Jump to content

BMW 316i Free HotSpot


dacian316i

Recommended Posts

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ia enumera avantajele. In principiu in masina nu incap mai mult de 5 persoane, si nu vad de ce ar avea toti nevoie in acelasi timp de net. Nu ajunge un singur laptop cu modem sau un tel. cu wap unlimited? Si sa dai la altii de pe strada...pai masina o ai ca sa te misti, nu sa astepti pana termina unul conversatia pe mess.
Link to comment
Share on other sites

pai daca ai n95 la dreq mai vrei gps si pe laptop ? :))

 

Daca folosesti gps-ul pe Nokia N95 in maxim 30 min bateria pica <_< si nu imi convine sa stau cu telefonul la incarcat si sa raman si fara voce

Imaginea e mult mai mica

 

Ideea de baza e ca vreau sa fac un hotspot mobil din masina mea :bashwall:) Problema e ca nu ma pricep la partea electrica insa o sa apelez la un service sa-mi lege cablurile si sa nu se vada firele :unsure:)

Link to comment
Share on other sites

pai daca ai n95 la dreq mai vrei gps si pe laptop ? :))

 

Daca folosesti gps-ul pe Nokia N95 in maxim 30 min bateria pica <_< si nu imi convine sa stau cu telefonul la incarcat si sa raman si fara voce

Imaginea e mult mai mica

 

Ideea de baza e ca vreau sa fac un hotspot mobil din masina mea :bashwall:) Problema e ca nu ma pricep la partea electrica insa o sa apelez la un service sa-mi lege cablurile si sa nu se vada firele :unsure:)

 

pai .. incarcator de masina ?

Link to comment
Share on other sites

Am cateva neclaritati in privinta conectarii modemului USB la routerul wireless. Atat Vodafone cat si Orange folosesc soft separat pentru a se conecta la internet. Soft care nu va putea fi instalat pe router, si nu stiu daca te vei putea conecta la internet doar setand user/password din router.

 

Tine-ne la curent, sunt curios ce iese din treaba asta. Bafta!

Edited by _eof
Link to comment
Share on other sites

Ia enumera avantajele. In principiu in masina nu incap mai mult de 5 persoane, si nu vad de ce ar avea toti nevoie in acelasi timp de net. Nu ajunge un singur laptop cu modem sau un tel. cu wap unlimited? Si sa dai la altii de pe strada...pai masina o ai ca sa te misti, nu sa astepti pana termina unul conversatia pe mess.

 

- Vreau sa folosesc acest telefon si sa fiu online cu prieteni pe Skype - Belkin

- Vreau sa ma conectez la internet cu laptopul fara a fi nevoit sa am modemul conectat

- Sa pun la dispozitie atunci cand nu este posibil conectarea altui pc la internet

- Vreau sa imi transform pc-ul in gps

- Vreau sa transmit imagini cat si fisiere video catre youtube si flikr

 

Poti face toate acest lucruri cu un modem ? <_<)

 

dacian

Link to comment
Share on other sites

Am cateva rezervari in privinta conectarii modemului USB la routerul wireless. Atat Vodafone cat si Orange folosesc soft separat pentru a se conecta la internet. Soft care nu va putea fi instalat pe router, si nu stiu daca te vei putea conecta la internet doar setand user/password din router.

 

Tinene la curent, sunt curios ce iese din treaba asta. Bafta!

 

 

Se poate face update de firmware catre aplicatia huawei "mobile partner".

Link to comment
Share on other sites

Revin cu ideea anterioara...ti-ai luat sofer si te plictisesti in masina sau ai de gand sa locuiesti in masina si iti faci probleme ca nu ai net si pe tel, si pe laptop, si probabil ramai fara credit sa suni si astfel ai nevoie si de skype? Edited by Mups@316i
Link to comment
Share on other sites

- Vreau sa ma conectez la internet cu laptopul fara a fi nevoit sa am modemul conectat

 

de ce ? ti-e lene ?

 

Salut,

 

Nu e vorba de "lene" doar ca nu imi place sa-l vad conectat. Nu ca nu ar exista cardurile pcmcia :)

Plus ca ma limitez doar sa folosesc internetul pe respectivul device ( laptop ) si eu mai am si altele. Singura solutie pentru a beneficia de o solutie multimedia in masina ( video, sunet ) este prin hotspot ... si eu acest lucru rveau sa realizez.

 

Intradevar toate lucrurile care le faci cu hotspot si cu toate aceste modificari le poti face si separat... dar unde ar mai fi inovatia :bashwall:))

 

Revin cu ideea anterioara...ti-ai luat sofer si te plictisesti in masina sau ai de gand sa locuiesti in masina si iti faci problema ca nu ai net si pe tel, si pe laptop, si probabil ramai fara credit sa suni si astfel ai nevoie de skype?

