Jump to content

BMW E39 - probleme alternator


Oliver

Recommended Posts

Salut am un E39 2002 520D, eram astazi in parcare la un magazin , cand sa dau cu spatele am auzit un hodoronc trong si am coborat m'am uitat pe la motor , nu am avut ce mare lucru sa vad ca sunt niste capace imense care acoprea tot motoru , am intrat in masina dar cand sa plec am vazut ca s-a aprins martoru de la baterie si nu mai aveam servo-directie , m'am gandit ca e de la alternator si cand m'am uitat erau iesite curelusele alea de la alternator si pompa de servo directie sau cum so chema ea si de la ventilatorul de dupa radiator , dar am vazut si un capac de(diametru de 15cm) cazut care cred ca le tinea cumva la locul lor , am zis sa ajung pana la reprezentantza "Trado Motors" dar nu am reusit pentru ca dupa 1.5km temperatura la apa a ajuns la rosu , m'am oprit am tras pe dreapta si astept maine sa vina un mecanic sa vad daca poate face ceva acolo in drum . Astept de la un expert,ca stiu ca sunt pe aici, raspunsul la urmatoarele intrebari :

-o sa fie greu de ajuns sa le puna la locul lor ?

-se poate sa se fi rupt capacul ala care cred ca le tinea la locul lor sau doar sa se fi desprins ca din cate am vazut peacolo parea sa aibe niste clenciuri ?

-are ceva daca mai merg cam 3 km pana la reprezentanta pe roti ?*cred ca o curea invartea si ventilatoru de la radiator *

Mnah si alte pareri sau daca a mai patit cineva , cat timp a durat si nota de plata ,bafta !

Edited by Oliver
Link to comment
Share on other sites

Salut , sunt in iasi si nu gasesc fulia asta , e foarte problematic , am gasit una care e pe stoc si costa 11 milioane , dar la alte magazine au zis ca au avut si a costat intre 4-6 milioane si totusi nu as vrea sa arunc banii pe geam ,as dorit sa caut pe net , daca poate cineva sa'mi dea o mana de ajutor as fi tare fericit , sa'mi zica un site unde sa pot gasi /cauta o fulie de arbore BMW E39 2000cc 2002 , seria de identificare WBADM71020GU50458 , bafta :-<
Link to comment
Share on other sites

Am gasit fulia , din fericire la un magazin de piese auto noua noutza , si la un pret bun 460 lei , am sa vreau doar sa inreb ceva , eu daca ma uit asa la motor se vede ca sunt curelusele alea cazute si un capac , dar capacu ala pare din plastic cu un interior de burete si ala e cazut , poate nu s-a dus fulia ci poate doar s-a rupt capacul ala ,am sa explic aici mai bine :

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=11&fg=18

Eu am cumparat piesa 1 , dar daca ma uit aolo se vede ca fulia e la locul ei , doar curelusele cazute si un capac care nu stiu de la ce e , asta vroiam sa te intreb Calin , daca fulia e la locul ei inseamna ca s-a stricaT ?

Link to comment
Share on other sites

pai ar fi bine sa schimbi oricum fulia ca daca au sarit curelele de pe ea sigur are rulmentul care bate si nu se mai invarte drept deci vor sari iar,schimba si curelele
Link to comment
Share on other sites

pai ar fi bine sa schimbi oricum fulia ca daca au sarit curelele de pe ea sigur are rulmentul care bate si nu se mai invarte drept deci vor sari iar,schimba si curelele

 

Sunt mai mult de 200 de lei ? Ca nu sunt in oras si deaja sunt la limita cu banii <_< merci

Link to comment
Share on other sites

Ai fost cu masina la mecanic....? Ma indoiesc sa ai nevoie de fulie, sunt o gramada de role de ghidaj si una ce intinde cureaua, cu siguranta e ceva cu joc...

 

Da da e fulia , era azi demontat tot peacolo si se vedea clar ca era un cauciuc rupt din spatele fuliei , inca nu e gata pentru ca nu aveau nu stiu ce cheie si nu puteau sa o puna , maine speram sa fie okei <_< bafta

Link to comment
Share on other sites

Baieti am si eu o mare rugaminte , nu reusesc sa dau fulia veche jos , trebuie o cheie speciala sau o alta metoda, imi puteti spune si mie daca o dat cineva o fulie jos , cum a facut sau mnah, sunt disperat , nu sunt acasa in botosani ,sunt in iasi si trebuie sa-mi puna masina pe rampa ca sa ajung la botosani , deci sunt disperat nu mai pot , sper sa primesc ajutor !bafta..
Link to comment
Share on other sites

Baieti am si eu o mare rugaminte , nu reusesc sa dau fulia veche jos , trebuie o cheie speciala sau o alta metoda, imi puteti spune si mie daca o dat cineva o fulie jos , cum a facut sau mnah, sunt disperat , nu sunt acasa in botosani ,sunt in iasi si trebuie sa-mi puna masina pe rampa ca sa ajung la botosani , deci sunt disperat nu mai pot , sper sa primesc ajutor !bafta..

salut

Tot din BT sunt si eu

pentru a desface fulia iti trebuie intradevar o cheie speciala

Dar cred ca am inteles ca ai mers la Trado

Aia nu au?

Daca vrei sa nu strici altceva nu cred ca este alta matoda

Eu merg la Brasov cu ea

Link to comment
Share on other sites

Baieti am si eu o mare rugaminte , nu reusesc sa dau fulia veche jos , trebuie o cheie speciala sau o alta metoda, imi puteti spune si mie daca o dat cineva o fulie jos , cum a facut sau mnah, sunt disperat , nu sunt acasa in botosani ,sunt in iasi si trebuie sa-mi puna masina pe rampa ca sa ajung la botosani , deci sunt disperat nu mai pot , sper sa primesc ajutor !bafta..

salut

Tot din BT sunt si eu

pentru a desface fulia iti trebuie intradevar o cheie speciala

Dar cred ca am inteles ca ai mers la Trado

Aia nu au?

Daca vrei sa nu strici altceva nu cred ca este alta matoda

Eu merg la Brasov cu ea

 

Am reusit eu singur , cu ajutorul pozei schitzei realoem si cu ajutorul telefonic al celor de la Bavaria am blocat cardanu cu o ranga , am bagat in viteza a 5-a , am scos o sigurantza mica in forma de semicerc si surubul defiletat cu un pistol pneumatic , totul a mers din prima , bafta !

topicul se poate inchide

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.