Jump to content

Stopuri LED e36 - eroare computer


Recommended Posts

Are cineva idee cum se poate scapa de enervanta eroare afisata de computeru de bord dupa ce s-au montat stopuri cu LED-uri? (tail/brake lights failure)

 

Masina in cauza este un 320i e36 din 1993.

 

Am gasit un DIY aici: http://www.jjlcustoms.com/how_to_LED_CCM_fix2.html dar mi se pare complex sa imi bag nasu in firele de la CCM.

 

Auzisem pe aici parca de o solutie ce foloseste condesatori...stie cineva ceva?

Link to comment
Share on other sites

Pune pe interior, in portbagaj, niste becuri, putin mai slabe ca putere decat ce aveai inainte, astfel incat puterea becului "de balast" adunata cu puterea ledurior sa dea puterea becului original din lampa (putere/curent, ca practic tensiunea e constanta->aprox12-14V)

Practic, pune un ampermetru in serie cu becul original, vezi cat consuma, pune apoi in serie cu LED-urile ampermetrul si adauga in paralel cu montajul LED-urilor un beculet de bord de cca 2-10 W care sa echilibreze consumul cu cel recunoscut de computerul de bord (de fapt senzorul de curent de pe stopuri) ca fiind cel corect :blink: adica cu acel curent masurat de tine la becurile originale :)

Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
mai e o problema...mufa care intra in stop are o gramada de fire....

91372[/snapback]

Cate fire? 6 fire sunt multe?....daca ma gandesc eu..ar trebui sa ai fir pt

1.bec frana

2.bec stop ceata

3.bec semnalizare

4.bec pozitie

5.bec marcharriere/marsalier( :) )

6.masa pt toate cele de mai sus

Daca mai ai si alte becuri...pls sa-mi spui...

PS: vorbesc de becurile din stopul original :blink: nu din asta cu LED-uri

Link to comment
Share on other sites

:) pt mine care nu mi-am bagat nasu niciodata in electrica/electronica auto, 6 fire da inseamna muulte :blink:

Ok acum intreb iar, sa zicem ca sunt cele 5 + masa.

 

Asta inseamna ca trebuie sa pun 5 condensatoare ? (fiecare fir + masa)

 

Ca ma gandesc ca daca pun doar pt stopul de frana, scap de eroarea privind stopu de frana si apar celalalte pentru pozitie etc...asta daca are BC-u de e36 si asa ceva...masina nu e a mea si nu prea stiu cum functioneaza BC pe e36

Link to comment
Share on other sites

Pai eroare cred ca-ti da numai pt pozitii si frana...deci 2 condensatoare din cele puse de vl20sas cred ca sunt suficiente...singura ta problema ramane identificarea firelor..relativ usor cu un creion de tensiune de 12 volti...daca vrei si cum sa faci identificarea...ti-o descriu..

Apropos, confirma-mi ca sunt sau nu 6 fire...vezi ca o sa ai surpriza ca unele fire sa fie dublate...adica din stopul tau pleaca si in stopul-frate de pe partea cealalta...si apropos2...cred ca e suficient un singur condensator pe fiecare tip de semnalizare, fie stop, fie pozitii...pt ca, din cate stiu eu, calculatorul are nu senzori pe fiecare bec...ci pe fiecare tip de semnalizare :blink:

Succes:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.