 

Tare raspunsul :unsure:))

Inca stau in casa. sofer nu am inca iar telefonul e pe abonament

 

E doar o pasiune pentru masina mea si solutiile wireless

 

dacian

 

pai daca ai n95 la dreq mai vrei gps si pe laptop ? :blink:)

 

Daca folosesti gps-ul pe Nokia N95 in maxim 30 min bateria pica <_< si nu imi convine sa stau cu telefonul la incarcat si sa raman si fara voce

Imaginea e mult mai mica

 

Ideea de baza e ca vreau sa fac un hotspot mobil din masina mea :blink:) Problema e ca nu ma pricep la partea electrica insa o sa apelez la un service sa-mi lege cablurile si sa nu se vada firele :wub:)

 

pai .. incarcator de masina ?

 

Niciodata nu mi-a placut sa vad ceva in loc de bricheta :wub:

Link to comment
Share on other sites

Acel Acces Point pe care il vrei tu o sa il faci doar daca acel modem USB il folosesti in laptop.

 

Daca vrei GPS pe laptop...sunt mai multe solutii. Cea dorita de tine este cea mai ineficienta si chiar cea mai scumpa.

Daca mergi la un strand sau la pescuit si vrei sa incarci poze pe net...o poti face !!! Prietenii tai care sunt saraci lipiti...stau la coada !!! <_< Daca au bani...isi cumpara si ei un modem USB.

 

Nu o sa poti crea un AP cu un modem USB INFIPT :) intr-un router wi-fi

 

Nu e vorba de prieteni saraci .... ideea de baza este "free hotspot" . Si pe cat punem pariu ca un modem infipt intr-un router il transforma intr-un hotspot?

Cine a zis ca vreau ceva ieftin ?

 

dacian

Link to comment
Share on other sites

Acel Acces Point pe care il vrei tu o sa il faci doar daca acel modem USB il folosesti in laptop.

 

Daca vrei GPS pe laptop...sunt mai multe solutii. Cea dorita de tine este cea mai ineficienta si chiar cea mai scumpa.

Daca mergi la un strand sau la pescuit si vrei sa incarci poze pe net...o poti face !!! Prietenii tai care sunt saraci lipiti...stau la coada !!! :bashwall: Daca au bani...isi cumpara si ei un modem USB.

 

Nu o sa poti crea un AP cu un modem USB INFIPT :unsure: intr-un router wi-fi

 

Sa faci un live streaming din masina si de pe langa ea sa ne arati ce si cum. <_<

 

Eu ma gandeam la o camera ip montata in masina pe care sa o supraveghez de pe pc din casa:))

Sper sa iasa bine .... cred ca o montez in plafon ... :)))

 

dacian

 

pai la fiecare 2 zile trebuie sa cumperi alt acumulator. apoi in fiecare luna trebuie sa platesti 300 euro internet.

Cat e un CASCO ???

Link to comment
Share on other sites

Acel Acces Point pe care il vrei tu o sa il faci doar daca acel modem USB il folosesti in laptop.

 

Daca vrei GPS pe laptop...sunt mai multe solutii. Cea dorita de tine este cea mai ineficienta si chiar cea mai scumpa.

Daca mergi la un strand sau la pescuit si vrei sa incarci poze pe net...o poti face !!! Prietenii tai care sunt saraci lipiti...stau la coada !!! :unsure: Daca au bani...isi cumpara si ei un modem USB.

 

Nu o sa poti crea un AP cu un modem USB INFIPT :blink: intr-un router wi-fi

 

Sa faci un live streaming din masina si de pe langa ea sa ne arati ce si cum. <_<

 

Eu ma gandeam la o camera ip montata in masina pe care sa o supraveghez de pe pc din casa:))

Sper sa iasa bine .... cred ca o montez in plafon ... :)))

 

dacian

 

pai la fiecare 2 zile trebuie sa cumperi alt acumulator. apoi in fiecare luna trebuie sa platesti 300 euro internet.

Cat e un CASCO ???

 

 

Gresit, internetul nu costa in plus doar scade viteza. Camera un vreau sa o montez sa supraveghez o masian de 4000 euro care nici macar hnu merge sa ii fac casco ( 1995 ) . Doar ca impreuna cu o aplicatie web altii ( familia, prietenii) vad pe unde ma plimb :bashwall:) Le arat si lor lumea daca sunt "saraci" !

 

dacian

Link to comment
Share on other sites

de exemplu Vodafone isi pune el softul de management. Ce faci dupa ??? :)

 

Eu am un router de la ASUS, un WL-500G Premium. Are 2xUSB. Nu poti sa ii pui modem pe USB si apoi doar apasand pe butonul de ON...sa am internet wireless... :bashwall:

 

Teoretic se poate face...dar o sa ajungi la concluzia ca mai bine iti faci 5 abonamente pentru tine si prietenii tai :unsure:

 

Gresit, internetul nu costa in plus doar scade viteza. Camera un vreau sa o montez sa supraveghez o masian de 4000 euro care nici macar hnu merge sa ii fac casco ( 1995 ) . Doar ca impreuna cu o aplicatie web altii ( familia, prietenii) vad pe unde ma plimb <_<) Le arat si lor lumea daca sunt "saraci" !

