Jump to content

ulei gresit


Recommended Posts

salut

 

am facut si eu schimbul de consumabile si la ulei am bagat 5w-40 recomandat pt vw si mercedes

 

masina este un 530 d e60 si am facut decat 200 de km decand am facut schimbul

 

ce sa fac sa scot uleiul si sa pun 5-30? si daca schimb uleiul trebuie sa schimb si filtrul iar?

Link to comment
Share on other sites

E durere mare, din cauza uleiului gresit se va crapa delcoul, cureaua de distributie se va lungi cu 1,5-2,0 cm,nu mai spun de webasto,de culbutori si de relantiul din baia de ulei. Reparatia la ceea ce ai combinat e undeva intre 12821-12839 euro,nu pot spune exact ca nu am luat in calcul si cilindrul elicoidal care pune in miscare rotatia senzorului de la roata dreapta spate :) :lol: . In concluzie, acum imediat nu vei avea nici o problema,poate dupa ce treci de 500000 km, un numar imprecizat de cai putere (30-43 cp) vor lua atitudine si-ti vor bate obrazul ,vor sesiza asociatia cu drepturile animalelor si-ti vor face denunt pentru nerespectarea coeficientului de vascozitate a uleiului. Abia atunci ai ........ steagul,nu as vrea sa fiu in pielea ta...
Link to comment
Share on other sites

Numai sa nu se transforme calutii in ponei :lol: . :)

 

 

Glumesc, e bun si uleiul asta, desi mai bun ar fi original BMW sau Castrol. :lol:

 

chiar iti este lene sa citesti mai sus? :)

 

uleiul pus de mine este castrol 5w-40 am specificat

Link to comment
Share on other sites

Uleiul pe care l-ai pus, Castrol Magnatec 5W40, NU este recomandat pentru motorul tau, in cazul in care este un M57TU sau mai nou.

 

Nu va bazati in totalitate pe raspunsurile primite pe forum, uneori, din graba sau neatentie, recomandarile lor pot fi eronate. Evident, cine doreste recomandari pe care sa se poata baza trebuie sa apeleze la un service autorizat.

 

Revenind la intrebarea ta, e surprinzator cu cate rapiditate ai primit recomandari, chiar si pana cand sa specifici EXACT tipul de ulei pe care l-ai pus si tipul de motor. Calitatea uleiului nu se rezuma doar la cifrele 5W30, 5W40 sasmd. Nu poate nimeni sa-ti spuna ca un ulei 5W30 este sau nu este bun pana cand nu specifici tipul.

 

In cazul tau ai specificat ca este vorba de un ulei Castrol Magnatec 5W40. Acesta este un ulei Longlife-98.

Tu insa ai nevoie de un ulei din gama Longlife-01 sau Longlife-04.

Daca este sa ne referim la castrol, ar fi bun un ulei Castrol Edge 5W30, Edge 0W30 sau Edge 0W40.

 

Pe site-ul Castrol exista un configurator excelent aici.

Link to comment
Share on other sites

Pe site-ul Castrol exista un configurator excelent aici.

 

 

O prostie. Pentru motorul meu recomanda 10W60. :) un ulei extrem de gros. Nu exista nici un motiv pentru a folosi asa ceva cu exceptia curselor.

 

 

Revenind la subiect, costin nu reusesc sa gasesc datasheet-ul uleiului pus de tine - curioasa treaba pentru cea mai laudata firma de uleiuri din lumea bmw si de aceea nu as putea spune daca e ok pentru motorul tau.

Link to comment
Share on other sites

O prostie. Pentru motorul meu recomanda 10W60. :) un ulei extrem de gros. Nu exista nici un motiv pentru a folosi asa ceva cu exceptia curselor.

Ce motor ai?

 

 

[Revenind la subiect, costin nu reusesc sa gasesc datasheet-ul uleiului pus de tine - curioasa treaba pentru cea mai laudata firma de uleiuri din lumea bmw si de aceea nu as putea spune daca e ok pentru motorul tau.

