Jump to content

Relanti neregulat!


Recommended Posts

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Absolut toata motorina care se comercializeaza la noi in tara , este EURO5.

Absolut toata motorina care se comercializeaza la noi in tara , are o concentratie de minim 4 % biodiesel , iar aceasta concentratie va creste gradual in fiecare an.

Din pacate , masinile putin mai vechi , nu prea se impaca cu ca "acest" biodiesel . ( la noi biodiesel-ul se obtine din rapita , in alte tari se obtine din , bumbac , palmier de ulei sau alge marine ).

Link to comment
Share on other sites

pai domnilor tin sa va spun ca este adevarat ceea ce spune Pris, dar eu am ceva experienta in privinta biodieselului (am o mica fabricuta cam 24 ton/zi, si in limuzina mea (525D , 2003) am ars cred cam aprox 4 tonede biodiesel pur facut la mine) si masina merge inca exceptional are deja cam 250.000 km, capota o ridic doar sa pun lichid spalat parbriz si la revviziile periodice.

Biodieselul este un ester al acizilor grasi si poate fi obtinut din orice grasime vegetala sau animala.

De fapt el se obtine in fiecare zona a lumii din uleiul vegetal cel mai ieftin.

La mine predominant se obtine din ulei soia si floarea soarelui.

Singura problema a acestuia este ca dizolva componentele de cauciuc ale sistemului de alimentare (ma refer la motoarele chiar antice care nu sunt echipate cu componente din cauciuc siliconic sau fluorurat).

Un motor alimentat cu biodiesel se simte chiar mai bine decat unul alimentat cu motorina Euro 5 actoala din care s-au scos toate componentele poluante si care este mai uscata (uzuri mai mari ale injectiei)

Un biodiesel conform standartelor este OK pentru motoare.

Daca petrolistii romani nu ar fi influentat politicienii sa puna atatea interdictii producatorilor de biodiesel, va garantez ca acu era plin de statii peco mici (pe langa fermele agricole) care vindeau asa ceva, exact ca in afara.

Bafta si nu va fie frica de Biodiesel, nu acesta strica motoarele. <_<

 

chiar imi pare rau ca am fos nevoit sa trec pe motorina.

Acu merg cu Rompetrol

Link to comment
Share on other sites

am vazut si la mine in cartea tehnica

acelasi lucru da eu am mers si piana la urma tot motor e , si daca mai merge inca sigur nu sunt probleme

Probabil neamtu a luat in calcul faptul ca industria asta a biodieselului cel putin in europa e cam noua si probabil pot aparea probleme legate de calitatea acestuia.

Un biodiesel necorespunzator afecteaza sigur motorul (ma refer la nerespectarea procesului de productie)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.