Jump to content

Bucse poliuretanice


CatalinE

Recommended Posts

Iti spun din experienta proprie !

In august 2008, am venit cu masina in Romania si cum am intrat in tara...au inceput sa bata toate :twoup:

La recomandarea cuiva...am lasat masina la cineva care are atelier acasa. Mi-au schimbat bieletele si bucsile [am pus poliuretanice].

Nu am simtit diferente dupa. suspensia si directia erau la fel...

 

Dupa ce am iesit din Romania...a fost alta poveste !!!

 

Salut ! vreau sa-mi schimb bucsile de bascula , ai bucsi pliuretanice,am inteles ,spune-mi te rog cum se comporta in timp,ce parere ai despre acestea,sunt intradevar mai rigide?

Multumesc pentru raspuns!!!!!!

Nu stiu daca ai observat dar masina mea ''ruleaza'' :) pe durmurile din Spania ! Este cu totul altceva decat orice soseaua din Romania. Pentru aici se merita. Acum nu mai pot sa fac o comparatie fata de celelalte...! CLAR ca sta mai bine masina pe drum.

La ultima [sunt de 2 ani pe masina] verificare erau in perfecta stare de functionare. Dar s-au stricat bucsele de la bara stabilizatoare. Socurile trebuie sa fie preluate de ceva. :)

 

In concluzie >>> si data viitoare tot poliuretanice as pune. Iar daca as merge doar pe drumurile din Romania...as lasa 2.2 presiunea in roti.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca ai observat dar masina mea ''ruleaza'' :twoup: pe durmurile din Spania ! Este cu totul altceva decat orice soseaua din Romania. Pentru aici se merita. Acum nu mai pot sa fac o comparatie fata de celelalte...! CLAR ca sta mai bine masina pe drum.

La ultima [sunt de 2 ani pe masina] verificare erau in perfecta stare de functionare. Dar s-au stricat bucsele de la bara stabilizatoare. Socurile trebuie sa fie preluate de ceva. :)

 

In concluzie >>> si data viitoare tot poliuretanice as pune. Iar daca as merge doar pe drumurile din Romania...as lasa 2.2 presiunea in roti.

 

+1

Aceeasi parere o am si eu. Si eu am absolut toate bucsele schimbate cu poliuretanice si se comporta foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt multumit de bucsile poliuretanice. Imi place faptul ca au rigidizat suspensia si directia. Le am de 1000km asa ca nu pot sa-mi dau cu parerea fata de fiabilitatea lor.

Nu cred ca exista cineva de pe acest forum ce se indoieste de fiabilitatea bucsilor poliuretanice, se vede cu ochiul liber diferenta dintre ele, eu mi-as pune aceste bucse pe spate dar pe puntea fata unde este directia chiar nu ma risc, nu avem "autostrazi " in tara asta pt. bucsi poliuretanice la directie ...

 

http://img42.imageshack.us/img42/1386/3294700539879ed6ee95.jpg

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Daca pui una din poliuretan...e ca si cand ai suda bratul de caroserie.

Daca rulai pe alte sosele...merita !!! Eu am poliuretanice. In Romania...a fost dezastru cu ele. Aici....

 

Eu am de aproape 10k km si nu am nici o problema. Este din doua bucati si are un grad de libertate bine definit pentru a asigura oscilatia lejera a bratului.

Sunt comparabile cu cele de M daca vrei sa gasim un termen de comparatie mai usor de atins numai ca acestea sunt dintr-o bucata, cauciuc masiv (fara perna de ulei se pare)

Intradevar rigidizeaza putin dar nu suparator. Principalul este sa respecti instructiunile de montaj si sa folosesti la imbinarea celor 2 componente vaselina livrata de ei.

 

si daca nu le-am dat cu vaselina aia , ce se intampla?

Link to comment
Share on other sites

am pus si eu powerflex la bucsile de bascula superioara la e34.

sunt mov, nu le-a dat cu vaselina , nu scartaie.

Nu mi se pare ca simt vibratii in volan sau ceva schimbat in rau. cele de pe masina erau lemforder aveau 30.000 km , erau usor uzate

Link to comment
Share on other sites

Am scris de 3-4 zile pe alt topic ceva de bucsele poliuretanice de la masina mea. Le-am schimbat in august 2008. Sunt ca si atunci ! Au tras de brate si le-au testat cu levierele de mi-a fost mila de ei :twoup:

Am facut mai mult de 35.000km cu ele. Prin Romania prea putin intradevar...:)

Link to comment
Share on other sites

si daca nu le-am dat cu vaselina aia , ce se intampla?

 

Cred ca nimic dupa ce am citit ce-ai scris mai sus.

Eu am folosit-o fiindca era acolo si era inclusa in instructiunea de montaj. Ca simpla banuiala, ma gandesc ca asigura un montaj mai usor, o putin mai lejera rotatie a miezului in bucsa exterioara sau o oscilatie mai usoara a basculei.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Am luat cu 250lei chiar anul trecut in vara, am aprox 20000km cu ele si deja incep sa dea semne de oboseala, in primavar cred ca le schimb.

 

Acum NU cred ca poti sa spui ca EXACT bucsele dau semne de oboseala. In cei 20.000km au mai cedat si bieletele antiruliu, si bucsele de la bara stabilizatoare, si altele. NU cred ca aveai alternativa mai buna la febi...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Am luat cu 250lei chiar anul trecut in vara, am aprox 20000km cu ele si deja incep sa dea semne de oboseala, in primavar cred ca le schimb.

 

Acum NU cred ca poti sa spui ca EXACT bucsele dau semne de oboseala. In cei 20.000km au mai cedat si bieletele antiruliu, si bucsele de la bara stabilizatoare, si altele. NU cred ca aveai alternativa mai buna la febi...

 

Ba chiar ele au cedat. Planuiam sa le schimb in primavara dar de cum am intrat in iarna, gropi, drumuri cu zapada s-au facut praf.

 

Merg pe drumurile patriei asa cum sunt dar eu zic ca am condus exagerat de prudent pe drumuri proaste. Asa ca si comparatie mai am un Passat cu 50.000km de drumuri romanesti jante pe 17" si nu are nici o problema.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.