Jump to content

nu stiu care e46 e m bun 320d(an 2002)150cp,320i(an 2000)150cp


incepator.bmw

Recommended Posts

Am si eu o intrebare...de ce sa nu compari bmw seria 3 cu oricare alta marca?! <_<

ce are bmw-u...e poleit cu aur?! e vrun print din Arabia Saudita si e jignit?!... :)

 

bmw ,ca si alte marci,sunt tot masinarii,iar in 2009 din cauza electronicii ,nu prea mai au diferente mari,mai ales pt un conducator de zi cu zi si pt un motor de 2.0 ...

 

intradevar cum sa compari un seria 3 motor de 3.0ix cu un mitsubishi evo fx motor de doar 2.0i AWD care face si M6-le la 0-100km/h... :bashwall:

 

deci de ce sa nu compari bmw cu alte marci?!...audi a5 3.0tdi quattro si Bmw e92 3.0xd scot la fel 0-100..cu ce e mai bun bmw-u ?!... :unsure: (a da , are x-drive, ca quattro e vax pe langa el...)....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 268
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Da, am condus cateva BMW-uri (am stat si in dreapta destul), am in familie si d-uri, si dCi-uri, si TDI-uri, am in anturaj motorul de 1.8T pe un A4 2008, am in anturaj si 320d-ul de 177CP, si pot sa spun ca nu m-a impresionat cu nimic 1.8T, este o masina nervoasa, dar nu este peste 320d ...

 

Pentru mine sofatul este o pasiune, adica intuitiv. Asa am simtit eu cand am condus seatul leon 1.8T; Ca nu se compara cu 320DE46 2004.

Si am zis azi ca poate gresesc; nu am verificat pana acum niciodata daca e obiectiva sau nu parerea mea.

 

Asadar azi am verificat prima oara. Daca 10 oameni imi spun prostii nu imi schimb parerea (unii s-au convins - altii urmeaza). E suficient sa imi ofere unul singur argumente obiective si imi schimb parerea.

 

In cazul de fata am comparat:

BMW 320D E46

Seat Toledo 1.8T 2002 (nu am gasit 2006)

 

Rezultatul

0-100 8,8 secunde sedan/9.2 touring Aici

0-100 8.0 Aici

 

Daca luam in calcul informatiile de pe site-ul producatorului 320D 2008 177CP bate la limita 1.8T2002 / cu 7.9secunde

Am luat in calcul un toledo ordinar (eu am mers pe o versiune sport 2006);

Prin comparatie un leon 2002 sport scoate 7.7 secunde Aici

 

E logic pana la urma, ca o masina mai usoara, cu putere mai mare si benzinara sa aiba demaraj mai bun. Nu stiu de ce nu e si pentru voi <_<

Si de ce atata incrancenare.

 

Concluzie: BMW-ul 320D E46 ofera multe satisfactii - dar nu sportivitate.

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

eu propun sa se puna STOP la acest topic pt ca cel care l-a initiat cred ca si-a facut o idee spre ce sa se indrepte , si in plus voi ati deviat foarte mult de la subiect , ati ajuns sa faceti comparatii intre marci s.a.m.d , ar trebui sa va fie putin rusine fata de cei care asteapta un raspuns la intrebarea care defineste acest topic , chiar trebuie de fiecare data cand apare un subiect similar sa se faca atatea valuri , si sa se devieze atat de mult , chiar putin respect numai exista , deci ati putea macar sa raspundeti strict la intrebarea subiectului sau daca nu va rog sa va abtineti sau sa deschideti un alt tipic unde hai sa ne certam acolo si sa comparam si sa aducem argumente pro si contra , aici era vb de 320i VS 320D deci .....
Link to comment
Share on other sites

@poiuyt Corect, nici eu n-am inteles faza aia cu "aici e topic bmw, deci de ce sa-l compari cu audi sau merc?". Prostii! E topic bmw, inseamna ca lumea de aici are bmw, sau are o pasiune pentru bmw. Dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa arunci un ochi si la ceilalti. Eu, de exemplu, sunt multumit de bmw-ul meu, dar cand va trebui sa-l schimb am sa ma interesez cu atentie despre cateva modele pe care le am acum in vizor, cum ar fi: e90, c classe, audi a 4. Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

Una din dorintele initiatorului topicului a fost sa stie in cat timp atinge suta un 320D. Eu cred ca am raspuns destul de la obiect.

Ca am venit in plus si cu date suplimentare - asta mai mult pentru a fi topicul mai savuros. Nu cred ca ii strica sa stie unde se afla masina fata de concurenta mai ales ca e incepator (nu are experienta evidenta a celor de aici <_< :) )

 

Scuze anticipate

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea care se pune ... se gaseste pe alte 3-4 topicuri de pe acest forum : DE CE SA CUMPERI BMW SI NU ALTA MASINA ???

 

Si inginerii+proiectantii+muncitorii de la Opel [sa zicem] pot sa faca o masina identica cu un anumit model de BMW.

Numai ca ei au o limita de buget [sa zicem] si/sau se adreseaza unui anumit client tinta.

De ce eu vreau doar BMW iar prietenul meu doar Audi A4 ? El vrea lumina alba in bord, plus nu stiu ce motor 1,9TDI cu un consum

de drujba <_< dar si faruri de nu stiu care !!! El nu o sa schimbe la 3000rpm nici daca trebuie sa retrogradeze intr-o treapta de viteza :)

 

Si cum ma punea cineva mai sus sa caut pe mobile.de 318d si 320d, tot asa as vrea sa cautati pe forumurile BMW din

USA-Germania-Franta-Italia...un topic despre consum !!!

