalizare, xenon D1S şi halogen H7).

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

N-am avut somn şi am zis să fac ceva util şi sper să te ajute.

Vedere din spate a farului. Te interesează partea din stânga jos, cea care are forma unui tub.

post-11868-1244243165_thumb.jpg

Vedere a farului răsturnat

post-11868-1244243707_thumb.jpg

Unde ţi-am indicat cu săgeţi acolo este o clemă. Trebuie să bagi o şurubelniţă dreaptă şi s-o desfaci, este identică cu cea din următoarea poză. Este important să ĂŽncepi cu această clemă şi după ce o desfaci să tragi de tubul ală să-l depărtezi de buza farului.

post-11868-1244243741_thumb.jpg

Cea de-a doua clemă, se desface la fel ca prima şi se trage de tub ĂŽnspre exterior şi se scoate.

post-11868-1244243782_thumb.jpg

Soclul cu bec pt angel eye. are 2 şuruburi, se desfac cu torx de 15. Tot ĂŽn poza asta se vede unde se prinde prima clemă.

post-11868-1244243823_thumb.jpg

Poză cu soclul desfăcut.

post-11868-1244243890_thumb.jpg

Poză cu becul ĂŽn soclu(m-am ĂŽnşelat ĂŽn legătură cu becul ală de pe ebay, se pare că nu sunt la fel).

post-11868-1244243928_thumb.jpg

Poză cu lentila şi cele 2 canale care luminează cele 2 angel eyes-uri.

post-11868-1244243982_thumb.jpg

 

Acum mai rămâne partea cu ajunsul la far, dar eu din câte ĂŽmi amintesc e o "uşiţă de vizitare" ĂŽn carenaj(apărătoarea de noroi) care se demontează şi astfel ai acces facil ĂŽn zona de jos a farului.

Spor la treabă!

 

P.S.: din câte am observat becul nu se desprinde de soclu, pare lipit. Dar e posibil să mă ĂŽnşel. Cred că se cumpără cu tot cu soclu.

Edited by IulianC
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

N-am avut somn Âşi am zis sĂŁ fac ceva util Âşi sper sĂŁ te ajute.

Vedere din spate a farului. Te intereseazã partea din stânga jos, cea care are forma unui tub.

post-11868-1244243165_thumb.jpg

Vedere a farului rĂŁsturnat

post-11868-1244243707_thumb.jpg

Unde Þi-am indicat cu sãgeÞi acolo este o clemã. Trebuie sã bagi o ºurubelniÞã dreaptã ºi s-o desfaci, este identicã cu cea din urmãtoarea pozã. Este important sã Începi cu aceastã clemã ºi dupã ce o desfaci sã tragi de tubul alã sã-l depãrtezi de buza farului.

post-11868-1244243741_thumb.jpg

Cea de-a doua clemĂŁ, se desface la fel ca prima Âşi se trage de tub ĂŽnspre exterior Âşi se scoate.

post-11868-1244243782_thumb.jpg

Soclul cu bec pt angel eye. are 2 Âşuruburi, se desfac cu torx de 15. Tot ĂŽn poza asta se vede unde se prinde prima clemĂŁ.

post-11868-1244243823_thumb.jpg

PozĂŁ cu soclul desfĂŁcut.

post-11868-1244243890_thumb.jpg

PozĂŁ cu becul ĂŽn soclu(m-am ĂŽnÂşelat ĂŽn legĂŁturĂŁ cu becul alĂŁ de pe ebay, se pare cĂŁ nu sunt la fel).

post-11868-1244243928_thumb.jpg

PozĂŁ cu lentila Âşi cele 2 canale care lumineazĂŁ cele 2 angel eyes-uri.

post-11868-1244243982_thumb.jpg

 

Acum mai rãmâne partea cu ajunsul la far, dar eu din câte Îmi amintesc e o "uºiÞã de vizitare" În carenaj(apãrãtoarea de noroi) care se demonteazã ºi astfel ai acces facil În zona de jos a farului.

