Jump to content

Folie.Auto.Omologata.Rar


bACLAVA

Recommended Posts

uite ce am gasit despre omologare rar:

Trebuie sa ma duc la RAR pentru a se face inscrierea foliilor in talon?

 

NU. Dupa aplicarea foliilor nu mai trebuie sa obtii nici o omologare sau autorizare si nici nu trebuie sa mergi la RAR pentru a se mentiona in talon aplicarea lor. Documentele care dovedesc ca ai folii legale se obtin pe loc de la centrele noastre atunci cand vii pentru aplicarea foliilor.

 

aici

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pe mine ma costat 550 ron, si au fost puse super bine..... 5% fata 95% spate si luneta, llumar...

Sincer cei 5 % fata si tenta pe ca o aveau deja geamurile mie mi se pare suficient, si nici o problema cu politia de mai bine de 1 an si jumatate......am si eu abtipildul cu omologarea RAR, dar mi a zis si baiatul de acolo, ca nici o folie nu este legal omologata, asa ca nu va lasati in baza la nici un abtipild....cum a mai zis si cineva mai sus, daca pe fata sunt sub 5 % nu se leaga de tine decat daca chiar vrea sa te "agate" cu ceva..... altfel, se rezuma totul la " fiecare cu norocul lui "......

Link to comment
Share on other sites

Si eu mi-am pus folie acum 2 luni pe masina,pe spate am transparenta 25% si pe fata 50% ,si se vad destul de bine adica nu sunt foarte inchise la culoare sa zici ca na ar bate la ochii ma refer la cele pe fata pt care n-am omologare,la fel mi sa zis si mie ca cele de pe fata nu vor fi niciodata omologate,oricum eu le-am montat pt estetic...si sincer se vede super,ca bani m-au costat 500 de RON cele de pe spate cu omologare rar si este folie llumar,si 100 cele de pe fata,sincer a fost si o oferta atuncea, ca pret inainte era de 700 de RON,eu le-am montat la o firma specializata.si sincer calitatea montari este super ,mai ales ca folile le-am pus pana in buza geamului si nici nu se observa ca as avea folie.
Link to comment
Share on other sites

eu am si pe fata si pe spate 34%...dar vreau sa spun ca plasticul ala mic ce il lipesc ei pe geamuri cu RAR sunt o prostie,alea nu reprezinta absolut nimic !!! ca sa ai folii omologate RAR trebuie sa treci pe la RAR dupa ce ti-ai montat foliile,stiu pe cineva care are folii cu 20% transparenta,care a facut chestia asta si care acum are o hartie oficiala de la RAR!

Deci hartiile alea pe care le-am primit toti in momentul in care ne-am pus folii nu reprezinta absolut nimic.

Eu am folii Llumar si am gasit de cumparat cu 50 roni pentru toate geamurile,deci banii aia multi care se platesc atunci cand se monteaza folii sunt pentru manopera nu pentru calitate!

Link to comment
Share on other sites

llumar aia e foarte buna.... off topic : :)))) daca pui folie o sa iti fie mai greu sa le tragi cu ochiu la fete !

 

nu cred ca imbatraneste masina dar oricum o masina fara folie e mai eleganta ca una cu folie...

 

llumar aia e foarte buna.... off topic : :bashwall:))) daca pui folie o sa iti fie mai greu sa le tragi cu ochiu la fete !

 

 

 

 

:unsure:) chiar ar fi dubios sa trag cu ochiul la... fete! :blink:

 

de-aia imi si pun folie... sa nu mai traga altii cu ochiu' la mine! <_<

Edited by suri
Link to comment
Share on other sites

eu am si pe fata si pe spate 34%...dar vreau sa spun ca plasticul ala mic ce il lipesc ei pe geamuri cu RAR sunt o prostie,alea nu reprezinta absolut nimic !!! ca sa ai folii omologate RAR trebuie sa treci pe la RAR dupa ce ti-ai montat foliile,stiu pe cineva care are folii cu 20% transparenta,care a facut chestia asta si care acum are o hartie oficiala de la RAR!

Deci hartiile alea pe care le-am primit toti in momentul in care ne-am pus folii nu reprezinta absolut nimic.

Eu am folii Llumar si am gasit de cumparat cu 50 roni pentru toate geamurile,deci banii aia multi care se platesc atunci cand se monteaza folii sunt pentru manopera nu pentru calitate!

 

sunt pentru manopera SI calitate. calitate a montajului si foliei.

Link to comment
Share on other sites

eu mi-am pus direct la o firma am zis si mai sus ca am dat 550 ron toate geamurile,dar am un amic care si-a cumparat cu 50 ron pentru toata masina...

acum n ustiu ce sa zic de calitate,depinde si in ce stare il prinzi pe ala care le monteaza,exista cazuri in care dupa 2 saptamani folie llumar s-a desprins de pe geamurile din fata la manopera de 700 ron <_<...totusi sunt multi care is monteaza ei foliile si sa sti ca tin foarte bine,eu am un prieten care pe toate masinile care le-a avut (de la bmw,la audi,la mercedes ) si le-a pus in curte...

in cluj este un tip care pune super ok la 200 ron manopera!

 

cei care aveti folie pe masina si ati umblat pe dincolo ati avut ceva probleme?

Link to comment
Share on other sites

am avut 3m si as alege tot asa, acum am llumar. e buna si asta, cine nu a avut mai multe feluri nu prea poate face diferenta.

am avut si dinaia de targ. la 3m parca se vede mai bine din masina afara mai ales noaptea!

as merge pe 3m aia cu nanoparticule de carbon!

amandoua au potectie UV!

Edited by baronu25
Link to comment
Share on other sites

am intrat pe site-ul lor si vad ca sunt pe sectiuni, gen "safety and security", "control heat and glare".. s.a, dar oare nu exista o folie care sa le aibe pe toate? sa aibe si o umbra placuta si uv protection si protectie anti efractie, anti accidente... ??
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.