 

Mama ce stil ai :lol:. Uite, ti-am atasat eu si link-ul si datasheet-urile pe care nu le gaseai :

http://www.castrol.com/castrol/productdeta...ntentId=7027375

http://datasheets.bp.com/bpglis/lubtds.nsf...D2?OpenDocument

magnatec10w40.pdf

 

Acum o sa faci ceva voodoo, sau faci niscavai analize online ca sa ne spui daca uleiul este OK sau nu? Recomandarile BMW si cele Castrol nu sunt suficiente :lol: ?

Link to comment
Share on other sites

dupa siteul castrol imi zice sa bag EDGE TURBO DIESEL 0W-30

 

am sunat mecanicul meu si mi'a spus ca trebuie sa pun castrol 5w-30 cred ca zilele astea ma duc sa il schimb sa pun cum a zis mecanicu :) schimb si filtrul de ulei si termin povestea...

Link to comment
Share on other sites

Ce motor ai?

 

 

Mama ce stil ai :) . Uite, ti-am atasat eu si link-ul si datasheet-urile pe care nu le gaseai :

http://www.castrol.com/castrol/productdeta...ntentId=7027375

http://datasheets.bp.com/bpglis/lubtds.nsf...D2?OpenDocument

magnatec10w40.pdf

 

 

M42B18.

 

 

Ma refeream la datele tehnice ale uleiului pus de costin un 5W40 nu la cele pentru 10W40 pe care le-ai atasat tu.

Link to comment
Share on other sites

Nu da un exemplu de un alt forum :lol: ...

 

Uite si datasheet-up pentru Magnatec 5W40 :

magnatec5W40.pdf

 

Din pacate nu prea ai cum sa nu dai link-uri cand vine vorba de uleiuri. Cantitatea de informatie necesara pentru o discutie despre uleiuri este uriasa, nu aveam timp sa traduc ce e acolo dar am scris mai jos ce voiam sa punctez.

 

Datasheet-ul asta il gasisem si eu parca dar nu cred ca este ce a pus costin. In primul rand au denumire diferita si in al doilea rand cel atasat de tine nu este recomandat pentru mercedes si vw. Deci atentie, o firma mare poate face 10 "arome" diferite de 5w40 dar nu tot ce zboara se mananca.

 

Castrol Magnatec Diesel B4 5w40 recomandat pentru mercedes si vw

 

De ce?Ce treaba are Valvetronic-ul cu LL01? :)

 

 

Un ulei trebuie sa treaca un test suplimentar pentru a obtine certificarea LL01. Acest test se refera la compatibilitatea cu sistemul valvetronic.

Link to comment
Share on other sites

Un ulei trebuie sa treaca un test suplimentar pentru a obtine certificarea LL01. Acest test se refera la compatibilitatea cu sistemul valvetronic.

Ai enuntat treba asta ca si cand ar fi ceva clar, evident si bine stabilit, desi nu este asa!

De unde ai scos treaba ca LL01 are in plus doar compatibilitatea cu valvetronic? Daca e tot o informatie luata de pe un forum nu te baza pe ea. Si pe forumurile de afara gasesti la fel de multe aiureli ca si pe cele de la noi.

Ca sa fie o informatie credibile incearca sa dai un link de pe un site serios (cum ar fi site-ul BMW sau site-ul oficial al unui producator de uleiuri) , nu de pe un forum unde fiecare poate posta orice nazbatie i se nazare lui.

 

Apropo, M54B30 nu are velvetronic insa se recomanda ulei de tip LL-01 sau LL-04.

 

 

OK, atat de curios sunt ce o sa faci cu datasheet-ul incat l-am cautat exact pe cel la care faci referire :

http://www.castrol.com/castrol/sectiongene...ntentId=7048463

 

Oricum toata discutia este doar sa nu ne plictisim :) . Singurele recomandari de care trebuie tinut cont sunt cele ale producatorului - BMW in cazul nostru si eventual ale fabricantului uleiului. Atat. Restul sunt povesti, ca am citit pe nu stiu ce forum, ca mi-a zis mie mecanicul sau un vecin, ca ma uit eu in datasheet si spun daca uleiul este bun sau nu.

 

Producatorul spune LL-01 sau LL-04 - atunci asa trebuie sa fie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.