 

dacian

 

Pai daca scade viteza...o sa vada prietenii-familia-catelu' doar cate un frame/minut :blink:

Link to comment
Share on other sites

de exemplu Vodafone isi pune el softul de management. Ce faci dupa ??? :bashwall:

 

Eu am un router de la ASUS, un WL-500G Premium. Are 2xUSB. Nu poti sa ii pui modem pe USB si apoi doar apasand pe butonul de ON...sa am internet wireless... :unsure:

 

Teoretic se poate face...dar o sa ajungi la concluzia ca mai bine iti faci 5 abonamente pentru tine si prietenii tai :blink:

 

Gresit, internetul nu costa in plus doar scade viteza. Camera un vreau sa o montez sa supraveghez o masian de 4000 euro care nici macar hnu merge sa ii fac casco ( 1995 ) . Doar ca impreuna cu o aplicatie web altii ( familia, prietenii) vad pe unde ma plimb <_<) Le arat si lor lumea daca sunt "saraci" !

 

dacian

 

Pai daca scade viteza...o sa vada prietenii-familia-catelu' doar cate un frame/minut :blink:

 

Iti dai seama ca nu stau numai in masina, iar 8GB ajung :)

Link to comment
Share on other sites

Router s-a gasit

 

Alte caracteristici disponibile cu RW includ capacitatea de rezerva a fisierelor prin Internet WI-FI la un hard-disk, de imprimare, de acces la distanta webcam, si conectarea la un model 3G HSDPA sau dongle si emiterea WiFi.

 

Modemul s-a gasit

 

E220

 

Invertor s-a gasit

 

..... mai trebuiesc doar montate <_<)

 

O sa postez poze cu componentele, preturi si testele efectuate

 

dacian

 

de exemplu Vodafone isi pune el softul de management. Ce faci dupa ??? :unsure:

 

Eu am un router de la ASUS, un WL-500G Premium. Are 2xUSB. Nu poti sa ii pui modem pe USB si apoi doar apasand pe butonul de ON...sa am internet wireless... :blink:

 

Teoretic se poate face...dar o sa ajungi la concluzia ca mai bine iti faci 5 abonamente pentru tine si prietenii tai :blink:

 

Gresit, internetul nu costa in plus doar scade viteza. Camera un vreau sa o montez sa supraveghez o masian de 4000 euro care nici macar hnu merge sa ii fac casco ( 1995 ) . Doar ca impreuna cu o aplicatie web altii ( familia, prietenii) vad pe unde ma plimb :)) Le arat si lor lumea daca sunt "saraci" !

 

dacian

 

Pai daca scade viteza...o sa vada prietenii-familia-catelu' doar cate un frame/minut :wub:

 

Nu stiu daca WL-500G merge folosit dar pot afla. Vrei sa iti faci si tu ? :bashwall:)

Edited by dacian316i
Link to comment
Share on other sites

ce sa imi fac ? am un HTC Diamond. Am tomtom pe el, are wifi, sau daca nu gasesc retea wireless...intru pe vodafone. mai am si un eee901...cu care ma pot conecta la internet prin telefon. !!!

 

nu am avut nevoie de internet cand am condus pana acum masina <_<

 

sunt curios in cat timp gasesti un firmware pentru router apoi in cat timp ''implementezi'' driverele modemului USB de la operator pentru router.

sunt curios ce deviceuri au prietenii tai ... !!! nu inteleg cum ei nu se pot conecta la internet...decat prin AP;ul tau ! :)

Link to comment
Share on other sites

routerul asta este bun ... cand esti un fel de Bonnie si Clyde ! <_<

mergi la pescuit...si de pe stalp tragi firul la router in masina...:) cred ca daca exista pe vremea haiducilor...facea istorie.

 

Deocamdata tu ai [sau cumperi] componentele necesare. Asta e cel mai simplu' !!!

 

Dupa ce gasesti firmware pentru router, apoi driverele...care trebuiesc recomplilate pentru a adauga drivere specifice modemului !!!

Link to comment
Share on other sites

vodafone-ul ala oricum merge greu, merge bine in zonele cu semnal bun. Tu probabil vrei net si in gaura de sarpe, pe munte etc. Dupa ce ca nu merge ok, vrei sa il mai si share-uiesti altora deci va merge si mai greu ...parerea mea e ca nu se merita, dar tu stii cel mai bine ce vrei <_<
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.