Jump to content

Surub rupt la termostat (e46, 318i)


Furnicutz

Recommended Posts

Salut,de curand am achizitionat un 318i din 99' si am avut numai belele pana acum(am schimbat termostat,vas expansiune)Dupa ce am schimbat vasul am vrut sa vad daca mai pierde apa,si pierdea putin 100 ml sa zicem si am zis sa ma strang putin termostatul.Surpriza,unul dintre suruburi era rupt de la jumatate.Ce ma sfatuiti sa fac?Pot gauri bucata ramasa in motor si sa pun altu?
Link to comment
Share on other sites

exista ceva burghiu special pentru scos suruburi rupte... poate te ajuta un mecanic priceput

 

Da, exista niste extractoare speciale cu filet pe invers. E treaba migaloasa si riscanta, nu iese intotdeauna bine. Ramane solutia majorarii filetului si pui un surub mai gros.

Link to comment
Share on other sites

Incearca sa dai o gaura in prezonul rupt si cu un extractor sau cu un tarod cu filet stanga sa incerci sa-l scoti. Inainte da-i mult wd 40 si eventual ar fi bine daca ai putea incalzi bine prezonul rupt. Cand desfaci trage intins de cheie, nu brusca ca s-ar putea rupe inauntru.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ms pentru idei,oricum la un service ma duc sa incerc sa il scot,dar vreau sa le dau si eu vreo idee, sa nu-mi desfaca tot motoru pentru un surub

 

Salut, ai rezolvat ceva pana la urma cu surubul? azi am rupt si eu unul tot la termostat acelasi model de masina, dar la mine mai are cam 1 cm afara, deci pot sa il apuc cu un patent ceva dar nu am forta sa strang atat de tare incat sa il desfac pentru ca este o pozitie mai nasoala, poate ma ajuta cineva cu vreo idee si pe mine. Multumesc !

Edited by pustiukid
Link to comment
Share on other sites

daca nu-ti curge apa pe acolo , lasa termostatul pe masina si mergi la un service

trebuie incalzit destul de bine si daca nu ai nici sculele necesare scoateri acelui surub risti sa faci mai mult rau

trebuie incalzit foarte bine , sudata o piulita de acel cap de surub si apoi incerci sa-l desfaci

o alta varianta ar fi cea cu o trusa speciala pt asa ceva

 

+1

 

pt o gaura perfect centrata trebuiesc demontate mai multe piese de pe masina, pt a-ti face suficient loc

nimeni nu-ti da o gaura perfect centrata pe un surub de 6, mai repede face cum am postat mai sus

Link to comment
Share on other sites

daca nu-ti curge apa pe acolo , lasa termostatul pe masina si mergi la un service

trebuie incalzit destul de bine si daca nu ai nici sculele necesare scoateri acelui surub risti sa faci mai mult rau

trebuie incalzit foarte bine , sudata o piulita de acel cap de surub si apoi incerci sa-l desfaci

o alta varianta ar fi cea cu o trusa speciala pt asa ceva

 

 

 

pt o gaura perfect centrata trebuiesc demontate mai multe piese de pe masina, pt a-ti face suficient loc

nimeni nu-ti da o gaura perfect centrata pe un surub de 6, mai repede face cum am postat mai sus

 

Mai poate face o gaura,nu musai centrala,dupa care poate baga acolo un varf subtire cu patru laturi batut bine in gaura si tras de el pana se desurubeaza,asta dupa ce in prealabil a fost bine incalzit.

Link to comment
Share on other sites

am pierdut acest mic mic detaliu :D

daca este asa poate face exact cum ai zis tu

 

 

Gata, o rezolvai, am scos surubul asa:

 

Am desfacut capacul de aluminiu care inconjoara termostatul si are legatura cu capacul la ulei si cu baia de ulei cred, are vre-o 8-10 suruburi, l-am scos afara si am avut mai mult loc sa apuc cu un mox surubul si l-am desfacut, acum problema este ca pun termostatul la loc si tot pierde apa pentru ca nu are garnitura deloc, din cea veche nu a ramas nimic decat un praf alb sau nu a fost, nu stiu, am pus putin mastic dar degeaba, acum vreau sa pun mai gros stratul si il las sa se usuce dupa care il montez iar, sa vad daca mai pierde. Daca aveti vre-o idee ce sa pun un loc de mastic, v-as fi recunoscator. Salut, revin cu informatii dupa, daca reusesc.

Edited by pustiukid
Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat-o, am pus mai mult mastic deala rosu si acum nu pare sa mai curga pe la termostat, dar temperatura nu mai urca la jumatate deloc, sta aproape de albastru, caldura baga dar putina, cat sa nu ingheti de frig, am inteles ca, caldura din interior nu are nici o legatura cu termostatul, chiar daca este blocat pe deschis sau inchis, trebuie sa bage caldura in interior, asa ca se pare ca nu am aerisirea facuta bine.
Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat-o, am pus mai mult mastic deala rosu si acum nu pare sa mai curga pe la termostat, dar temperatura nu mai urca la jumatate deloc, sta aproape de albastru, caldura baga dar putina, cat sa nu ingheti de frig, am inteles ca, caldura din interior nu are nici o legatura cu termostatul, chiar daca este blocat pe deschis sau inchis, trebuie sa bage caldura in interior, asa ca se pare ca nu am aerisirea facuta bine.

 

 

Daca nu urca temperatura. Termostatul este blocat pe deschis, implicit masina nu baga caldura. Daca apa din motor nu se incalzeste, nu e logic ca nu baga caldura?

Link to comment
Share on other sites

Daca nu urca temperatura. Termostatul este blocat pe deschis, implicit masina nu baga caldura. Daca apa din motor nu se incalzeste, nu e logic ca nu baga caldura?

 

 

Exact asa stiam si eu, dar cineva care stiu ca se pricepe mai bine la masini asa mi-a zis, ca in interior caldura trebuie sa mearga chiar daca termostatul ramane blocat pe deschis, ca cica are circuit separat fata de cel cu termostatul, si care isi ia caldura pentru interior direct din motor printr-un alt circuit, si mi-a aratat si niste furtune care ies din motor si care intra in spre interiorul masinii, si care nu se intalnesc cu cele de la radiator, acum nu stiu ce sa cred, ea baga caldura putin asa cu termostatul pe deschis, in fine, in afara ca nu o sa am caldura o este vre-o problema ca merg cu termostatul asa? consuma mai mult pentru ca nu ajunge la temperatura optima? sau ce poate fi rau?

Link to comment
Share on other sites

Da, tare asa cu iglu, o sa ma imbrac bine daca ies departe, poate gasesc sh vre-un termostat de 318i e46 pe aici pe forum.

 

Cauta la Sasha,avea unul de vanzare.

 

Da, tare asa cu iglu, o sa ma imbrac bine daca ies departe, poate gasesc sh vre-un termostat de 318i e46 pe aici pe forum.

 

Cauta la MSasha,avea unul de vanzare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.