Jump to content

Scufita


SkyDive

Recommended Posts

Oricum nu iti recomand sa pui doar serpi pe masina un 316 ca nu o sa aiba nici-un efect o sa fie doar mult mai zgomotoasa........trebuie sa schimbi mai multe ca sa simti o diferenta (filtru aer, galeria de evacuare, evacuarea marita, sa anulezi catalizatoarele, buji fara electrod si dupa o resoftare a calculatorului masini) oricum toate modificarile astea te costa destul de mult si sincer nu cred ca se merita pe un 316. Parerea mea e sa mai astepti pana poti sa cumperi ceva cu motor mai mare de 2000 ca sa ai de unde pleca ca sa zic asa <_< . Daca vrei neaparat sa maresti puterea lui cu o suma destul de mica

 

E dragutza masina sa o folosesti sa natos!

 

Filtrul de aer nu dĂŁ putere ĂŽn plus Âşi nici evacuarea sau bujiile, astea sunt mituri.

ÂŞi nici evacuarea custom.

 

O evacuarea completĂŁ poate duce la un rĂŁspuns mai prompt al acceleraĂžiei dar doar ĂŽn cazul ĂŽn care este fabricatĂŁ de un producĂŁtor serios, ĂŽn caz contrar rezultĂŁ doar o maÂşinĂŁ foarte zgomotoasĂŁ degeaba.

 

Pai indoteauna cat dai atat primesti normal ca daca cumperi cele mai ieftine produse nu o sa ai cele mai bune rezultate insa la partea cu puterea masini crede-ma ca se simte o diferenta daca faci TOATE modificarile pe care le-am spus eu mai sus si pui si un soft cu reglaje adecvate pentru noua admisie si evacuare. Asa cum am spus si eu intradevar daca pui doar filtru sau doar serpi este egal cu zero insa daca faci toate modificarile cum trebuie se simte o diferenta notabila.

Edited by savdragos
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@savdragos: TE rog nu mai CITA mesajul imediat anterior.

Nu ti se pare ca este aiurea sa faci un post de jumate de pagina pt. a raspunde cu 2 randuri?

 

Si ONTOPIC:

Ma lamuresti si pe mine ce inseamna bujii fara electrod la motoarele pe benzina? Sunt extrem de curios...

Link to comment
Share on other sites

phixsius vrea sa mareasca puterea.

Am inteles ca daca punem un motor mai mare e riscant. Problema e ca este foarte iausoara.

10-15 CP ar merge.

 

Eu stiam ca filtrul sport da CP in plus. Multi au spus asa.

Acum are 105 CP.. 120 CP mi se pare ok.

Nici nu ai unde sa o alergi prin Bucuresti, iar afara iesim amandoi si nu va prinde 200 vreodata cu mine in masina <_<

 

Interiorul ma intereseaza mult pe mine pentru ca e vechi, saracacios.

 

Multumim pentru sfaturi! Nu prea avem cine sa ne spuna ce sa-i facem, asadar, orice sfat e binevenit :)

Link to comment
Share on other sites

phixsius vrea sa mareasca puterea.

Am inteles ca daca punem un motor mai mare e riscant. Problema e ca este foarte iausoara.

10-15 CP ar merge.

 

Eu stiam ca filtrul sport da CP in plus. Multi au spus asa.

Acum are 105 CP.. 120 CP mi se pare ok.

Nici nu ai unde sa o alergi prin Bucuresti, iar afara iesim amandoi si nu va prinde 200 vreodata cu mine in masina <_<

 

Nu este deloc riscant să pui un motor mai mare, este doar mai costisitor.

 

Un filtru sport nu dă putere, pe internet postează mulţi băgători de seamă.

 

Dacă ar avea mai multă putere, ţi-ai dat seama că poţi merge sportiv şi ĂŽn Bucureşti.

 

Un motor de 318is sau de 320i ar fi o alegere mult mai bună. :)

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

la 1,6 nu stiu ce da filtru sport in afara de sunet serpii poate mai dau cativa cai(merge studiat daca merg de 318is E36 sau de 328i E46 facelift)altfel apropo de buji la unele masini turbo poate mai dau ceva cai la aspirat nu cred.

@Ciupanezu sa vezi test cu admisie Injen care da 10 cai pe 2,5 M54 <_< sa vad si linkul cu dyno si il bag aici

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.