Spor la treabĂŁ!

 

P.S.: din câte am observat becul nu se desprinde de soclu, pare lipit. Dar e posibil sã mã Înºel. Cred cã se cumpãrã cu tot cu soclu.

multumesc pt ajutor.eu nu am demontat farul de pe masina de cit capacul din carenaj si nu m-am prins ca becul este undeva pe jos.cred ca voi demonta carenajul din partea din fata pt.ca usita este cam incomoda.sa caut becul si o sa-l schimb.cu multumiri :dragos75

Link to comment
Share on other sites

eu am farul asta ramas de pe urma schimbarii lui. Un caine a avut ceva cu farul asta si mi-a spart sticla cu capul <_<

dar l-am schimbat pe casco. Acum am un far dreapta de rezerva, doar ca trebuie sa-i caut sticla.

Cu mare placere, sper sa-ti fie de folos!

Link to comment
Share on other sites

eu am farul asta ramas de pe urma schimbarii lui. Un caine a avut ceva cu farul asta si mi-a spart sticla cu capul :)

dar l-am schimbat pe casco. Acum am un far dreapta de rezerva, doar ca trebuie sa-i caut sticla.

Cu mare placere, sper sa-ti fie de folos!

am scos becul destul de greu pe la motor,cam inghesuiala acolo ,la o adica se da relativ usor carenajul aripii(vreo 6 suruburi) probabil asa voi face la montaj ca sa fiu sigur ca pun corect capacul sa nu intre umezeala in far.acum caut bec pt ca am reusit sa scot becul din soclu si s-ar putea pune alt bec dar nu cred ca il gasesc ,este un phillips 12v 10w cu halogen .incerc miine pe la bavaria cred ca este un bec special pt bmw??? <_<

Link to comment
Share on other sites

eu am farul asta ramas de pe urma schimbarii lui. Un caine a avut ceva cu farul asta si mi-a spart sticla cu capul :)

dar l-am schimbat pe casco. Acum am un far dreapta de rezerva, doar ca trebuie sa-i caut sticla.

Cu mare placere, sper sa-ti fie de folos!

am scos becul destul de greu pe la motor,cam inghesuiala acolo ,la o adica se da relativ usor carenajul aripii(vreo 6 suruburi) probabil asa voi face la montaj ca sa fiu sigur ca pun corect capacul sa nu intre umezeala in far.acum caut bec pt ca am reusit sa scot becul din soclu si s-ar putea pune alt bec dar nu cred ca il gasesc ,este un phillips 12v 10w cu halogen .incerc miine pe la bavaria cred ca este un bec special pt bmw??? <_<

cred cĂŁ te-ai chinuit enorm sĂŁ scoĂži becul cu soclu pe la motor :bashwall:

cum ai zis Âşi tu, la remontare ĂŽĂži recomand sĂŁ scoĂži carenajul roĂžii, nu e mare lucru. o sĂŁ ai un acces mult mai facil.

cred cĂŁ e un bec special pt BMW cel de la angel-eyes. nu cred cĂŁ e o cĂŁruĂža de bani la Bavaria, poĂži ĂŽncerca Âşi la userii 4ucom Âşi Groza Dan sĂŁ vezi un preĂž pt bec.

Link to comment
Share on other sites

eu am farul asta ramas de pe urma schimbarii lui. Un caine a avut ceva cu farul asta si mi-a spart sticla cu capul :blink:

dar l-am schimbat pe casco. Acum am un far dreapta de rezerva, doar ca trebuie sa-i caut sticla.

