Jump to content

Zgomot ciudat cand o accelerez brusc


georgexu

Recommended Posts

Cand plec de pe loc, sau cand sunt in mers in a 2 sau chiar a 3 la relantiu, si o accelerez brusc se aud niste pacanituri pe la motor (sau 2 -3 tacanituri), si asta de obicei cand se incalzeste motorul. La relantiu este silentioasa, sau cand o accelerez la turatie mai mare nu face. S-a mai confruntat careva cu problema asta? Edited by georgexu
Link to comment
Share on other sites

e o problema de joc la iesirea din cutia de viteza. e nereparabila. orice ai schimba o sa apara iar dupa un timp. e un defect al E46 care e si recunoscut de bmw si acceptat. pe forumuile de afara e denumit rattle noise si apare la diferite motorizari. asa ca traiti cu asta si nu va mai fierbeti creierul. dar daca cumva cineva rezolva problema eu dau o lada de bere
Link to comment
Share on other sites

eu am 20.000 de km cu zgomotul asta ... sper sa nu se rupa ceva pe la ea, asta era ingrijorarea mea, sa nu raman in drum.

haha. eu de vreo 50 de mii il am. nu se rupe nimic atat ca e suparator...ai o masina de lux (teoretic) care suna ca un tractoras

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca am rezolvat problema cu zgomotul ... nu are nici o legatura la mine cu transmisia sau alte balarii. Am descoperit din greseala. Am schimbat regulatorul de relanti, pentru ca, cateodata imi varia relantiul, si doar asta a ramas neschimbat, si am observat ca de atunci nu mai face deloc acel zgomot. Ba mai mult, am luat regulatorul vechi, si l-am scuturat de cateva ori, si piesa aia mobila din el scotea exact zgomotul care face obiectul acestiu topic. Nu mai zic ca am fortat masina sa mai scoata acel zgomot, si nu mai vrea.

 

Desi ar trebui sa ma bucur, totusi nu o fac, pentru ca nu reusesc sa scap de variatia asta la relantiu, care imi apare cateodata. Am schimbat pompa benzina, bujii, fise, sonde lambda, supapa de pe rampa de injectoare, garnituri pe la admisie, furtunase si supape vacum, debitmetru, etc ... nici eu nu le mai stiu pe toate .... si toate piesele ORIGINALE. Noroc ca lucrez la service auto, si ma descurc cu piesele. Raman totusi cu impresia ca benzina infecta de la noi provoaca chestia asta.

Link to comment
Share on other sites

la rralanti neregulat...valva PCV ar putea fi o solutie! si a mea face, dar mai rar de cand am curatat-o ca nu era varza suta la suta!

si eu numai din Rompetrol alimentez...cu altele nu-mi place cum merge!

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.