Jump to content

BMW – marca auto numarul 1 din Romania!


mirceacj

Recommended Posts

BMW se impune ca cel mai de succes brand auto din Romania. Studiul „High Impact Brands” realizat de compania de cercetare de piata Synovate pentru revista BIZ, plaseaza marca BMW pe pozitia a doua in clasamentul general, dupa Nokia. Dupa factorii cheie care determina impactul marcilor, BMW s-a impus pe prima pozitie in ceea ce priveste inovatia, prestigiul, increderea, popularitatea si optimismul.

Cercetarea Synovate este dominata de marcile auto germane, cu 4 reprezentanti in primele 6 pozitii. BMW ocupa locul al doilea, dupa Nokia, in clasamentul general. Se incadreaza pe un trend crescator sustinut, dupa ce in anii precedenti a ocupat pozitiile 16 (2006), 7 (2007) si 6 (2008). Aprecierea de care se bucura marca este reflectata si in clasamentele dupa factorii cheie, dominate de BMW. Asfel, brandul german se impune pe prima pozitie in ceea ce priveste inovatia, prestigiul, increderea, popularitatea si optimismul.

 

Conform redactorilor BIZ, „BMW dovedeste aprecierea romanilor ca fiind o marca ce confera recunoastere, prestigiu, o imagine in ochii celorlalti. Aceasta imagine a marcii de statut si putere este sustinuta de valorile brandului, respectiv calitate, performanta, tehnologie de varf, siguranta.” Conform aprecierilor reprezentantilor Synovate „BMW este recunoscut si apreciat pentru designul modern si inovator, care confera consumatorului roman distinctie si unicitate. Diferenta de scor dintre brandurile aflate pe primele doua pozitii este foarte mica, constructorul german fiind preferat in primul rand de partea masculina a esantionului si de categoria de varsta 45-54 de ani, pentru care recunoasterea este un atribut important.”

 

Cercetarea intreprinsa de Synovate se afla deja la saptea editie si include doua etape: calitateiva si cantitativa. Cercetarea calitativa s-a bazat pe inteviuri in profunzime (fata in fata) cu femei si barbati din Bucuresti, cu varsta cuprinsa intre 25-48 ani, din toate categoriile sociale si de venit. Aceasta etapa de studiu calitativ a fost realizata cu ocazia primei editii a topului High Impact Brands (2003) si a fost actualizata prin cercetari calitative realizate an de an.

 

In cadrul cercetarii cantitative, au fost realizate 1000 de interviuri prin telefon asistate de computer, cu femei si barbati cu varste cuprinse intre 18-54 de ani, din 16 orase cu peste 100 000 de locuitori. Respondentii au fost invitati sa nominalizeze brandurile care le vin in minte in mod spontan, indiferent de categoria din care acestea fac parte sau de gradul de utilizare si sa evalueze aceste marci pe diversi factori cheie.

Este pentru a doua oara in acest an, cand BMW isi probeaza aprecierea de care se bucura si in Romania, dupa ce in primavara domina sondajul „Best Cars”, adjudecandu-si 5 dintr-un total de 10 distinctii si impunandu-se ca cea mai apreciata si cea mai sportiva marca din Romania.

 

Sursa: BMW

 

In clasamentul general, BMW este urmat de Mercedes - locul 3, Volkswagen - locul 5 si Audi - locul 6.

Edited by mirceacj
Link to comment
Share on other sites

poi cumpaati-va ce vreti, ca doar e alegerea voastra.

nu inteleg de unde ranchiuna asta, sau voi stiti cumva mai bine orice?orice sondaj, orice stire care e publicata?atuncea aveti o problema MARE!!

commenturile astea mi se par cam ..frustrate...

Link to comment
Share on other sites

Ai inteles gresit colegule....... Tu crezi ca pe forumul audi nu sunt stiri identice despre audi?

Ideea era ca aceste "stiri" sau informatii nu au rost atata timp cat nu sunt obiective....ce vroiai sa spuna bmw ca mercedes este marca nr.1?...iar in sondaje iese intotdeauna cine trebuie sau mai bine zis cine plateste......

Iar cu frustrarea parerea mea este sa o lasi mai moale... :)

Link to comment
Share on other sites

Pai si in clasamentul acela nu se spune cine este pe locul 2 si 4? Daca BMW este pe locul 1 ar trebui sa fim incantati. Da cum suparare fiecare fac studii si ies toti pe primul loc? Totusi nu cred ca isi permit sa angajeze niste persoane care fac cercetari doar dupa ureche...ceva e putred. Probabil ar trebui sa vedem un clasament ar unei firme de audit independenta de concernele care isi fac propiile cercetari. Poate acolo "adevarul" e mai aprape. Desi la cate bimmere sunt pe la noi tind sa cred asta. Si o spun din experienta: cu toate cunostintele cu care am vorbit in ultima vreme , toate au laudat marca in dauna altora cu exceptia faptului ca e condusa de multe personaje fara creier care fac o gramada de accidente. In rest reactia lor a fost una POZITIVA fata de marca.
Link to comment
Share on other sites

Ai inteles gresit colegule....... Tu crezi ca pe forumul audi nu sunt stiri identice despre audi?

Ideea era ca aceste "stiri" sau informatii nu au rost atata timp cat nu sunt obiective....ce vroiai sa spuna bmw ca mercedes este marca nr.1?...iar in sondaje iese intotdeauna cine trebuie sau mai bine zis cine plateste......