Cu mare placere, sper sa-ti fie de folos!

am scos becul destul de greu pe la motor,cam inghesuiala acolo ,la o adica se da relativ usor carenajul aripii(vreo 6 suruburi) probabil asa voi face la montaj ca sa fiu sigur ca pun corect capacul sa nu intre umezeala in far.acum caut bec pt ca am reusit sa scot becul din soclu si s-ar putea pune alt bec dar nu cred ca il gasesc ,este un phillips 12v 10w cu halogen .incerc miine pe la bavaria cred ca este un bec special pt bmw??? :unsure:

cred cĂŁ te-ai chinuit enorm sĂŁ scoĂži becul cu soclu pe la motor :wub:

cum ai zis Âşi tu, la remontare ĂŽĂži recomand sĂŁ scoĂži carenajul roĂžii, nu e mare lucru. o sĂŁ ai un acces mult mai facil.

cred cĂŁ e un bec special pt BMW cel de la angel-eyes. nu cred cĂŁ e o cĂŁruĂža de bani la Bavaria, poĂži ĂŽncerca Âşi la userii 4ucom Âşi Groza Dan sĂŁ vezi un preĂž pt bec.

am cumparat de la bavaria cu140ron.vestea proasta este ca cel cu xenon la bavaria este780 ron <_< si normal ar fi sa ai unul in masina.ar fi interesant daca becurile cu xenon sunt standardizate si cumparindul de la phillips sa coste 100eur.codul dat de la bavaria este D1S.o sa mai caut.urmeaza montajul si trimit raspuns :bashwall: (preturile de la bavaria sunt cu adaos de maxim 150%.as scrie :blink: :)

Link to comment
Share on other sites

eu am farul asta ramas de pe urma schimbarii lui. Un caine a avut ceva cu farul asta si mi-a spart sticla cu capul :blink:

dar l-am schimbat pe casco. Acum am un far dreapta de rezerva, doar ca trebuie sa-i caut sticla.

Cu mare placere, sper sa-ti fie de folos!

am scos becul destul de greu pe la motor,cam inghesuiala acolo ,la o adica se da relativ usor carenajul aripii(vreo 6 suruburi) probabil asa voi face la montaj ca sa fiu sigur ca pun corect capacul sa nu intre umezeala in far.acum caut bec pt ca am reusit sa scot becul din soclu si s-ar putea pune alt bec dar nu cred ca il gasesc ,este un phillips 12v 10w cu halogen .incerc miine pe la bavaria cred ca este un bec special pt bmw??? :unsure:

cred cĂŁ te-ai chinuit enorm sĂŁ scoĂži becul cu soclu pe la motor :wub:

cum ai zis Âşi tu, la remontare ĂŽĂži recomand sĂŁ scoĂži carenajul roĂžii, nu e mare lucru. o sĂŁ ai un acces mult mai facil.

cred cĂŁ e un bec special pt BMW cel de la angel-eyes. nu cred cĂŁ e o cĂŁruĂža de bani la Bavaria, poĂži ĂŽncerca Âşi la userii 4ucom Âşi Groza Dan sĂŁ vezi un preĂž pt bec.

am cumparat de la bavaria cu140ron.vestea proasta este ca cel cu xenon la bavaria este780 ron <_< si normal ar fi sa ai unul in masina.ar fi interesant daca becurile cu xenon sunt standardizate si cumparindul de la phillips sa coste 100eur.codul dat de la bavaria este D1S.o sa mai caut.urmeaza montajul si trimit raspuns :bashwall: (preturile de la bavaria sunt cu adaos de maxim 150%.as scrie :blink: :)

am inlocuit becul ,am demontat partial carenajul rotii,l-am indepartat si a fost mai lejer.bec cu xenon am gasit phillips d1s cu 300ron pe net.merci pt ajutor!

Link to comment
Share on other sites

am inlocuit becul ,am demontat partial carenajul rotii,l-am indepartat si a fost mai lejer.bec cu xenon am gasit phillips d1s cu 300ron pe net.merci pt ajutor!

mĂŁ bucur cĂŁ l-ai ĂŽnlocuit tu Âşi n-ai apelat la service. Cu mare plĂŁcere!

Nu-Ăži cumpĂŁra bec cu xenon sĂŁ-l ai de rezervĂŁ. Mi se pare cĂŁ dai niÂşte bani aiurea, o sĂŁ-l Ăžii mult Âşi bine.