Ei nu intreaba daca ''papa mult modelul asta ?'' NEVER !!! Eventual se initiaza cate un topic de catre cineva care are un consum enorm si ... cere sfaturi.

 

 

Cand vreau tractiune pe fata, bord cu lumina albastra, garda la sol mare si directie usoara...caut discutii pe alt forum.

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea care se pune ... se gaseste pe alte 3-4 topicuri de pe acest forum : DE CE SA CUMPERI BMW SI NU ALTA MASINA ???

 

Si inginerii+proiectantii+muncitorii de la Opel [sa zicem] pot sa faca o masina identica cu un anumit model de BMW.

Numai ca ei au o limita de buget [sa zicem] si/sau se adreseaza unui anumit client tinta.

De ce eu vreau doar BMW iar prietenul meu doar Audi A4 ? El vrea lumina alba in bord, plus nu stiu ce motor 1,9TDI cu un consum

de drujba <_< dar si faruri de nu stiu care !!! El nu o sa schimbe la 3000rpm nici daca trebuie sa retrogradeze intr-o treapta de viteza :)

 

Si cum ma punea cineva mai sus sa caut pe mobile.de 318d si 320d, tot asa as vrea sa cautati pe forumurile BMW din

USA-Germania-Franta-Italia...un topic despre consum !!!

Ei nu intreaba daca ''papa mult modelul asta ?'' NEVER !!! Eventual se initiaza cate un topic de catre cineva care are un consum enorm si ... cere sfaturi.

 

 

Cand vreau tractiune pe fata, bord cu lumina albastra, garda la sol mare si directie usoara...caut discutii pe alt forum.

+1, eu vad diferente mari intre bmw si alte marci, de cand am bmw restul mi se par inferioare ca si performante. si eu am condus din curiozitate alte masini cu putere mai mare si nu m-au impresionat la fel. eu consider, ca posesor bmw, ca modelul 320d 150cp este suficient de sportiv (nu ma refer la putere strict) si fiabil cat sa nu te faci de ras in fata altor marci, pur si simplu este o masina care se poate adapta la orice tip de sofer. personal, eu nu as achizitiona un bmw cu motor foarte puternic desi sunt tanar si as putea "stoarce" mai multe senzatii, consider ca o masina trebuie sa fie echilibrata, nu o capcana a copilariei

Link to comment
Share on other sites

modelul 320d 150cp este suficient de sportiv (nu ma refer la putere strict) si fiabil cat sa nu te faci de ras in fata altor marci,

 

Eu si cifrele de mai sus consideram (impreuna) ca nu este un model sportiv. Plus ca nu atat puterea (care este destul de mare) ma deranjeaza; Ci felul in care este disponibila la anumite turatii.

Poti sa afirmi despre acest model ca are un consum nesimtit de mic pentru greutatea masinii. Similar cu o masina compacta de 1150kg(nu mai dau nume) cu motor mai mic (1.9 TDI) si putere mai mica (101CP).

 

In privinta fiabilitatii te inseli. Este un model de top din punct de vedere al fiabilitatii (chiar in primele 3 in testele ADAC).

Sper sa nu fie al meu exceptia. <_<

Link to comment
Share on other sites

modelul 320d 150cp este suficient de sportiv (nu ma refer la putere strict) si fiabil cat sa nu te faci de ras in fata altor marci,

 

Eu si cifrele de mai sus consideram (impreuna) ca nu este un model sportiv.

 

<_< :) :bashwall: Scuza-ma, dar nu ma pot abtine sa intreb cat de intimi ati devenit tu si cifrele tale...? Deci... m-a dat pe spate treaba asta. "The ultimate talking machine"...

Link to comment
Share on other sites

Multumesc tututor care au raspuns la acest topic...clar m'am hotarat imi iau 320d de 150 cp sau 320 d se 136 in caz ca nu'mi ajung banii......si va rog frumos la alte topicuri numai induceti lumea in eroare raspundeti clar la ce se refera topicul nu bazaconii.Inca o data multumesc mult...conteaza foarte mult experinetele voastre....si subliniez nu parerile celorlati care habar nu au..se vad si singuri.......asa as putea sa dau si eu sfaturi despre nu stiu ce model pe care nici nu l=am avut si vorbesc din auzite dar nu ma bag sa induc lumea in eroare.....multumesc mult celor sinceri...se stiu eisi se si vad;)
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa nu iei o decizie definitiva bazata pe experientele altora. Da o tura cu fiecare model ca sa fii tu cu inima impacata. Daca n-ai de unde, vino la o intalnire si verifici ce masina vrei (daca vrea si proprietarul, desigur)
Link to comment
Share on other sites

Initiatorul topicului este lamurit [se pare] in privinta viitorului BMW.

Pe alt forum...unde a initiat aceasta intrebare, au ajuns la concluzia ca 320D 150CP este ''alegerea'' <_<

 

Cat despre alte site'uri / forumuri SE DEZBATE asa <E46 vs X> !!!

320 vs Accord, sau 320 vs A4. Nu am gasit decat intrebari de genul ''cum sta in curbe cu tractiune spate ?'', ''de la 80km/h la 160km/h care este mai rapida ?''

Nicaieri ''cat este consumul....?'' :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.