Iar cu frustrarea parerea mea este sa o lasi mai moale... :)

da...

oricum daca nu argumentezi cu dovezi, ceea ce zici tu sunt doar ceva litere

daca tot zici ca bmw cumpara "sondajele" in romania ca doara ...romania e cea mai cea tara din lume si conteaza enorm ca bmw sa fie pe primul loc in romania, ca astfel isi va castiga o imagine mai bine inchegata in lume, arunca o privire aici la pagina 5 unde este top 100 branduri din lume sa vezi pe ce loc e bmw, tinem cont ca nu e vb doar de branduri auto, si daca "filtrezi" si vezi doar brandurile auto...lectura placuta

http://www.brandz.com/upload/brandz-report...e-report(1).pdf

Edited by mirceacj
Link to comment
Share on other sites

PDF-ul acela cu top brands e din martie aprilie parca dar oricum cred ca e mai la obiect fata de multe altele...impresia conteaza mult chiar daca studiul nu a fost facut numai pe persoane posesoare de BMW sau consumatoare de alte branduri. Si impresia asta de unde vine oare? Din vorbe aruncate in vant? I don't think so...
Link to comment
Share on other sites

nu cred ca sursa e bmw, am auzit si eu sondajul asta la radio zilele trecute

da si eu am auzit

dar textul e de pe sotto bineinteles

iar daca BMW a trimis acest raport la sotto..probabil ca pt sotto, BMW este sursa :)

cam asa vad eu logica :lol:

oricum eu nu stau sa verific si sa fac pe detectivul sa vad daca x sau y este sursa sau nu e sursa, oricum ce e scris mai sus e bine stiut cam de toata lumea deja...acest articol nu a facut decat sa mai consolideze un pic toata treaba...

Edited by mirceacj
Link to comment
Share on other sites

poate ca audi si vw cumpara sondaje...ca aunevoie de un "pushup"....

oricum partea cu frustratul e on in continuare :lol:

 

 

Ai perfecta dreptate in tot ceea ce spui....bmw este cea mai tare marca auto din romania si din univers.... sondajele de care spui tu sunt perfect valabile ...eu sunt foarte frustrat ca ai drepatate.....

Ramai tu fericit cu topicul tau....... :)

Link to comment
Share on other sites

poate ca audi si vw cumpara sondaje...ca aunevoie de un "pushup"....

oricum partea cu frustratul e on in continuare :lol:

 

 

Ai perfecta dreptate in tot ceea ce spui....bmw este cea mai tare marca auto din romania si din univers.... sondajele de care spui tu sunt perfect valabile ...eu sunt foarte frustrat ca ai drepatate.....

Ramai tu fericit cu topicul tau....... :)

 

mai Cristi

de ce exagerezi?

eu vorbesc si iti arat ca nu vorbesc prostii, apoi nu stiu cum intelegi tu sau ce vrei sa demonstrezi

daca ii sa o luam dupa ce zici tu, inseamna ca niciun sondaj, nici un top (indiferent de prestigiul sau) nu este real si nu reflecta realitatea

atuncea care e sensul lor?nu se poate sa fie totul o minciuna si eronat, nu...?

Link to comment
Share on other sites

Sunt termeni vagi daca vrei sa departajezi mai multe marci auto premium.

 

E foarte greu sa spui daca BMW este o marca mai inovatoare decat Mercedes, daca este mai de incredere (fiabilitate ?) decat alte marci, daca este mai prestigioasa decat Mercedes sau alte marci.

 

Din acest motiv termenii folositi sunt foarte vagi.

 

Am BMW pentru ca imi place marca asta si pentru ca imi ofera ceea ce doresc.

Placerea de a conduce, putere, senzatii.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

logic ca nu e vb de vanzari, si logic ca nu e nr 1 in rom si nici in lume

poti sa vinizi mult prost si ieftin (cum fac o gramada de producatori)

sau poti sa vinzi mai putin, de calitate si cu pretul adecvat....de unde ai profit net superior de ceilalti de dinainte

nu?

daca cauti cifrele de afaceri pe anul trecut, sau pe primul semestru din 2009 o sa vezi vanzari mari-profit mic si vanzari mai mici-profit mai mare

probabil ca vw vinde 2 masini si obtine profitul obtinut de mercedes (dau exemplu neutru sa nu mai iasa discutii) din vanzarea unei singure masini.

nush daca am fo destul de clar

Link to comment
Share on other sites

Pai spune tu alti termeni care sa se foloseasca...ar trebui inventati. Ok brandurile sunt apropiate ca si valoare (sa folosesc alt termen) dar undeva BMW-ul in conceptia unoara si conform studiului a luat-o inainte putin.

 

Vezi? O ai pentru ca iti ofera incredere si...prestigiu. Inlocuieste tu termenii acestia cu altii uzuali. Hai ma ciupane nu are rost sa ne legam de cuvinte si nici nu vreau sa intru in polemica cu tine.

Link to comment
Share on other sites

Nu o am pentru prestigiu.

Cuvantul prestigiu ma duce cu gandul la imagine, eu nu mi-am cumparat BMW pentru imagine.

 

Este doar o discutie, asta este ideea unui forum.

 

O discutie poate fi si civilizata, daca avem opinii diferite nu inseamna ca trebuie sa ne certam. :)

 

Parerea mea este ca acest studiu este un pic tras de par si are un scop comercial evident.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.