Jump to content

Vreau sa las masina mai jos...


filimon

Recommended Posts

Salutare,am si eu un 525d e39 2001 si as vrea sa il las mai jos putin,si nu stiu cum sa procedez fiindca nu vreau sa fie masina mai rigida si doar sa arate mai bine,am avut un Audi A4 cu suspensii sport si arata foarte bine dar nu era deloc confortabila la grobi adica la drumurile din tarisoara noastra,si de asta Va intreb cind stie cam,cum sta treaba cu lasatul masini,se poate doar sa schimb arcurile ?? cum sa procedez ?? Am jentile pe 18 si dimensiune la anvelope sint de 245/40 fata spate si ce nu imi place este ca am ceva loc liber intre roata si aripa si de aia as vrea sa o las putin jos. Va Multumesc ....
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
daca scazi garda la sol si nu intaresti suspensia (arcuri, amortizoare), ai sa o pocnesti pe dedesupt de o ia mama dracului, nu exista compromis. Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Eu am E39 525d 2002 cu arcuri sport si amortizoare de fabrica,nu stiu ce marca sunt arcurile, sunt verzi, masina se comporta destul de bine cu jante de 17 si cauciucuri 235/45, asa am luat-o de la fostul proprietar, e destul de joasa, chiar prea joasa pentru ce drumuri avem.Cred ca poti opta pentru schimbarea arcurilor dar sa ramai cu amortizoarele originale desi cred ca cu jantele de 18" si cu grosimea cauciucului de /40 o sa simti oricum o diferenta de confort :).Acum depinde cat tii si la aspect, E39 lasat un pic mai jos decat statura originala arata mult mai bine.

 

Uite cum arata la mine, nu stiu cat iti dai seama din poze dar nu am nici un gol intre aripa si cauciuc, chiar e intrat un pic sub aripa pe fata iar pe spate e exact la nivel cu aripa cu masina goala iar cu doua persoane in spate sau cu cumparaturi masive intra un pic sub aripa si pe spate <_< .

 

 

post-2621-1248451219_thumb.jpg

 

post-2621-1248451310_thumb.jpg

 

post-2621-1248451472_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

GABITZA2007 - imi place cum arata masina ta ,asa ceva vreau si eu,dar tie nu iti freaca la viraje rotile din fata ,ma refer la viraje luate cu viteza pt. ca la mine la Audi si cu suspensie sport imi freca rotile din fata ,dar poate si pt.ca erau mai in exterior rotile...si am gasit ceva arcuri pe net de vanzare pt. e39 si de aia nu stiu cum sa fac sa iau un Kit sau numai arcuri???
Link to comment
Share on other sites

Cum a zis si @poleposition, daca o lasi mai jos fara sa o rigidizezi, o sa o faci praf pe dedesubt, pe viraje, la denivelari si cand incarci masina sunt cele mai mari sanse sa iti frece rotile in caroserie. Plus ca nu exista asa ceva, toate "lowering springs kit" , adica arcuri ce coboara garda masinii la sol, sunt sport, mai rigide. <_<
Link to comment
Share on other sites

Vezi tu Ciupanezule asta e durerea "Baniii" <_< Vreau sa mai pun si ceva Bari de M...acuma ma interesez de garada la sol....am gasit ceva Kit-uri de arcuri pe la 200 e si sper sa fie bine numai cu arcurile schimbate si sa nu ii schimb prea mult confortul...
Link to comment
Share on other sites

Nu mi-a atins niciodata la viraje, nici la viteze mai mari sau la hopuri/denivelari, am observat totusi ca rotile pe fata parca ar fi un pic de tot mai in interior decat cele de pe spate (interior ma refer spre butuc nu ma refeream la inaltime).Pune te rog o poza cu masina ta daca ai.
Link to comment
Share on other sites

...

 

Deci tu GABITZA2007 nu ai probleme cu masina asa cum e , si masina ta e cum vreau eu sa o fac suspensia ii standard ca si a mea si doar arcurile le ai schimbate ,nu ???

 

deci prin urmare nu am de ce sa mai pun si suspensiile sport deoarece nu o vrea asa rigida .... <_<

post-9071-1248454242_thumb.jpg

post-9071-1248454249_thumb.jpg

post-9071-1248454253_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Arcurile nu le-am schimbat eu, asa am luat masina insa in momentul achizitiei printre alte intrebari am intrebat si de suspensie si mi-a spus ca a schimbat doar arcurile si cred ca sunt tot Weitec dupa cum spunea Ciupanezu mai sus.Masoara distanta dintre cauciuc si aripa si vezi cam cat ai vrea sa o cobori dupa care iti cumperi arcuri sport care coboara masina undeva apropiat de cerintele tale si cauta arcuri care coboara pe fata un pic mai mult decat pe spate, o sa arate bine dar ai grija sa fie si functionala, adica sa nu-ti atinga in aripa la balans, rotile ar trebui sa fie intrate un pic in interior.Folosesti distantiere?
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
ce ma seaca nick-name-ul tau... cred ca scrie cuipanu' (Ciupanezu) si cand intru, vad ca esti tu <_< Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

<_<

 

Am inteles mesajul pe care l transmiti prin smiley face ul tau (dry = don't repeat yourself). Funny!

 

"Problema" cu acest nick, cel putin din punctul meu de vedere, e lamurita de la sfarsitul lunii martie cand omu' s a exprimat public ca nu are nimic impotriva folosirii lui (http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=54031), eu oferindu ma chiar a l schimba la momentul respectiv. Daca el nu este deranjat, pentru restu' sugerez un pic de atentie.

Link to comment
Share on other sites

ON TOPIC!

 

@filimon: daca vei pune doar arcuri sport va fi foarte rigida si-ti va elimina cateva pietre de la rinichi.

 

Dar un E39 Touring cum il pot lasa mai jos? Ieri am schimbat la AB o perna de aer pe dreapta-spate si i-am rugat sa o lase un pic mai jos de spate ca era mai sus cu 2cm decat fata si mi-au spus ca e presiunea standard si nu au ce sa faca.

 

As vrea sa aduc pragul masinii paralel cu asfaltul, tinang cont ca e echipata cu amortizoare sport.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.