Jump to content

116i - 115 HP vs 116i - 122 HP


new

Recommended Posts

pai ... zii ce sa fie ca si optiuni sa vad macar daca le are ..

Eu as pune pachetul de lumini, radio cd professional, eventual trapa, volan multifunctional sport, AC automat. Daca ai de gand sa folosesti masina mult si interurban, poate si xenon-ul ar fi o varianta.

 

Cam astea ar fi.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

scuze de offtopic, booghy, ce consum ai la 120d ?

Acuma dupa remapare, undeva pe la 7,5 (cutie automata). Chiar am facut recent o deplasare mai mare (cam 2000 km) care include si cam 25% oras si am consumul pe bord 6.8.

 

Doar oras mi-a scazut in jur de 9 dupa remapare (ianinte aveam cam 10).

 

Tu?

 

si eu tot cam asa scot. parca un pic mai putin dupa chip.. inainte aveam in oras in jur de 11, acum 8-9, iar in afara tot un 6,5-7. dar manuala..

 

Daca tu zici, o fi de bmw... Cred ca s-au apucat ei si si-au facut o linie speciala pentru 116i unde fabricau SINGURELE LOR MOTOARE DE 1.6 pe care le-au fabricat vreodata...

Eu ziceam de PSA pentru ca din cate stiu, companiile mari mai fac cate un joint-venture pentru unele motoare. Asa ca asta de 1596, chiar daca e produs de BMW, e pus si pe PSA. Oricum, din ce ziceam, cred ca relevant e faptul ca cei de la BMW nu prea au treaba cu segmentul asta de motorizare, asta ca omul sa nu se astepte la cine stie ce performante. Au atacat o nisa cu seria 1 si au vrut sa o acopere complet cu acest 116i.

 

Cred ca si faptul ca din 2009 motorul e de 2000 e iarasi o coincidenta...

 

Nu vad de unde legatura cu China, dar poate n-am inteles eu bine.

 

Au mai pus 1.6 si pe seria 3 de pana la e90 .

Edited by aeerdna
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Si pe www.bmw.de 116, 118, 120 toate au motor de 2000 atat benzina cat si diesel, nu cred ca este gresit pe www.bmw.ro. Daca iei modelul asta de 2000 si 122cp e mai ok decat cel de 1600 si 115cp datorita cilindreiei mai mari. Eu as evita cel de 115cp, in oras e bun dar la un drum mai lung cu 2-3 persoane si bagaje incepe sa traga cam greu si daca mai merge si AC-ul cam trebuie sa tragi destul de tare de motor.

Din ce stiu motorul de 122cp a fost introdus in noiembrie-decembrie 2007 si era de 1600 cm3.

Link to comment
Share on other sites

Daca tu zici, o fi de bmw... Cred ca s-au apucat ei si si-au facut o linie speciala pentru 116i unde fabricau SINGURELE LOR MOTOARE DE 1.6 pe care le-au fabricat vreodata...

Eu ziceam de PSA pentru ca din cate stiu, companiile mari mai fac cate un joint-venture pentru unele motoare. Asa ca asta de 1596, chiar daca e produs de BMW, e pus si pe PSA. Oricum, din ce ziceam, cred ca relevant e faptul ca cei de la BMW nu prea au treaba cu segmentul asta de motorizare, asta ca omul sa nu se astepte la cine stie ce performante. Au atacat o nisa cu seria 1 si au vrut sa o acopere complet cu acest 116i.

 

Cred ca si faptul ca din 2009 motorul e de 2000 e iarasi o coincidenta...

 

Nu vad de unde legatura cu China, dar poate n-am inteles eu bine.

Serios?

 

S-a pus si la e30 si la e36, se pune si la e90, da motor fabricat de bmw...

 

M43B16 1.6i (e36)

1982-1987 316 - 1.6 L M98 I4, 75 PS (55 kW; 74 hp) (e30)

1987-1994 316i - 1.6 L M40B16 I4, 102 PS (75 kW; 101 hp) ( asta s-a pus si pe e30 si pe e36)

Edited by roco123
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.