Ăn caz cĂŁ Ăži se arde ĂŽl cumperi atunci Âşi ĂŽl schimbi, becurile astea nu se ard aÂşa uÂşor. PĂŁrerea mea...

Link to comment
Share on other sites

am inlocuit becul ,am demontat partial carenajul rotii,l-am indepartat si a fost mai lejer.bec cu xenon am gasit phillips d1s cu 300ron pe net.merci pt ajutor!

mĂŁ bucur cĂŁ l-ai ĂŽnlocuit tu Âşi n-ai apelat la service. Cu mare plĂŁcere!

Nu-Ăži cumpĂŁra bec cu xenon sĂŁ-l ai de rezervĂŁ. Mi se pare cĂŁ dai niÂşte bani aiurea, o sĂŁ-l Ăžii mult Âşi bine.

Ăn caz cĂŁ Ăži se arde ĂŽl cumperi atunci Âşi ĂŽl schimbi, becurile astea nu se ard aÂşa uÂşor. PĂŁrerea mea...

am inteles ca durata de viata ar fi cam de 3ani si noi cam facem 3 in septembrie <_< .in plus as vrea sa ies din tara in concediu si am inteles ca este obligatoriu sa ai set de becuri de rezerva in unele tarisi ca nu te iarta politia cu un bec ars la faza scurta :) . ai schimbat pana acum vreun bec(in afara de cel cu caine kamikaze)?

Link to comment
Share on other sites

am inteles ca durata de viata ar fi cam de 3ani si noi cam facem 3 in septembrie <_< .in plus as vrea sa ies din tara in concediu si am inteles ca este obligatoriu sa ai set de becuri de rezerva in unele tarisi ca nu te iarta politia cu un bec ars la faza scurta :) . ai schimbat pana acum vreun bec(in afara de cel cu caine kamikaze)?

maºina mea are 4 ani jumate(la mine de aproape un an) ºi eu n-am schimbat niciun bec. farul nou a venit chel, fãrã becuri (a venit doar cu bec la angel-eyes, atât), În rest becul de la semnalizare, xenon-ul de pe fazã scurtã ºi halogenul de pe lungã, calculatorul, au fost de pe farul meu vechi.

dacã era o problemã des Întâlnitã arderea becurilor cred cã se gândeau sã punã ei din fabricã un bec de rezervã, dar nu cred cã e cazul.

DacĂŁ tot vrei sĂŁ nu te cerĂži cu poliĂžia ĂŽn caz cĂŁ-Ăži cer bec de rezervĂŁ cumpĂŁrĂŁ cel mai ieftin bec cu halogen sĂŁ ai ce le arĂŁta :bashwall:

Link to comment
Share on other sites

am inteles ca durata de viata ar fi cam de 3ani si noi cam facem 3 in septembrie <_< .in plus as vrea sa ies din tara in concediu si am inteles ca este obligatoriu sa ai set de becuri de rezerva in unele tarisi ca nu te iarta politia cu un bec ars la faza scurta :bashwall: . ai schimbat pana acum vreun bec(in afara de cel cu caine kamikaze)?

maºina mea are 4 ani jumate(la mine de aproape un an) ºi eu n-am schimbat niciun bec. farul nou a venit chel, fãrã becuri (a venit doar cu bec la angel-eyes, atât), În rest becul de la semnalizare, xenon-ul de pe fazã scurtã ºi halogenul de pe lungã, calculatorul, au fost de pe farul meu vechi.

dacã era o problemã des Întâlnitã arderea becurilor cred cã se gândeau sã punã ei din fabricã un bec de rezervã, dar nu cred cã e cazul.

DacĂŁ tot vrei sĂŁ nu te cerĂži cu poliĂžia ĂŽn caz cĂŁ-Ăži cer bec de rezervĂŁ cumpĂŁrĂŁ cel mai ieftin bec cu halogen sĂŁ ai ce le arĂŁta :unsure:

merci de incurajarisi astept sa se arda :)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
stie cineva?..... daca vreau sa demontez un far....... trebuie data bara jos?

