Jump to content

Mi-au dat cu silicon pe bord...HELP !


Recommended Posts

Salutare colegi forumisti

 

Am fost azi la o spalatorie auto sa imi dau jos jegu de pe masina, acum ca au trecut ploile, si stiind ca nu am cum sa ajung in perioada urmatoare la tara sa o fac singur, cum obisnuiesc. Nu de alta, dar ce-ti faci cu mana ta e sfant.

Baietii de acolo au fost ok in prima faza, exteriorul iese multumitor, nu-i las sa o stearga ca sa nu o zgarie inutil, pentru ca oricum se va murdari de la praf rapid.

Cand e aproape gata (mai dadeau putin pe la pasajele rotilor), zic sa dau cu aspiratorul si in interior (doar atat), stiind ca am ceva mizerie si pe acolo, nestiind ce ma asteapta. I-am atentionat sa nu dea cu silicon sau alte soltuii pe butoane, pentru ca se vor coji, si m-am indepartat sa vorbesc la telefon.

Cand ma intorc la masina, ce-mi vad ochii...bordul plind de silicon (e drept ca nu i-am zis lu ala degeaba...era dat cu silicon doar partea de deasupra trimurilor). Sa cad jos...M-am enervat la culme, a urmat ce-a urmat (probabil ala de-acum va intreba de doua ori la fiecare masina din proprie initiativa daca se vrea sau nu silicon pe bord), insa faptul e consumat si ramane marea PROBLEMA.

Pe ce pun mana ca sa dau jos siliconul, ca nu-l suport, nu pot sa stau linistit stiind ca bordul meu va straluci ca dracu cand va da soarele. Nu pot sa-l suport, e lipicios la atingere...

Nici macar nu stiu exact ce fel de silicon e, sau daca e chiar silicon...ca era pus intr-un pet de 2l si il aplicau cu un burete de canapele...

Am incercat in prima faza sa-l sterg cu apa calduta, cu solutie de sters geamurile, si cu toate ca pare ca se ia (face un fel de spuma), bordul ramane neschimbat ca nuanta si feeling.

Eu n-am folosit la nicio masina silicon, nici macar la dacie...imi vine sa-mi urasc masina cand vad bordul

Link to comment
Share on other sites

Dar ce se intampla rau daca dai cu silicon pe bord ? :bashwall:

Pai daca pui frana brusc, si pasagerul din dreapta da cu capul de bord, ii aluneca si sparge parbrizul cu capul...... si uite cum se distruge parbrizul daca dai cu silicon pe bord.... <_< :)

Link to comment
Share on other sites

Dar ce se intampla rau daca dai cu silicon pe bord ?
+1 Mai mult decat atat vin cu intrebarea...la ce se foloseste siliconul ? Oricum poate fi o chestie de gusturi la urma urmei <_< Edited by Emiliannec
Link to comment
Share on other sites

Se spune că bordul poate crăpa mai uşor dacă laşi maşina la soare.

Chestia asta s-ar putea să fie doar o legendă, eu nu folosesc soluţii care conţin silicon pentru că arată urât bordul după utilizare, siliconul dă un aspect lucios.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Pana acum am contabilizat cam asa:

- servetele umede (o sa merg sa caut ceva cu Ph neutru, cu si fara alcool)

- apa calduta si carpa moale (am incercat putin, pare ca se ia deoarece face spume, dar cand te uiti atent este tot acolo, o sa insist)

- ceva solutie dedicata pentru eliminarea siliconului (Nigrin, Sonax, etc) sau macar pentru curatarea bordului

- spirt diluat cu apa in ultima instanta

Link to comment
Share on other sites

Pana acum am contabilizat cam asa:

- servetele umede (o sa merg sa caut ceva cu Ph neutru, cu si fara alcool)

- apa calduta si carpa moale (am incercat putin, pare ca se ia deoarece face spume, dar cand te uiti atent este tot acolo, o sa insist)

- ceva solutie dedicata pentru eliminarea siliconului (Nigrin, Sonax, etc) sau macar pentru curatarea bordului

- spirt diluat cu apa in ultima instanta

 

Mai contabilizeaza si BMW Cockpit-Spray. Il gasesti la orice reprezentanta BMW (pe la 30-40 ron, nu mai stiu ca au trecut ceva luni) si este facut de bmw pentru curatat bmw. Recomand si setul de curatare/intretinere piele de la bmw.

Link to comment
Share on other sites

Se spune cĂŁ bordul poate crĂŁpa mai uÂşor dacĂŁ laÂşi maÂşina la soare.

Chestia asta s-ar putea sã fie doar o legendã, eu nu folosesc soluÞii care conÞin silicon pentru cã aratã urât bordul dupã utilizare, siliconul dã un aspect lucios.

Pai daca nu folosesti tu....ATENTIE !

 

Toata lumea, mainile sus si urmati sfaturile lui king Ciupanezu!

Link to comment
Share on other sites

si eu am ceva de la Sonax "Extreme", ceva cu Matt Effect si e chiar foarte bun!

Siliccon dadeam pe vremea cand aveam 16 ani si frecam pe dacia lu ai mei....

eu folosesc varianta mai "glossy", SONAX Cockpit Spray. Nu il aplic in cantitati mari, dar prefer o minima stralucire a plasticelor in general. Dupa cum am mai spus este in functie de gusturile fiecaruia. Cel mai important este sa folosesti la un moment dat un produs de intretinere. <_<

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.