Jump to content

jante


unvicont

Recommended Posts

Pe alt site .... care ? 500 - 600 euro un set de jante la mana a doua ? Poate sa fie chiar si alpina originale nu as da 600 euro pe jante la mana a doua fara garantie. sau poate eu nu prea mai cred in povesti pentru copii .
Link to comment
Share on other sites

4tuning

 

jantele sunt BBS RS, sunt foarte cautate afara, rare si scumpe, si daca te uiti in poza postata de mine, extrem de frumoase.

 

stiu. in germanica am vazut la 2400 euro setul pe 17.

am ramas la RC. sper ca intr-un viitor apropiat sa gasesc RS la un pret rezonabil pentru a le reconditiona.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
nu sunt aceleasi jante....cele de pe masina sunt OEM Bmw facute tot de BBS....sunt diferite....

 

 

si as mai putea completa ca sunt si urate , fara suparare , BBS RS sunt chiar foarte frumoasa , dar modelul ala nu ma atrage deloc + plus ca am vazut pe o pisica si nu dau deloc bine , parca pe un e34 arata mai mai bine .

Link to comment
Share on other sites

nu sunt aceleasi jante....cele de pe masina sunt OEM Bmw facute tot de BBS....sunt diferite....

 

 

si as mai putea completa ca sunt si urate , fara suparare , BBS RS sunt chiar foarte frumoasa , dar modelul ala nu ma atrage deloc + plus ca am vazut pe o pisica si nu dau deloc bine , parca pe un e34 arata mai mai bine .

 

urate? :) :lol: :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
care-i faza asta cu " din 3 bucati" ? la ce ajuta?

Jantele modulare, din 2 sau 3 bucati se diferenteaza in primul rind de cele normale(monoblock) prin procedeul de fabricare, procedeu de forjare folosit si in industria aero-spatiala.

Practic aici nu mai turnam aluminiul in matrita ca sa obtinem diverse forme(ca la cele monoblock unde si aici exista mai multe feluri de turnare), ci pur si simplu se preseaza aluminiul la prese de peste 9000tone obtinundu-se o rola de aluminiu(ca o rola de cascaval) foarte robusta si foarte lejera.De aici incepe decuparea dupa dimensiunea si modelul dorit.Astfel putem jongla cu 2 sau 3 bucati prinse intre ele cu suruburi speciale de titaniu, rezultatul fiind o janta mult mai usoara, mult mai rezistenta cu o manevrabilitate de exceptie si care protejeaza mult mai bine suspensia si articulatiile masinii.

Avantajele unei jante modulare nu se opresc aici dar poate o sa le descriu intr-un alt post.

Pretul desigur este unul pe masura mai ales daca vorbim de BBS si pleaca de la 600-1000euro/buc la dimensiuni mici.

post-32319-1263320464_thumb.jpg

post-32319-1263320471_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
sal...vreau si eu un set de jante...la mana a doua,conditie buna...model frumos...recomandari...?! :lol:

ce masina ai? ce dimensiuni te-ar interesa? in ce bani te incadrezi? sunt jante de la 200e la 1000e pe forum :)

 

jante pe 16"...am un e46...din '99...verde... bogdan cumva...?! :)

Edited by tamtam4ik
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.