320d E90 :twoup:

Mie cand mi-a fost schimbat farul mi s-a dat bara jos. Dar bara se demonteaza foarte usor in 10 min. Ai de desfacut suruburile de jos de la scut (nu mai retin exact dar sunt in jur de 6 la numar), 4 suruburi sus deasupra grilelor (rinichilor), dupa care mai ai de desfacut 4 suruburi care tin bara prinsa de coltul aripilor(cate 2 pe fiecare parte). Pentru asta trebuie sa mai demontezi 2 suruburi de la carenaj sa ai acces la ele. Toate suruburile sunt de 8.

Daca ai faruri xenon cu sistem de spalare trebuie sa demontezi si capacele de la spalatoare, le tragi cu mana in exterior dupa care le desfaci, sunt prinse pe niste canale.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Salut, stiu ca treaba a fost mai demult...dar...wtf ?

 

"am cumparat de la bavaria cu140ron" - sper ca glumesti...sau ca, eu n-am fost atent, n-am citit bine despre ce bec e vorba...

 

Dar daca e vorba de becul de angel eyes, ala de 12 V si 10 W, mi s-a ars si mie recent...si l-am luat de la un magazin de piese auto cu 20 ron ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Salut, stiu ca treaba a fost mai demult...dar...wtf ?

 

"am cumparat de la bavaria cu140ron" - sper ca glumesti...sau ca, eu n-am fost atent, n-am citit bine despre ce bec e vorba...

 

Dar daca e vorba de becul de angel eyes, ala de 12 V si 10 W, mi s-a ars si mie recent...si l-am luat de la un magazin de piese auto cu 20 ron ...

Cum sa il iei cu 20 ron??? Ala e angel eyes??? Am si eu nevoie de unu!

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum ziceam si-n alt post...

 

"am gasit un bec simplu de 12 V si 10 W, pe care l-am cumparat de la un magazin de piese auto cu 20 ron"

 

Salut, stiu ca treaba a fost mai demult...dar...wtf ?

 

"am cumparat de la bavaria cu140ron" - sper ca glumesti...sau ca, eu n-am fost atent, n-am citit bine despre ce bec e vorba...

 

Dar daca e vorba de becul de angel eyes, ala de 12 V si 10 W, mi s-a ars si mie recent...si l-am luat de la un magazin de piese auto cu 20 ron ...

Cum sa il iei cu 20 ron??? Ala e angel eyes??? Am si eu nevoie de unu!

 

NU e angel eyes (nu-s cercurile alea ...instalatia...whatever...) ... becul care-ti da lumina in angel eyes :twoup: :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Salut....am o intrebare care poate parea aiurea dar cum nu sunt posesor de e91...nu ma pricep

Am un prieten care detine acest model(faruri fara lupe si fara xenon)si vrea angel eyes

intrebarea este-trebuiesc desfacute farurile si montate inele ca la e46

-se schimba doar becurile(acele led marker de care tot dau pe google)

-alte faruri :rolleyes:

 

P.S. La el nu se aprinde nici un _cerculet_ pe pozitie(sa fie scoase/arse becurile, e nevoie de codare sau nu are deloc)

Link to comment
Share on other sites

Masina prietenului tau este LCI sau nu?

La LCI se schimba foarte usor led markerul. Daca cine face montajul are sculele necesare, nu trebuie desfacute carenajele sau alte chestii din astea complicate.

Se schimba doar led markerul si NU se desfac farurile. Farurile le desfaci doar daca vrei sa pui angel eyes pe SMD + retrofit lupe bixenon.

Link to comment
Share on other sites

Care din farurile de mai jos le are prietenul tau?

http://static.schmiedmann.dk/ProductPictures/image_41386_big.jpg

http://static.schmiedmann.dk/ProductPictures/image_89747_big.jpg

 

La primul far trebuie montat LED marker / bec halogen

 

La al doilea far trebuie desfacut, si montat angel eyes SMD.

 

Spor.

Edited by Radu I
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.