Jump to content

Folie.Auto.Omologata.Rar


bACLAVA

Recommended Posts

Eu am de vanzare o cutie de folie super dark black cu omologare, certificat RAR, abtipilde pt toate geamurile si stampila RAR.

Asta am pus si eu pe e36 coupe, este OK, am luat 2 cutii, asta e intacta, ca unul a fost suficient pe luneta si geamurile din spate.

Pret de vanzare cu taoet hartiile necesare, cu transport cu tot: 200 lei.

Cine e interesat sa trimite un PM.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Eu am de vanzare o cutie de folie super dark black cu omologare, certificat RAR, abtipilde pt toate geamurile si stampila RAR.

Asta am pus si eu pe e36 coupe, este OK, am luat 2 cutii, asta e intacta, ca unul a fost suficient pe luneta si geamurile din spate.

Pret de vanzare cu taoet hartiile necesare, cu transport cu tot: 200 lei.

Cine e interesat sa trimite un PM.

 

vezi ca pe alt forum se vinde cu 80 ron si nu e valabila autorizatia, aia se elibereaza de catre firma care executa montajul!

de curiozitate scrie pe abtipilde si pe ea Bruxafol?

Link to comment
Share on other sites

Eu am de vanzare o cutie de folie super dark black cu omologare, certificat RAR, abtipilde pt toate geamurile si stampila RAR.

Asta am pus si eu pe e36 coupe, este OK, am luat 2 cutii, asta e intacta, ca unul a fost suficient pe luneta si geamurile din spate.

Pret de vanzare cu taoet hartiile necesare, cu transport cu tot: 200 lei.

Cine e interesat sa trimite un PM.

 

80 de ron pt folie e mult! Nu stiu cum e altundeva, dar serviceul unde am montat eu, mi-a dat numai garantia...

toate hartiile necesare am cumparat si acum vand, de aia o cer 200 de lei...daca vrea cineva folie, poate si sa cumpere cu 50 de ron.

Nu scrie Bruxafol.

Edited by gaby911
Link to comment
Share on other sites

pentru un seria 1, facut integral cu Llumar, (aceeasi culoare toata masina), pretul a fost de 600 ron... dar e e cu dus si intors faza cu omologarea... cred ca stii ca teoretic doar folia de 5% este omologata rar pe fata, chiar daca cel care ti-o pune iti da hartii la mana cum ca e toaaata masina... orice politist care a mai vazut folii la viata lui, iti poate da amenda pentru orice alt tip de transparenta a foliei...

 

oricum am fost super multumita de cum a pus folia - este un cunoscut - nu a avut nicio bula, mai ales ca am stat vreo 5-6 ore sa o puna ca sa iasa asa cum trebuie...

 

daca vrei iti pot da datele de contact.

 

ps. trebuie sa ajung din nou sa imi pun si pe actuala masina...

Edited by suri
Link to comment
Share on other sites

llumar aia e foarte buna.... off topic : <_<))) daca pui folie o sa iti fie mai greu sa le tragi cu ochiu la fete !

 

nu cred ca imbatraneste masina dar oricum o masina fara folie e mai eleganta ca una cu folie...

 

llumar aia e foarte buna.... off topic : :)))) daca pui folie o sa iti fie mai greu sa le tragi cu ochiu la fete !

 

nu cred ca imbatraneste masina dar oricum o masina fara folie e mai eleganta ca una cu folie...

 

 

la mine a durat 4 ore pe toate 4 geamurile plus luneta spate.

Link to comment
Share on other sites

are cineva folie pe fata cu transparenta peste limita legala, de mai multa vreme? daca da, ati intampinat probleme cu politia?

vreau sa-mi pun fata-spate, uniform, cu o diferenta cat mai mica.

 

da. si de fiecare data cand esti oprit iti ia talonul+amenda 4mil.

au invatat si te pun sa ridici geamurile daca le ai lasate!

