Jump to content

am o problema la racire


andrei981

Recommended Posts

veneam ieri de la cluj cu masina bmw e 36 318 benzina,iar cand am ajuns in autostrada dupa vreo 60 de km a inceput sa imi ridice temperatura la apa..n-am reusit sa imi dau seama despre ce e vorba.am scos termostatul dar nici o schimbare.furtunul din dreapta se incalzeste iar cel din stanga ramane rece(ma refer la cele doua furtune mai groase).banuiesc ca e vorba de pompa de apa!?se poate sa fie asta?
Link to comment
Share on other sites

radiatorul l-am luat jos astazi si l-am verificat..functioneaza bine,adica apa iasa prin gaura de la buson ca si cum ar face circuitul normal.l-am pus inapoi si am verificat si asa cu el montat.daca presez furtunul din stanga cu mana apa vine in partea opusa langa buson..nu vine constant doar cand depresez furtunul.
Link to comment
Share on other sites

1991,m40..distributie pe curea..cred.sau cel putin asa imi spunea cineva aici pe forum din informatiile pe care i le-am dat cu privire la motorul meu.nu stiu pentru ca nu imi scrie in carte nimic din care sa imi dau seama,iar motorul nu l-am desfacut niciodata de cand e la mine..masina e inscrisa pe italia,iar in acte nu scrie nici tipul motorului nici macar culoarea..ciudat nu-i asa?oricum e motor de 1796 benzina 113 cp
Link to comment
Share on other sites

1991,m40..distributie pe curea..cred.sau cel putin asa imi spunea cineva aici pe forum din informatiile pe care i le-am dat cu privire la motorul meu.nu stiu pentru ca nu imi scrie in carte nimic din care sa imi dau seama,iar motorul nu l-am desfacut niciodata de cand e la mine..masina e inscrisa pe italia,iar in acte nu scrie nici tipul motorului nici macar culoarea..ciudat nu-i asa?oricum e motor de 1796 benzina 113 cp

e m40 motorul

distributie pe curea

pret termostat pe pm

Link to comment
Share on other sites

1991,m40..distributie pe curea..cred.sau cel putin asa imi spunea cineva aici pe forum din informatiile pe care i le-am dat cu privire la motorul meu.nu stiu pentru ca nu imi scrie in carte nimic din care sa imi dau seama,iar motorul nu l-am desfacut niciodata de cand e la mine..masina e inscrisa pe italia,iar in acte nu scrie nici tipul motorului nici macar culoarea..ciudat nu-i asa?oricum e motor de 1796 benzina 113 cp

e m40 motorul

distributie pe curea

pret termostat pe pm

nu te supara pe mine dar ce inseamna "pm" ca nu stiu..am mai vazut pe forum dar habar n-am ce inseamna crede-ma..

Link to comment
Share on other sites

Si acum pentru a 5-a oara scriu asta pe forum dar in premiera absoluta pe acest topic, se pare ca fiecare isi citeste topicul sau, nu si restul forumului.

 

NU MAI MERGETI FARA TERMOSTAT. La bmw sistemul de racire mai are un circuit auxiliar care circula apa doar prin motor, termostatul are de fapt 2 valve una sus care la cald deschide circuitul spre radiator si una jos care la cald INCHIDE circuitul inapoi spre motor. Nu e ca la dacie. Daca se merge fara termostat atunci jumatate din apa va circula prin motor fara sa-l raceasca evident.

 

Poza pentru exemplificare:

 

 

 

http://www.vernet.fr/upload/images/Cycle%20Thermostat%20-%20AN.JPG

Link to comment
Share on other sites

Si acum pentru a 5-a oara scriu asta pe forum dar in premiera absoluta pe acest topic, se pare ca fiecare isi citeste topicul sau, nu si restul forumului.

 

NU MAI MERGETI FARA TERMOSTAT. La bmw sistemul de racire mai are un circuit auxiliar care circula apa doar prin motor, termostatul are de fapt 2 valve una sus care la cald deschide circuitul spre radiator si una jos care la cald INCHIDE circuitul inapoi spre motor. Nu e ca la dacie. Daca se merge fara termostat atunci jumatate din apa va circula prin motor fara sa-l raceasca evident.

 

Poza pentru exemplificare:

 

 

 

http://www.vernet.fr/upload/images/Cycle%20Thermostat%20-%20AN.JPG

da-mi voie sa te contrazic.eu am umblat cu masina mea si fara termostat iar temperatura nu urca nici macar la 88 de grade,cat e temperatura normala la modelul meu..

 

mersi mult danbmw..totusi stie cineva sa imi spuna cat costa o pompa de apa?bmw e 36 1796 benzina 83 kw an 1991.

Link to comment
Share on other sites

Si acum pentru a 5-a oara scriu asta pe forum dar in premiera absoluta pe acest topic, se pare ca fiecare isi citeste topicul . La bmw sistemul de racire mai are un circuit auxiliar care circula apa doar prin motor, termostatul are de fapt 2 valve una sus care la cald deschide circuitul spre radiator si una jos care la cald INCHIDE circuitul inapoi spre motor.

 

Ce model de BMW are asa ceva? <_<

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca toate, stiu sigur ca E34 E36 E38 E39 Z3 au asa. Ideea este foarte buna si anume incalzirea uniforma a motorului pana se deschide termostatul (valva principala) In afara de asta pompa de apa nu lucreaza infranata pentru ca antigelul se duce pe acest circuit auxiliar.

 

andrei981 te cred ca nu ti s-a supraincalzit dar fara termostat sistemul de racire lucreaza doar la 50-60% (nu stiu exact diametrele celor 2 circuite) din capacitate.

Link to comment
Share on other sites

tati...baga rezolvarea...

 

Nu e ghiseu de informatii aici, e o discutie, au si altii nevoie de ajutor nu numai tu.

 

 

Cum ai rezolvat? ce ai mai facut?

imi cer scuze de intarziere..am fost plecat din bucuresti..am rezolvat foarte simplu.am cumparat o pompa de apa si mi-am schimbat-o eu singur.cealalta crapase..nu am stiut cu exactitate daca e sau nu pompa dar termostatul este bun,radiatorul este bun,sistemul de racire nu este infundat,deci mai ramanea pompa de apa..

Link to comment
Share on other sites

problema ta se poate sa fie si de la vasco cuplaj .....am aceeasi problema si eu...mi sa dus vasco cuplaju si am decis sa-l blochez de tot adica sa fie cuplat tot timpu ....e acum mia spart tot in fata....la viteza mia tras toate alea in fata priza de aer tot si lea facut praf:)) eu zic sa verifici si vasco cuplaju intai....parerea mea...asta daca nu ai termocupla
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.