Link to comment
Share on other sites

Pe Astra am avut folie autorizata la 1,5 mil (atat a costat in 2006) si deja anul trecut era decolorata foaret tare. Deci era de f f f proasta calitate. La E46 mi-am pus in 2008 folie adevarata cu 3,5 mil cu autorizatie la baiat acasa (geamurile laterale spate si luneta dintr-o bucata). Daca mergeam la el la munca ma costa acelasi lucru vreo 5.5 - 6 mil <_<

 

 

Oficial nu ai voie cu nici un fel de folie pe fata. Dar inchid si ei ochii la 5%. Iar faza cu deschis geamurile cand treci pe langa ei...iti dau si amenda si rad si de tine :)

Link to comment
Share on other sites

are cineva folie pe fata cu transparenta peste limita legala, de mai multa vreme? daca da, ati intampinat probleme cu politia?

vreau sa-mi pun fata-spate, uniform, cu o diferenta cat mai mica.

 

in 3 ani de zile de cand am folie neagra pe toata masina nu am platit nici o amenda, nu mi-a luat nimeni talonul.

Link to comment
Share on other sites

Salut, am si eu o intrebare.

 

Am un 320d touring, E46 si am pe el folii foarte inchise pe geamurile din fata, pe spate si pe luneta.

 

Foliile au fost cumparate de la un magazin care mi-au dat un certificat de garantie si unul de omologare (amandoua pe o foaie albastra pe care scrie si numaru masinii) si vreo 4-5 abtibilde de alea albastre, reflectorizante cu RAR.

Au fost montate la un tip care le-a montat foarte misto cu 150 RON. Foliile au fost 120 RON.

 

M-a oprit politia intr-o seara si s-a luat de mine ca nu sunt omologate foliile de pe spate si de pe luneta (nu le vazusera pe alea de pe fata cam am dat geamurile jos), le-am aratat foaia aia albastra si au zis ca nu e buna, ca-mi trebuie certificat de conformitate de la RAR.

 

Avand astea in vedere si lasand la o parte foliile de pe fata, am cateva intrebari:

1) Ce anume este foaia aia albastra ? Ma gandesc ca e nula. De fapt e doar garantia pentru folii si dovada ca sunt omologate, nu ?

2) In ce anume consta certificarea RAR si ce scrie in ea ?

3) Mai pot primi certificare RAR dupa ce am montat foliile ?

 

Daca-mi mai aduc aminte ceva ce vroiam sa intreb, postez.

 

Multumesc anticipat.

Edited by catalin_c
Link to comment
Share on other sites

Au holograma cu RAR dar eu tare cred ca abtibildurile alea sunt "omologarea" nu "certificarea". Si astea cred ca sunt doua lucruri diferite. De asta intreb, ca nu stiu exact.

I-am aratat si la politai abtibildele alea si a zis "de astea poti sa iei de pe orice cutie cu piese auto". Un coleg ce lucreaza la o firma de piese auto mi-a zis ca are un sac de abtibilde de alea.

Link to comment
Share on other sites

da. certificarea sunt licentele alea RCE-ONU . abtipildele alea transparente cu firma care a montat folia, marca foliei si transparenta foliei! mai acum cativa ani decat astea erau, intre timp au mai aaparut si alea albatrecare sunt pe orice piesa de la magazin!
Link to comment
Share on other sites

unde va puneti voi (cei ce au scris mai sus despre asta) folie cu 150 lei pe masina, ca eu am intrebat in toamna la expert detailing pt folie (urmatoarea dupa cea mai deschisa) si mi s a spus ca ma costa 900 lei. care i faza pana la urma? ( nu sunt folii securizate cele despre care vorbesc eu..)
Link to comment
Share on other sites

Montatul a fost 150 lei la un tip din oras care le pune foarte bine, nu la service. Foliile au costat 120 RON la magazin mare de piese auto. In total 270 RON.

Deci certificarea care imi lipseste este acel abtibild transparent cu firma ca a montat folia ? Si aia, impreuna cu abtibildele albastre ar trebui sa ma scape de necazuri ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.